Poetycki wieczór Romy Jegor

29.09.2014, 23:51

Pszczyna

W ostatni piątek września, już po raz ósmy, salonik „13” zapełnił się autorami Pszczyńskiej Grupy Poetyckiej oraz licznie przybyłymi miłośnikami słowa poetyckiego. Wszystko to za sprawą Romy Jegor, której wiersze prezentowano w kolejnym cyklu „W kręgu pszczyńskich poetów”.


Oficjalnego otwarcia drugiego sezonu spotkań z twórczością pszczyńskich poetów dokonał prezes zarządu „Cinamatographer Produkcions” Mirosław Kozik oraz gość specjalny - prezes Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych, Jolanta Pietryja-Smolorz.

Na spektakl złożyły się teksty poetki z czterech zbiorków oraz wybrane wiersze publikowane w internecie. Treść podporządkowana była najistotniejszym problemom, z jakimi spotyka się każdy człowiek na różnym etapie swojego życia.

Wieczór tradycyjnie rozpoczęły utwory traktujące o istocie sztuki poetyckiej, przelewania na papier swoich odczuć, przeżyć i rozważań. Następnie pojawiły się teksty mówiące o przemijaniu, życiowych wyborach, samotności, wrażliwości oraz blaskach i cieniach miłości.

Wiersze Romy Jegor recytowali: Dorota Pławecka, Elżbieta Jasińska, Michał Pudełko i Renata Zborowska. Podkłady muzyczne pod prezentowane utwory wykonywali na żywo: Jadwiga Masny, Anna Smoka i Kacper Wieja.

W spektaklu tym pojawiło się wyjątkowo wiele piosenek, gdyż teksty autorki, aż „prosiły się”, by je zaśpiewać. Muzykę do 11 wybranych utworów napisali: Jadwiga Masny, Anna Smołka, Kacper Wieja, Łukasz Bielecki i Szymon Jarczok. Wykonawcą piosenek była natomiast Renata Zborowska.

Autorka tekstów była bardzo wzruszona, kilkakrotnie podkreślała, że jej poezja przedstawiona w takiej formie nabiera jeszcze dogłębniejszej wymowy, porusza słuchacza i wzrusza. - Nie miałam pojęcia, jak to jest słyszeć „inaczej”, to, co się samemu napisało. Słyszeć jaką nową wartość nadaje moim wierszom muzyka, śpiew i recytacja innych osób. I oddechy Tych, którzy słuchają. Dziękuję - napisała na swoim profilu Facebooka, poetka.

Na wieczorze, jak zawsze nie zabrakło licznie zgromadzonej publiczności oraz miłych i pochlebnych słów dla twórców i wykonawców.

- Poezja w Pszczynie ma się dobrze i cieszy fakt, że jest dla kogo organizować takie wieczory. Już dzisiaj zapraszamy na kolejne spotkania z twórcami skupionymi wokół Poczty Poetyckiej działającej w Pszczyńskim Centrum Kultury – zachęca do uczestnictwa w kolejnych cyklach poetycko-muzycznych, Renata Zborowska.


Tomasz Gruca

T G+ F

Zobacz także

Wieczór poetycki Marii Słomak-Sojki
Wieczór poetycki Marii Słomak-Sojki
Roma Jegor w Klubie
Roma Jegor w Klubie "13"
Z centrum przesiadkowego do Niemiec, Anglii i Francji
Z centrum przesiadkowego do Niemiec, Anglii i Francji
Znamy program pierwszych pszczyńskich Eko Targów
Znamy program pierwszych pszczyńskich Eko Targów
"Wojciech Korfanty i jego związki z Pszczyną"
"Wojciech Korfanty i jego związki z Pszczyną"

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18