Ludzie wielkiego serca

03.12.2012, 10:38

Pszczyna

To wyróżnienie tych, którzy mają wielką potrzebę bezinteresownego pomagania innym. Po raz drugi wręczono statuetki Superwolontariusza


Z pomysłem wyszła w ubiegłym roku komisja spraw społecznych w miejskiej radzie. – 5 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Zdecydowaliśmy, że trzeba podziękować w szczególny sposób osobom, które w Pszczynie pomagają innym – mówi Marcelina Lekki, radna i przewodnicząca komisji.
W Pszczyńskim Centrum Kultury w miniony niedzielny wieczór, przy śpiewie wokalistów ze Studia Piosenki i Rehabilitacji Głosu VoicePless i muzycznych standardach Młodzieżowej Orkiestry Ogniska Muzycznego w Pszczynie doceniono tę niezwykłą pracę na rzecz innych. Wyróżnienia wręczały zastępczynie burmistrza Pszczyny, Barbara Sopot-Zembok i Grażyna Goszcz.

Jacy są superwolontariusze? To ludzie, na których można polegać. Mają wielkie serce i potrzebę niesienia pomocy innym, a przy tym wszystkim są niebywale skromni. Gala Wolontariatu to okazja, by tę ich pracę pokazać i zachęcić innych. Superwolontariusze przekonują: - Warto i trzeba pomagać innym. Wolontariuszem można zostać w każdej chwili. Nie trzeba mieć specjalnych umiejętności. Po prostu trzeba kochać to, co się robi.
(agw)

Superwolontariusze 2012 r.

Eugenia Garbocz
(z rekomendacji Świetlicy Profilaktyczno-Wychowawczej Towarzystwa Przyjaciół Dzieci): nauczycielka, pracowała wolontaryjnie dla amerykańskiej fundacji CCF, zaopatrującej dzieci w najpotrzebniejsze artykuły. Od 1970 r. pracuje z dziećmi jako wolontariusz w ŚPW TPD. Bierze udział we wszystkich akcjach charytatywnych. Zajmuje się rodzinami dzieci ze świetlicy. Czynnie działa też na rzecz mieszkańców Starego Miasta.

Andrzej Puchała (z rekomendacji Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji): koordynator społeczny Pszczyńskiej Amatorskiej Ligi Piłkarskiej, Młodzieżowej Ligi Futsalu i Ligi Futsalu Pszczyna-Suszec. W szkółce piłkarskiej trenuje ponad 200 zawodników, zaangażowany w turnieje dla dzieci i młodzieży, wszystko bezinteresownie.

Agnieszka Klimek (z rekomendacji Domu Dziecka w Pszczynie): prowadzi w domu bibliotekę dla dzieci, bierze udział w akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, pomaga w odrabianiu lekcji, zachęca do czytania, wspiera dzieci emocjonalnie, a bywa, że i materialnie. Odwiedza dzieci w szpitalach, z dyżurami przy ich łóżkach włącznie. Wyjeżdża z nimi do sanatorium.

Maria Półtorak (z rekomendacji Hospicjum Św. Ojca Pio): wolontariusz od 1999 r. i koordynator wolontariatu. Organizuje spotkania, wprowadza w tematykę nowe osoby, uczy posługi hospicyjnej, sama też towarzyszy chorym i ich rodzinom. Zaangażowana, zdeterminowana i dająca innym inspirację do działania.

Jadwiga Pordzik (z rekomendacji Hospicjum Św. Ojca Pio): od początku pracuje w Hospicjum. Odpowiedzialna za magazyn leków i środków opatrunkowych, które zawsze były właściwie zakupione i zewidencjonowane. Zaangażowania w bezpośrednią pomoc chorym.

Pelagia Krętosz (z rekomendacji Hospicjum Św. Ojca Pio): dobra dusza części administracyjnej i biurowej. Obowiązkowa, sumienna, niezastąpiona przy organizacji zbiórek, szkoleń, koncertów. Wspiera zarząd w codziennej pracy od 2003 r.


Jolanta Bonikowska
(z rekomendacji Domu Pomocy Społecznej w Pszczynie): Od 5 lat zaraża optymizmem ludzi wokół siebie. W każdą środę spotyka się z mieszkankami oddziału drugiego, robi zakupy, uczestniczy w imprezach.

Anna Szwed-Donocik (z rekomendacji Domu Pomocy Społecznej w Pszczynie): emerytowana nauczycielka z Kaniowa, co tydzień uczestniczyła, a nierzadko prowadziła zajęcia z mieszkańcami DPS-u. zaangażowana, chętna do działania, kompetentna i mimo kłopotów ze zdrowiem, nadal utrzymuje kontakt z mieszkańcami, choć od dwóch lat tylko telefoniczny.


Małgorzata Górniak
(z rekomendacji Domu Pomocy Społecznej w Pszczynie): bibliotekarka w filii BP przy ul. Bednorza w Pszczynie. Uczestniczy w zajęciach czytelniczych, sama dostarcza książki, poleca, zachęca, również do projektów realizowanych przez bibliotekę.

Henryk Sapiecha
(PSSOU koło w Pszczynie): wolontariusz z wieloletnim stażem. Pełen energii, radości i pomysłów, o wielkim sercu dla podopiecznych i ich rodzin. Wspiera działanie, dobrym słowem, pomaga podejmować trudne nieraz decyzje. Wspiera i podtrzymuje na duchu niebywałym optymizmem, mądrością i bogatym doświadczeniem.

agw

T G+ F

Zobacz także

gorący temat
Gmina zwróci dofinansowanie za Serca Wsi?
Gmina zwróci dofinansowanie za Serca Wsi?
Fotogaleria: Serca dla Serca
Fotogaleria: Serca dla Serca
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18