fot. powiat pszczyński

Optymistyczne prognozy dla powiatowego rynku pracy

Pszczyna15.09.2017, 13:16

Na zlecenie Powiatowego Urzędu Pracy w Pszczynie w powiecie pszczyńskim przeprowadzono innowacyjne badania rynku pracy. Rekomendacje pozwolą jeszcze lepiej dostosować programy edukacyjne do potrzeb przedsiębiorców.

Zespół pod kierownictwem dr hab. Małgorzaty Dobrowolskiej przeprowadził w powiecie pszczyńskim innowacyjne badania rynku pracy. Sfinansował je Powiatowy Urząd Pracy w Pszczynie ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego.

- Przeprowadzono badania ankietowe na losowej grupie 100 przedsiębiorców prowadzących w powiecie pszczyńskim działalność gospodarczą oraz wywiady z ekspertami zajmującymi się rynkiem pracy. Na tej podstawie określone zostały kierunki rozwoju rynku pracy w powiecie pszczyńskim - mówi Bernadeta Sojka-Jany, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Pszczynie i podkreśla, że poziom bezrobocia w powiecie pszczyńskim jest na bardzo niskim poziomie i wynosi 3,5%.

Wnioski i rekomendacje ujęte zostały w specjalnej monografii „Rynek pracy powiatu pszczyńskiego a aktywizacja zawodowa ludności przez edukację”, którą Powiatowy Urząd Pracy zaprezentował przedstawicielom instytucji, z którymi współpracuje, na specjalnej konferencji.

Jak mówił dr Ryszard Marszowski, ekspert ds. rynku pracy i współautor publikacji, powiat pszczyński jest jednym z nielicznych powiatów w województwie śląskim, który jeszcze przeżywa fazę młodości demograficznej. - Jest więc czas na przygotowanie dobrego programu polityki senioralnej. Poważną słabością powiatu jest zbyt niski udział osób kształcących się na poziomie wyższym - na 10 pszczynian niespełna dwie osoby posiadają wykształcenie wyższe - mówił dr Marszowski. I podkreślał, że optymistycznie kształtują się na powiatowym rynku pracy przewidywania dotyczące polityki zatrudnieniowej. - Można przyjąć, że tendencja wzrostu zatrudnienia utrzyma się także w latach 2018-20 - mówił.

Eksperci zaproponowali wdrożenie szeregu działań, które przyczynią się do rozwoju rynku pracy w powiecie. To m.in. opracowanie programu ożywienia gospodarczego i społecznego centrum gminy Pszczyna, dążenie do budowy stref przyjaznej przedsiębiorczości. Eksperci rozpoznawali także zapotrzebowanie na zawody w powiecie pszczyńskim i wskazywali, co robić, by kwalifikacje oferowane na rynku pracy nie rozmijały się z oczekiwaniami przedsiębiorców.

To pierwsza publikacja ujmująca całościowo problematykę rynku pracy w powiecie pszczyńskim. Rekomendacje i wnioski z badań przydadzą się w konstruowaniu programów edukacyjnych, jak również wyznaczą działania Powiatowego Urzędu Pracy.

- Wyniki badań lokalnego rynku pracy pozwalają nam z optymizmem patrzeć w przyszłość. Przez ostatnie lata w powiecie pszczyńskim kładziemy nacisk na współpracę pomiędzy urzędem pracy a m.in. szkołami czy instytucjami szkolącymi i to bardzo dobry kierunek. Potrafimy w dużym stopniu osobom bezrobotnym pomóc, ale wyprzedzamy też pewne sytuacje, tworząc nowe kierunki w szkołach. Moja sugestia, jest taka, by zastanowić się nad ustanowieniem w powiecie pszczyńskim roku 2018 rokiem aktywizacji zawodowej przez edukację - zapowiada starosta pszczyński, Paweł Sadza.
powiat pszczyński

 

Reklama

Reklama

pako

T G+ F

Zobacz także

Środki dla młodych na uruchomienie działalności gospodarczej
Środki dla młodych na uruchomienie działalności gospodarczej
Poszukaj pracy na targach
Poszukaj pracy na targach
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony

Komentarze:

monika 2017-09-16 godz. 22:38
niskie bezrobocie bo w tym Urzędzie nikt sie nie rejestruje... jak człowiek sam pracy nie znajdzie to urząd tym bardziej mu nie pomoże... Poza tym Panie tam pracujące chyba nie znają realiów
hilda 2017-09-16 godz. 21:30
Po co robić jak jest pińćset plus? Poza tym dostałam odprawe z kopalni 70 tysiakow wiec moge se posiedziec. Od roboty sa frajerzy i prywaciorze.
mieszkaniec 2017-09-16 godz. 20:32
bezrobocia nie ma są nieroby którym ni chce si robić a PUP im ni pomoże bo oni nie chcą robić
treść:
autor:

SQL: 20