Pielgrzymowice: Urodziny Karola Miarki

23.10.2006, 17:20

Powiat, Pielgrzymowice

Obchody 181 rocznicy urodzin Karola Miarki uczcili mieszkańcy jego rodzinnej miejscowości, Pielgrzymowic. Organizatorami imprezy byli SP im. Karola Miarki w Pielgrzymowicach oraz gmina Pawłowice.


Karol Miarka od wielu lat patronuje śląskim szkołom, w tym także Szkole Podstawowej w Pielgrzymowicach. Obchody rocznicy urodzin rozpoczęły się uroczystą mszą św. w kościele św. Katarzyny.
Następnie uczniowie wraz z zaproszonymi gośćmi udali sie pod pamiątkową tablicę znajdującą sie na murach rodzinnego domu Miarki, aby złozyć kwiaty. -Karol Miarka został nauczycielem w 1850r. Wzorowo prowadził szkoły w Pielgrzymowicach, Jarząbkowicach i Golasowicach -udzielił krótkiej lekcji historii, gminny radny Bronisław Kiełkowski.

Dalsza część uroczystości przeniosła się w mury pielgrzymowckiej miarkówki”. Uczennice ubrane w ludowe stroje wprowadzały gości w atmosferę minionych lat Pielgrzymowic. A wszystko za sprawą zorganizowanej przez nauczycieli i członków Stowarzyszenia Kulturalno-Społecznego im. Karola Marki w Pielgrzymowicach wystawy Pielgrzymowice - wczoraj i dziś”. Szkolny korytarz przemienił sie w malowniczą uliczkę, na której zaprezentowano pamiątkowe zdjęcia, dawne ubiory czy tablicę z 5 listopada 1962r. dotyczącą uroczystości nadania SP w Pilegrzymowicach imienia Karola Miarki. Odbyła się tam także promocja publikacji Pielgrzymowice - wczoraj i dziś”.

-Za czasów Karola i jego taty szkoła podstawowa w Pilegrzymowicach wyglądała zupełnie inaczej. Była to drewniana chata pokryta strzechą, pod która znajdowało się gniazdo wróbelków -opowiadał jeden z gości, autor publikacji o historii Pawłowic, Zygmunt Orlik. -Karol Miarka uczył już w szkole murowanej. Niejednokrotnie zamyślał się w trakcie prowadzenia zajęć i wtedy nastawała zupełna cisza. Po chwili się budził” i wracał do lekcji - mówił Zygmunt Orlik.

Obchody rocznicy urodzin uświetnił także mistrzowski występ zaproszonych muzyków: Anny Mach na fortepianie, Aldony Śmietany na flecie oraz Adama Markwicy na wiolonczeli.dew

T G+ F

Zobacz także

Urodziny Karola Miarki
Urodziny Karola Miarki
Pielgrzymowice: Będą świętować urodziny Miarki
Pielgrzymowice: Będą świętować urodziny Miarki
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18