Lipa w nagrodę!

26.10.2006, 14:45

Bielsko-Biała, Ćwiklice, Kobiór

Jutro o 11.00 w Bielskim Centrum Kultury zostaną wręczone „Lipy” - nagrody X Ogólnopolskiego Przeglądu Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Literackiej LIPA 2006. Wśród 100 laureatów z całego kraju znalazło się dwóch młodych poetów z naszego powiatu.

Jury w składzie Tomasz Jastrun (przewodniczący), Jan Picheta i Juliusz Wątroba nagrodziło Joannę Lubańską z Kobióra „za niezłomną wiarę w przyszłość telefonii komórkowej” i Łukasza Gamrota z Ćwiklic „namiętnego malarza lirycznych pejzaży”.
W tegorocznym przeglądzie wzięło udział 640 młodych ludzi z niemal wszystkich województw, którzy nadesłali 2077 tekstów poetyckich i prozatorskich oraz prób dramatycznych.

Forma podsumowania przeglądu, uroczyste wręczanie nagród, spotkania, warsztaty literackie, występy artystyczne, w końcu zbiór nagrodzonych utworów – książka, która jest dzieckiem „Lipy”, to wszystko staje się dla młodych ludzi wielką artystyczną przygodą i często określa na zawsze ich stosunek do świata.

Nazwa przeglądu przywołuje na myśl lipę mistrza Jana z Czarnolasu, pod którą twórca polskiego języka poetyckiego szukał natchnienia. Do tego uroczego drzewa nawiązywał w swej twórczości również urodzony w Białej, Emil Zegadłowicz. W jego „Powsinogach beskidzkich” lipa była m. in. początkiem drogi życia („Od lipy wiedzie droga naokoło świata”). Skojarzenia z pierwszymi krokami na drodze do literatury wydają się ewidentne. W powszechnym odczuciu lipa jest także kojarzona z niezbyt doskonałymi efektami ludzkiej działalności. Czyż jednak wszystko musi być naznaczone piętnem geniuszu – zwłaszcza zaś literackie pierwiosnki?

pic/pin

T G+ F

Zobacz także

Lipa na 650. rocznicę
Lipa na 650. rocznicę
Ławeczka w nagrodę
Ławeczka w nagrodę
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18