fot. UM Pszczyna

Oznacz rower, zabezpiecz go na wypadek kradzieży

Pszczyna05.10.2018, 14:58

Oznacz swój rower przed zakończeniem sezonu. Straż Miejska w Pszczynie uruchamia pilotażowy projekt "Bezpieczny rower" przy współpracy z Metską Policie Cesky Tesin oraz Strażą Miejską w Cieszynie. Takie działania mają przeciwdziałać kradzieżom.

Osoby zainteresowane znakowaniem rowerów mogą zgłosić się w siedzibie Straży Miejskiej w Pszczynie w niedzielę, 14 października w godzinach od 12.00 - 17.00.

- Na zakończenie sezonu rowerowego będzie można oznakować rower. To dobra informacja dla właścicieli jednośladów. Dość często otrzymujemy informację o kradzieżach rowerów. Uważam, że ta sytuacja ulegnie zmianie – informuje burmistrz Dariusz Skrobol.

Forensyczne znakowanie identyfikacyjne syntetycznym DNA to metoda znakowania cennych rzeczy, nie tylko rowerów, polegająca na naniesieniu niewidocznego dla oka specjalnego środka z unikalnym numerem identyfikacyjnym oraz wprowadzeniu oznakowanej rzeczy do lokalnego rejestru, a następnie zarejestrowaniu w Narodowym Rejestrze REFIZ.

Ochrona rowerów i innego sprzętu przy pomocy forensycznego znakowania identyfikacyjnego jest nowoczesnym sposobem prewencji, która ma przede wszystkim na celu zapobieganie kradzieżom oraz łatwą identyfikację odzyskanego majątku. Główną jej zaletą jest łatwa aplikacja, wysoka odporność na działanie czynników zewnętrznych oraz długotrwałość.

Do znakowania używa się substancji nietoksycznych i bezpiecznych dla zdrowia, które po zaschnięciu są niewidoczne gołym okiem i niemożliwe do usunięcia bez widocznego uszkodzenia. Podczas znakowania rowerów wypełniany jest formularz rejestracyjny, a właściciel otrzymuje legitymację rejestru. Ponadto właściciel wypełnia oświadczenie zezwalające na przetwarzanie danych osobowych oraz przedkłada fakturę potwierdzającą nabycie roweru lub wypełnia oświadczenie o nabyciu roweru. Formularz zgłoszeniowy zawiera: kod, rodzaj zestawu znakującego, charakterystyczne dane roweru (marka, producent, rodzaj i typ roweru, rok produkcji, typ ramy, nr ramy, kolor ramy, wielkość ramy, ilość przerzutek, hamulce, stan techniczny, 6 zdjęć) oraz dane kontaktowe właściciela.

Do tego rejestru ma dostęp wyłącznie administrator rejestru (Straż Miejska w Pszczynie) oraz podmioty przez niego upoważnione, lub którym z mocy ustawy jest obowiązany udostępnić (np. Policja, Sąd, Prokuratura). Rejestr lokalny jest powiązany z Narodowym Rejestrem REFIZ, w którym ewidencjonuje się organizację znakującą rower, opis roweru z fotografiami, kod rejestracyjny. Rejestr forensycznego znakowania identyfikacyjnego dostępny jest na stronie internetowej www.refiz.eu. Usługa znakowania rowerów przez Straż Miejską w Pszczynie jest bezpłatna.

Wymagania wobec osób chcących oznakować rower:

- ukończone 18 lat i zamieszkanie na terenie gminy Pszczyna (dokument potwierdzający tożsamość),
- faktura/rachunek za zakup roweru lub oświadczenie informujące, że jest się właścicielem roweru (wypełniane w miejscu znakowania),
- zgoda na oznakowanie roweru i przetwarzanie danych osobowych w związku ze znakowaniem roweru (wypełniane w miejscu znakowania),
- czysty, przepisowo wyposażony rower.
UM Pszczyna

pako

T G+ F

Zobacz także

Rowerzyści chcą standardów
Rowerzyści chcą standardów
Pierwsze rowery oznakowane
Pierwsze rowery oznakowane
Zespół Mole zagra na Bankowej
Zespół Mole zagra na Bankowej
W pawłowickiej podstawówce powstanie patio
W pawłowickiej podstawówce powstanie patio
Nowy kontrakt dla pszczyńskiego hospicjum
Nowy kontrakt dla pszczyńskiego hospicjum
Wandale wyrwali młode drzewka
Wandale wyrwali młode drzewka
16. Finał Przeglądu Amatorskich Zespołów Muzycznych
16. Finał Przeglądu Amatorskich Zespołów Muzycznych

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18