Art. spons. Kredyt gotówkowy na 20 lat - na co przeznaczyć pieniądze?

Kraj16.03.2020, 17:50

Na długi okres spłaty kredytu decydujemy się zwykle przy zaciąganiu go w wysokiej kwocie. Dzięki temu można bowiem liczyć na to, że miesięczna rata nie obciąży zanadto naszego budżetu. Jeżeli rozważasz kredyt gotówkowy na 20 lat, dowiedz się, czy jest on w ogóle dostępny w ofercie banków, jaką kwotę można pożyczyć na tak długi okres i na co można ją przeznaczyć. Czy można zaciągnąć kredyt gotówkowy na 20 lat?

W Polsce niemal każdy bank ma w swojej ofercie kredyt gotówkowy, który przeznaczony jest dla osób fizycznych potrzebujących pożyczyć środki na dowolny cel.

Warunki takich kredytów są bardzo podobne – większość instytucji proponuje je w kwocie od 1000 do około 200 000 zł i z okresem spłaty mogącym wynieść od 3 miesięcy do 10 lat. Zobowiązanie zwykle można zaciągnąć na podstawie dość prostych formalności – wystarczy mieć dowód osobisty oraz zdolność kredytową pozwalającą na spłatę pożyczonej sumy wraz z odsetkami.

Niestety bardzo trudno znaleźć bank, który umożliwiałby rozłożenie rat na dłuższy okres niż 120 miesięcy. Wszystko dlatego, że tego rodzaju kredyty są udzielane zazwyczaj bez żadnych zabezpieczeń, co wiążę się z większym ryzykiem kredytowym, na który banki nie mogą sobie pozwolić.

Alternatywy dla kredytu gotówkowego na 20 lat

Skoro kredyt gotówkowy na 20 lat jest niedostępny, należy rozważyć skorzystanie z innych rozwiązań.

Jeżeli zależy Ci na zaciągnięciu zobowiązania w wysokiej kwocie i rozłożenia jego spłaty na bardzo długi czas, by płacić jak najniższą miesięczną ratę, możesz sięgnąć po następujące produkty:

- kredyt gotówkowy na 10 lat;

- pożyczka hipoteczna – można ją zaciągnąć na dowolny cel w kwocie nawet do około 1 miliona złotych, a spłatę rozłożyć na raty na okres do 20-25 lat; zabezpieczeniem takiej pożyczki jest nieruchomość.

Na co przeznaczyć kredyt gotówkowy z długim okresem spłaty?

Po kredyt z długim okresem spłaty sięgamy zwykle w sytuacji, gdy potrzebujemy pożyczyć dużą ilość gotówki. Wtedy rozłożenie spłaty zobowiązania na dużą liczbę miesięcznych rat pozwala obniżyć ich wartość – spłata takich rat jest więc mniej dotkliwa dla domowego budżetu. W praktyce więc na okres 10, 15 czy 20 lat pożyczane są sumy od 30 000 zł do około 1 miliona złotych. Kwoty takie najczęściej przeznaczane są na następujące cele:

- zakup nieruchomości – domu, mieszkania, działki;

- generalny remont domu lub mieszkania;

- inwestycja w nowoczesne instalacje np. fotowoltaiczne;

- zakup samochodu;

- organizacja wesela;

- podróż marzeń do egzotycznych zakątków świata;

- prestiżowe studia podyplomowe np. Executive MBA. 

Zarówno wysoka wartość zobowiązania, jak również długi okres jego spłaty sprawiają, że cel zaciągnięcia kredytu powinien być dobrze przemyślany. W końcu trzeba go będzie spłacać przez wiele lat, więc takie poświęcenie powinno być uzasadnione i przynieść realne korzyści.

Najlepszy kredyt gotówkowy z długim okresem spłaty

Długi okres spłaty kredytu np. 10, 15 lub 20 lat opłaca się przede wszystkim wtedy, gdy chcemy obniżyć obciążenia miesięczne związane ze spłatą rat. Im większa jest liczba rat, tym ich wartość jest niższa. Wydłużenie okresu spłaty i obniżenie raty jest także sposobem na poprawę zdolności kredytowej, a więc zwiększa szanse na uzyskanie finansowania w dużej kwocie przez osoby uzyskujące niższe dochody.

Mankamentem długiego okresu spłaty jest natomiast to, że jednocześnie rośnie całkowity koszt kredytowania ze względu na większe odsetki. Te zależą od wysokości oprocentowania, dlatego warto wybrać bank, który oferuje je w jak najniższej wysokości.

Bardzo przydatnym narzędziem w wyborze korzystnej oferty jest kalkulator kredytowy. Po wpisaniu w nim kwoty zobowiązania, jakie chcemy zaciągnąć oraz okresu spłaty, pokazuje listę najlepszych (dokładnie najtańszych) produktów dostępnych aktualnie na rynku. Dzięki niemu można od razu dowiedzieć się, ile dokładnie będzie wynosiła miesięczna rata kredytu o określonych parametrach, a także poznać całkowity koszt zaciągnięcia zobowiązania.

Kredyty gotówkowe udzielane bez zabezpieczeń rzeczowych mają zazwyczaj wyższe oprocentowanie niż produkty zabezpieczone np. hipoteką. Jeżeli więc interesuje Cię wysoka kwota zobowiązania i dłuższy okres jego spłaty, warto dokładnie przeanalizować wszystkie możliwości pozyskania finansowania, aby wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie.

T G+ F

Zobacz także

Nowa murawa na stadionie miejskim
Nowa murawa na stadionie miejskim
Pszczyński żłobek laureatem konkursu
Pszczyński żłobek laureatem konkursu
Trwa rozbudowa zaplecza sportowego w Łące
Trwa rozbudowa zaplecza sportowego w Łące
Spotkanie autorskie z Filipem Springerem
Spotkanie autorskie z Filipem Springerem
Wraca akcja „Aktywnie na Starym Dworcu”
Wraca akcja „Aktywnie na Starym Dworcu”
Akademia Młodego Strażaka doskonali umiejętności
Akademia Młodego Strażaka doskonali umiejętności
W sołectwie Osiedle Pawłowice powstały punkty rekreacji i naprawy rowerów
W sołectwie Osiedle Pawłowice powstały punkty rekreacji i naprawy rowerów
SQL: 16