Niemieccy przyjaciele w Pszczynie

19.08.2006, 12:21

Pszczyna

Wczoraj rozpoczęły się uroczystości związane z 10-leciem współpracy Pszczyny z Klein Rönnau. Z tej okazji do naszego miasta przyjechała 26-osobowa grupa mieszkańców tej niemieckiej miejscowości.


W samo południe w sali sesyjnej Urzędu Miasta odbyło się jubileuszowe spotkanie. Przedstawiciele obecnych i dawnych władz miasta, starostwa, radni, wszystkie osoby zaangażowane we współpracę i niemieccy goście wspominali 10 lat partnerstwa. – Jest mi niezmiernie miło, że w tak licznym gronie spotykamy się po 10 latach tutaj w Pszczynie – mówił we wstępie burmistrz Pszczyny Henryk Studzieński. Prezentacja zdjęć przybliżyła historię partnerstwa. W ciągu minionych lat miasta zrealizowały wiele wspólnych przedsięwzięć. Nasi zachodni sąsiedzi polubili Pszczyński Zespół Kameralny „Con Fuoco”, który co roku gości w Klein Rönnau i daje koncerty charytatywne na rzecz niemieckiego Czerwonego Krzyża. Współpraca zawiązała się także pomiędzy pszczyńskim Przedsiębiorstwem Inżynierii Komunalnej a niemieckim Wege-Zweckverband w Bad Segebergu. Od kilku lat razem z dwoma innymi miastami Pszczyna i Klein Rönnau organizują Międzynarodowe Obozy Młodzieżowe. Sympatią zapałali do siebie także strażacy z niemieckiegi miasta i ochotnicy z Jankowic. A Pszczyna w Klain Rönnau ma nawet swoją własną ulicę! Wychowankowie Domu Dziecka co roku wyjeżdżają do Niemiec na wakacje.

Jednak jak wszyscy zgodnie podkreślają, najpiękniejszą tradycją stały się przedświąteczne odwiedziny niemieckich gości w Pszczynie, którzy od ponad 20 lat zjawiają się w Domu Dziecka zawsze w 3. niedzielę adwentu. I to właśnie na gruncie przyjaźni i opieki, jaką otoczył oddział Niemieckiego Czerwonego Krzyża pszczyński Dom Dziecka wyrosło partnerstwo obu miast. Warto dodać, że osobą, która wskazała nasz Dom Dziecka jako ten, który wymaga pomocy i wsparcia był pastor Rudolf Baron.

- Jestem wzruszony tym jubileuszem. 10 lat temu ta umowa była dla nas wielkim osiągnięciem. Gdy 20 lat temu pastor zainteresował nas Pszczyną, nie były w stanie zatrzymać nas żadne kontrole ani utrudnienia na granicy, by przyjechać do Polski. Gdy podpisywaliśmy umowę partnerstwa na tej samej sali mówiłem, że jesteśmy na szczycie. Dzisiaj widzimy, że to był dopiero początek współpracy i że to partnerstwo po prostu żyje – mówił Horst Schorad, zastępca burmistrza Klein Rönnau i jednocześnie szef Niemieckiego Czerwonego Krzyża.

Niemieccy goście spędzą w Pszczynie cały weekend. Zwiedzili już jankowicką szkołę i wzięli udział w otwarciu wystawy poplenerowej inaugurującej Dni Pszczyny, zwiedzą Muzeum Zamkowe i Tyskie Muzeum Piwowarstwa.

pin

T G+ F

1

1
1
1
1
1
1
1

Zobacz także

Doktor Dolittle i przyjaciele
Doktor Dolittle i przyjaciele
E-przyjaciele
E-przyjaciele
Rowery dla niepełnosprawnych do wypożyczenia w starostwie
Rowery dla niepełnosprawnych do wypożyczenia w starostwie
Remont ulicy Wiślnej zakończony
Remont ulicy Wiślnej zakończony
Nowy budynek przedszkola w Studzionce prawie gotowy
Nowy budynek przedszkola w Studzionce prawie gotowy

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18