Dzięki takim konkursom Klaudia chce zwrócić uwagę na problem zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

Klaudia będzie walczyć o koronę Miss Polski na Wózku

Goczałkowice-Zdrój15.05.2015, 09:45

Mieszkanka Goczałkowic chce udowodnić, że niepełnosprawność nie zamyka drogi do pełni szczęścia.

Klaudia Krasoń, kandydatka Miss Polski na Wózku 2015, urodziła się z rozszczepem kręgosłupa. Z trudem porusza się na nogach, dlatego w dużej mierze korzysta z wózka inwalidzkiego. Obecnie uczęszcza do szkoły florystyki, jest wolontariuszką w bielskim Domu Dziecka, udziela się w licznych akcjach charytatywnych. Uwielbia kryminały Harlana Cobena oraz muzykę rockową. Chętnie bierze udział z sesjach fotograficznych (w tym stockowych). W przyszłości chciałaby pracować w organizacji, która wspiera osoby poszkodowane przez los. Jej marzeniem jest podróż do Szwecji, dlatego ma nadzieję, że zdobędzie pracę, która pozwoli jej zrealizować ten plan.

- Wiele zdrowych osób traktuje niepełnosprawnych z pewną litością, uważają, że trzeba im na więcej pozwalać. To złe podejście. Osobiście wolę być traktowana na równi z wszystkimi, bez taryfy ulgowej - mówi Klaudia Krasoń.

Jak twierdzi, niepełnosprawność nie oznacza bycia gorszym. W domu wychowywana była jak normalna, zdrowa dziewczyna, rodzice nauczyli ją walczyć z przeciwnościami losu i nie poddawać się słabościom.

O konkursie Miss Polski na Wózku, organizowanym przez „Fundację Jedyna Taka” dowiedziała się od koleżanek. Chce spróbować swoich sił i udowodnić innym, że życie na wózku nie musi oznaczać nudy, nieszczęścia i samotności.

- Czuję się atrakcyjną dziewczyną, nie mam kompleksów na punkcie swojego wyglądu. Każda osoba niepełnosprawna ma w sobie piękno, które trzeba dostrzec i pielęgnować - mówi goczałkowiczanka.

Wybory Miss Polski na Wózku umożliwiają zwrócenie uwagi na potrzeby niepełnosprawnych kobiet. Dzięki warsztatom modelingu, sesjom fotograficznym i wywiadom pozwalają im otworzyć się na świat i wyjść z cienia.

Dzięki tego typu konkursom Klaudia chciałaby poruszać problem zatrudniania ludzi niepełnosprawnych. Z własnego doświadczenia wie, że pracodawcy z dystansem podchodzą do osób, które borykają się z fizycznymi ograniczeniami. - Wielu patrzy stereotypowo, zakładając, że osoby takie jak ja są niesamodzielne, mniej wydajne, wymagają stałej opieki oraz pomocy – ubolewa Klaudia.

Poszukując pracy nieraz spotkała się z odmową spowodowaną jej stanem zdrowia. - Sporo pracodawców nie wie, ile korzyści przynosi zatrudnienie niepełnosprawnych. Dzięki Państwowemu Funduszowi Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych mają szanse na otrzymanie różnych form dotacji, a ich firmy mogą uzyskać pozytywny wizerunek – podkreśla Klaudia Krasoń.

Aby wesprzeć obecność Klaudii w konkursie należy wysyłać sms-y o treści TC.JEDYNA.27 na numer 72068 (głosowanie do 15 czerwca). Koszt SMS-a to 2,46 zł brutto. Wyłonionych dziesięć kandydatek powalczy o koronę Miss Polski na Wózku 2015 na gali finałowej, która odbędzie się 27 lipca w Warszawie.

Tomasz Gruca

T G+ F

Zobacz także

Informacja Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności
Informacja Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności
Rowery dla niepełnosprawnych do wypożyczenia w starostwie
Rowery dla niepełnosprawnych do wypożyczenia w starostwie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18