Obchody rocznicy wybuchu wojny - zobacz zdjęcia

02.09.2011, 09:52

Pszczyna, powiat

1 września br. na cmentarzu wojennym „Pod Trzema Dębami odbyły się obchody 72. rocznicy wybuchu II wojny światowej.


Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w intencji Ojczyzny w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Pszczynie. W przemarszu na cmentarz i dalszych obchodach uczestniczyli m.in. burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol, starosta pszczyński, Paweł Sadza, radni miejscy i powiatowi, delegacje składające się z uczniów i dyrektorów szkół, harcerze, żołnierze Wojska Polskiego, poczty sztandarowe, wicewojewoda Piotr Spyra, kombatanci ziemi tarnowskiej i ziemi pszczyńskiej, szefowie powiatowych i miejskich jednostek organizacyjnych, Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Pszczynie, które na zakończenie oddało salwę honorową. Płk. Mieczysław Herod odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, uczestnik Bitwy Pszczyńskiej, podzielił się z zebranymi swoimi wspomnienia z tamtego okresu oraz otworzył wraz z burmistrzem i starostą wystawę: „Przełomowa bitwa Wojny Obronnej – Bój graniczny pod Pszczyną 1 – 4 września 1939, poświęconą w całości Bitwie Pszczyńskiej. Wystawa ta zainicjowana została przez dra Mariana Małeckiego i Stanisława Janosza ze Stowarzyszenia PRO MEMORIA, działającego w Pszczynie od maja tego roku. Stowarzyszenie ma na celu upamiętnić i przybliżyć historię tego ważnego wydarzenia jakim była bitwa, w której poległo ok. pół tysiąca żołnierzy. Wystawę będzie można podziwiać przez najbliższe dni na rynku obok Bramy Wybrańców. Planowane jest również założenie Muzeum Bitwy pod Pszczyną, które mieściłoby się przy ulicy Kopernika w wartowni trzeciego pułku.

Na stopień porucznika Wojska Polskiego został mianowany Ludwik Ligęza, a szablę oficerską otrzymał Tadeusz Żyła. Na koniec wszyscy wysłuchali Roty zagranej przez Orkiestrę Dętą KWK Pniówek, a zebrani złożyli kwiaty.

Obchody 72. rocznicy wybuchu II wojny światowej były dla wielu osób wyjątkową lekcją historii, a dla innych oddaniem hołdu wszystkim poległym w heroicznych walkach za Ojczyznę.

Zobacz galerię zdjęć, fot. www.powiat.pszczyna.pl

Aldona Waliczek

T G+ F

Zobacz także

Obchody 70 rocznicy wybuchu wojny
Obchody 70 rocznicy wybuchu wojny
Obchody 70 rocznicy wybuchu wojny
Obchody 70 rocznicy wybuchu wojny
Pijani mężczyźni straszyli przechodniów samurajskimi mieczami
Pijani mężczyźni straszyli przechodniów samurajskimi mieczami
gorący temat
PiS wygrywa wybory również w powiecie pszczyńskim
PiS wygrywa wybory również w powiecie pszczyńskim
Znakują rowery "syntetycznym DNA"
Znakują rowery "syntetycznym DNA"

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18