Odnowili nagrobek pszczyńskiego rabina

22.09.2014, 13:59

Pszczyna

Na cmentarzu żydowskim odnowiono nagrobek pszczyńskiego rabina Davida Raua.

Inicjatorem postawienia był opiekun cmentarza, Sławomir Pastuszka, a prace renowacyjne wykonała firma kamieniarska Adama Szczotoka z Pszczyny. Po postawieni nagrobka został on wyczyszczony, a pole grobowe i otoczenie wyłożone kostką brukową.

Nagrobek wystawiony w 1912 roku wykonany został w firmie kamieniarskiej J. Noschadek u. Co. z Zabrza. Ufundowali go członkowie pszczyńskiej Gminy Synagogalnej. Jest to 2,5 metrowy obelisk wykonany z czarnego granitu szwedzkiego, a jego podstawa i obramienie z granitu strzegomskiego.
Nagrobek został przewrócony pod koniec lat 80. wraz z kilkoma innymi granitowanymi nagrobkami przez zorganizowaną szajkę złodziei kamieni nagrobnych. Dzięki wykryciu procederu kradzieży, nagrobek Davida Raua nie padł łupem złodziei i, mimo że przewrócony, szczęśliwie pozostał na swoim miejscu.

Nagrobek Davida Raua to nie jedyny nagrobek postawiony w tym roku. W sierpniu i wrześniu udało się jeszcze odnowić 13 innych nagrobków, odnaleźć fragmenty kilkudziesięciu innych, odnowić i wyrównać kamienne obramienia prawie 20 nagrobków oraz ustawić na swoim miejscu dwa półtonowe postumenty zakopane w latach 60. w jednej ze ścieżek. Poza tym została także w dużej mierze uporządkowana zieleń cmentarna.

Efekty tegorocznych prac nie byłyby tak imponujące, gdyby nie dwie zorganizowane akcje porządkowe, w których uczestniczyła ekipa ochotników z Jaworza oraz wychowankowie Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Pszczynie.

Biogram rabina
David Rau urodził się 18 czerwca 1861 w Debrznie na Pomorzu (Preußisch Friedland), jako syn kupca Caesara Raua i Johanny z domu Cohn. W latach 1884-1893 odbył studia rabinackie w Żydowskim Seminarium Teologicznym we Wrocławiu. Studiował także filozofię na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie w 1890 otrzymał tytuł candidata philosophiæ.

W 1891 r. tymczasowo został mianowany na stanowisko asystenta rabina, które umożliwiło mu objęcie posady rabina Gminy Synagogalnej w Pszczynie, którą zaproponował mu Marcus Brann. Nadal jednak musiał kontynuować studia w Żydowskim Seminarium Teologicznym. 27 stycznia 1892 r. po pozytywnym zdaniu egzaminów teologiczno-naukowych i talmudyczno-rabinicznych został uroczyście pożegnany podczas uroczystej gali w Seminarium, natomiast rok później, 27 stycznia 1893 r., odebrał dyplom rabinacki.

W Pszczynie David Rau oprócz wykonywania swoich podstawowych obowiązków na rzecz gminy wyznaniowej był także nauczycielem religii żydowskiej w Gimnazjum Królewskim (1891-1911) i Prywatnej Szkole dla Dziewcząt. Aktywnie działał w licznych stowarzyszeniach działających przy Gminie Synagogalnej. Należał do Generalnego Stowarzyszenia Rabinów Niemieckich i Związku Rabinów Górnego Śląska.

David Rau zmarł w Pszczynie po ciężkiej chorobie 14 lutego 1911 r. w wieku zaledwie 49 lat. Pogrzeb odbył się 17 lutego i zgromadził rzesze mieszkańców miasta.

jack

T G+ F

Zobacz także

Henryk Wita ze Statuetką Żubra Pszczyńskiego
Henryk Wita ze Statuetką Żubra Pszczyńskiego
Sami odnowili boisko
Sami odnowili boisko
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18