(fot. pixabay)

Kultura schowała się do sieci

Kraj13.04.2020, 14:39

Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia, ograniczenie działalności instytucji kultury zostało przedłużone do odwołania . Z powodu epidemii w naszym powiecie wiele zajęć  artystycznych oraz wydarzeń kulturalnych odwołano lub przeniesiono na inne  terminy. 

Od 20 marca do odwołania stanu epidemii obowiązuje czasowe ograniczenie działalności twórczej związanej z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki, projekcją filmów lub nagrań wideo w kinach, na otwartym powietrzu lub w pozostałych miejscach. Dotyczy to także klubów filmowych, bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałej działalności związanej z kulturą - zaznaczył resort kultury w przekazanym komunikacie.

Jeżeli bardzo zależy nam na jakimś wydarzeniu, warto na bieżąco śledzić strony internetowe instytucji kultury oraz ich fanpage w mediach społecznościowych. Co, jeśli w tym trudnym czasie bardzo chcielibyśmy poobcować z kulturą, sztuką? Żaden problem, bo wiele instytucji kultury oraz artystów udostępnia w internecie ciekawe materiały. 

Jeśli mamy ochotę zobaczyć spektakl teatralny, z pomocą przychodzi nam m.in. strona ninateka (www.ninateka.pl), gdzie zupełnie za darmo możemy zobaczyć świetne spektakle Stuhra, Englerta, Jarzyny, czy Warlikowskiego. Na stronie dostępne są również filmy, muzyka oraz literatura m. in. w postaci słuchowisk.

A co jeśli kończą nam się zapasy nieprzeczytanych dotąd książek? Warto skorzystać z biblioteki cyfrowej – na przykład - Polony ( https://polona.pl ). To jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie i jednocześnie największa tego typu biblioteka w Polsce. W jej zbiorach znajduje się 3 mln książek, czasopism, rękopisów, starodruków, map, rysunków, grafik, fotografii, pocztówek, nut i druków ulotnych. Większość udostępnionych zbiorów należy do domeny publicznej, dzięki czemu można je za darmo pobierać i dowolnie wykorzystywać.  Kolejną polecaną biblioteką internetową jest strona Wolne Lektury ( www.wolnelektury.pl ). Jej zbiory mieszczą 5571 utworów, w tym wiele lektur szkolnych.

Planowałeś wybrać się do muzeum? Zrób to online. Wiele instytucji zaprasza do wirtualnego zwiedzania ich zasobów. Na liście internetowej jest m. in. Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, Wawel, Muzeum Narodowe w Krakowie. Bez opuszczania domu można także odwiedzić pszczyńskie muzea.

Odwołano wystawę, na którą od dawna czekałeś? Pooglądaj zdjęcia w domu. George Eastman Musem - najstarsze muzeum fotografii na świecie udostępnia za darmo ponad 400 tys. zdjęć i filmów. Łącznie skupia prace ponad 8 tys. fotografów, wśród których znajdziemy najbardziej rozpoznawalne nazwiska z historii fotografii, zarówno tej dawnej jak i współczesnej. Również uruchomione przez Fundację Archeologia Fotografii w 2018 roku Wirtualne Muzeum Fotografii oferuje niemal 70 tys. archiwalnych zdjęć z kolekcji cenionych ​polskich twórców. W zasobach znajdują się m.in. obszerne zestawy zdjęć Zofii Chomętowskiej, Mariusza Hermanowicza, Jerzego Lewczyńskiego czy Zbigniewa Dłubaka. Do tego ciekawe artykuły i kolekcje tematyczne.

Pamiętajmy! Zamknięto instytucje kultury, jednak nikt nie ograniczył nam do niej dostępu. Zostańmy w domu i korzystajmy z elektronicznych możliwości.

Reklama

Reklama

KK

T G+ F

Zobacz także

Zbudują sieć szerokopasmową
Zbudują sieć szerokopasmową
Zerwana sieć trakcyjna
Zerwana sieć trakcyjna
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
12 wzruszających historii pszczyńskich Sybiraków spisanych w książce
12 wzruszających historii pszczyńskich Sybiraków spisanych w książce

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 20