Świetlica przy ul. Bramkowej w Pszczynie

Koniec świetlicy TPD. Czy szukano pretekstu?

Pszczyna30.11.2017, 10:03

Najstarsza świetlica w mieście z końcem roku przestanie działać. Pogrążyła ją decyzja Urzędu Miejskiego w Pszczynie, że trzeba zwrócić ponad 11 tys. zł dotacji. - Jeśli nie zapłacimy, nie dostaniemy dotacji na 2018 r. Zostalibyśmy bez pieniędzy – mówią pracownicy placówki przy ul. Bramkowej.

Świetlica środowiskowa Towarzystwa Przyjaciół Dzieci funkcjonuje przy ul. Bramkowej od lat 60. ub. wieku. Codziennie przychodzi ok. 15 dzieci, są też starsi. W wakacje było po 40 podopiecznych.

Co roku otrzymuje z Urzędu Miejskiego 70 tys. zł dotacji. To główne i jedyne pewne źródło finansowania. Choć TPD pozyskuje też granty i sponsorów (dzięki temu np. w 2015 r. wyremontowano świetlicę), już dwa lata temu alarmowano, że dotacja jest za mała i placówce grozi likwidacja.

Tymczasem Urząd Miejski w Pszczynie wezwał do zwrotu ponad 11 tys. zł dotacji za rok 2016 za błędy w prowadzonej dokumentacji (rok wcześniej trzeba było zwrócić 6 tys. zł, wtedy pomógł Zarząd Główny TPD).

Świetlica nie ma księgowej, bo placówki na to nie stać. Wszystkim zajmują się pracownice. - Pracują u nas dziewczyny z wykształceniem pedagogicznym, które niekoniecznie znają się na księgowości, rozliczaniu dotacji. Nie ma woli współpracy ze strony Urzędu Miejskiego, żadnego wsparcia jeśli chodzi o prowadzenie dokumentacji - zauważa Maria Kaczyńska-Kapusta, prezes oddziału powiatowego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. I mówi wprost: przy i tak ograniczonym budżecie nie ma pieniędzy na zwrot dotacji.

A jeśli nie zostanie zwrócona, świetlica nie otrzyma dotacji na rok 2018. Dlatego podjęto decyzję o likwidacji placówki z końcem roku. Dzieci mają znaleźć miejsce w świetlicy przy parafii Wszystkich Świętych. Prezes oddziału TPD uważa, że od lat szukano pretekstu, by świetlicę zamknąć. - Być może komuś przeszkadza, bo przez nas nie można w okolicy sprzedawać alkoholu – przyznaje.

- Absolutnie nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że za likwidacją świetlicy stoi świadome działanie urzędu. To nieprawda – zaznacza burmistrz Dariusz Skrobol. Jak podkreśla, zadaniem każdej organizacji jest prowadzenie własnej księgowości, a Urząd Miejski nie może przejąć tych obowiązków

Tymczasem burmistrz niedawno ogłosił, że zaniedbane tereny przy ul. Bramkowej zostaną odnowione, co ma pochłonąć nawet 3 mln zł!

 

Więcej o likwidacji świetlicy przy ul. Bramkowej piszemy w aktualnym numerze "Gazety Pszczyńskiej" (nr 22/2017) - w sklepach za 1 zł!

 

Reklama

pako

T G+ F

Zobacz także

Przy ul. Bramkowej będą brodzik, boisko, plac zabaw. Co w świetlicy?
Przy ul. Bramkowej będą brodzik, boisko, plac zabaw. Co w świetlicy?
Moc atrakcji na Dniu Dziecka przy świetlicy TPD
Moc atrakcji na Dniu Dziecka przy świetlicy TPD
JSW ma nowy plan dla kopalni Krupiński
JSW ma nowy plan dla kopalni Krupiński
GPW: po opadach poziom wody w Goczałkowicach jest bezpieczny
GPW: po opadach poziom wody w Goczałkowicach jest bezpieczny

Komentarze:

grześ 2017-12-07 godz. 11:55
niech się pukną w głowę burmistrz i cała reszta szkoda dzieci i tych pani brak mi słów co oni robią ciekawe ile na tym zarobią burmistrz i cała reszta złodziej
Mama 2017-12-06 godz. 09:54
Mike jak nie wiesz o całej sprawie to nie gadaj wcale... tam się kadra zmienia jak rękawiczki - wcale się nie dziwię skoro miasto nie gwarantuje calych etatow a umowy zlecenia - a praca z dziecmi nie należy do najłatwiejszych
pszczynianka 2017-12-04 godz. 10:36
tam ma powstać jakiś plac zabaw duzy czy jakos tak, wiec pomieszczeni potrzebne na np. lody, gofry, co tam dzieci lubia, kawka, czyli zawsze chodzi o kase, Nie mam pojęcia czy to prywatny plac zabw będzie na użytek publiczny czy poprostu nadal w rekach urzędu ale np. dzierzawa w prywatnych rekach na działanosc gospodarcza, Tak czy siak szkoda swietlicy, była od zawsze, dzieci miały się gdzie podziać, a nie włoczyc po osiedlach, brak slow, Urzad zamiast pomoc to jeszcze dobija gwozdz do trumny, niech ta zmiana już nastopi,
Mike 2017-12-03 godz. 20:06
Jak sie korzysta z dotacji od lat to trzeba wiedzieć jakie zasady są obowiązkowe jesli chodzi o ich rozliczanie.Dzieci- nie dzieci- wszyscy tak maja,a tylko jedni sobie nie poradzili...?
Mama 2017-12-02 godz. 15:01
Może trzeba zrobić jakąś zbiórkę i pomóc zebrać taką kwotę. 12tyś to spore obciążenie jeszcze teraz przed świętami.
Gość 2017-12-01 godz. 16:42
Szkoda. Świetlica super. Dzieci miały pomoc w lekcjach, razem przygotowywały sobie posiłki, jeździły na wycieczki. Ciekawe komu przeszkadzała ta placówka.
Pszczynianka 2017-11-30 godz. 10:41
Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi wiadomo o co o .... Moze jest juz jakiś kupiec co ma na to chrapke, ot cala nasza Pszczyna i nasi GOSPODARZE
treść:
autor:

SQL: 19