Komunikacyjny dylemat

27.12.2006, 13:12

Komunikacja w powiecie nie jest najlepsza. Wiedzą o tym najlepiej ci, którzy z niej korzystają. Na grudniowej sesji Rady Powiatu temat powrócił przy okazji dofinansowania do linii Pszczyna – Kobiór.

Z propozycją, aby z budżetu powiatowego przeznaczyć 18 tys. zł na to połączenie, wystąpił Bronisław Gembalczyk. Gmina Kobiór i tak sporo dopłaca do przewozów, z których korzystają też mieszkańcy gminy Pszczyna. Alojzy Wojciech, chociaż nie negował ważności połączenia Pszczyna-Kobiór, miał inne zdanie na ten temat. - Nie mam nic przeciwko dofinansowaniu. Ale trzeba najpierw rozpatrzeć potrzeby wszystkich gmin, a potem podjąć decyzję. Gmina Miedźna też od lat czeka na pomoc w tym zakresie. Rocznie dajemy 100 tys. zł na połączenia, ale z Tychami czy Oświęcimiem, uniemożliwiając tym samym młodzieży edukowanie się w szkołach pszczyńskich, które za jakiś czas będą puste – argumentował radny Wojciech.

Na trasie Wola-Pszczyna dofinansowane są tylko kursy nocne i weekendowe, a do tego, jak podkreślił radny, gmina nie ma – w odróżnieniu do Kobióra – komunikacji kolejowej. Dlatego jego zdaniem trzeba się skoncentrować na potrzebach całego powiatu. - Gminy są w stanie przekazać środki na wspólne działanie. To najtańszy kredyt, który kosztuje spotkanie pana wójta z panem starostą – mówił Alojzy Wojciech. Chociaż faktycznie Kobiór ma połączenie kolejowe, jednak do najsprawniejszych ono nie należy. - Szczególnie po zmianach PKP nie służy mieszkańcom, których problemami musimy się przecież zająć – na argumenty radnego Wojciecha odpowiedział radny Gembalczyk.

Pojawił się więc pomysł, aby Pszczyna dołączyła się do dotowania przewoźników. - Temat komunikacji ciągnie się od lat. Skoro jadąc do innych gmin i tak trzeba kawał gminy Pszczyna przejechać, niech współfinansuje komunikację – zaproponował Henryk Kolarczyk. Na razie nie wiadomo, jaki sprawa będzie miała finał. Na pewno jednak, jak zapewnił przewodniczący Eugeniusz Pająk, komunikacja będzie oddzielnym tematem jednej z przyszłorocznych sesji Rady Powiatu.

agw

T G+ F

Zobacz także

Paraliż komunikacyjny
Paraliż komunikacyjny
Paraliż komunikacyjny w Pszczynie?
Paraliż komunikacyjny w Pszczynie?
Wielki sukces GKS-u Pniówek
Wielki sukces GKS-u Pniówek
Samorządowcy pytają o czerwoną strefę
Samorządowcy pytają o czerwoną strefę
Nowa nawierzchnia na "Orliku" przy POSiRze
Nowa nawierzchnia na "Orliku" przy POSiRze

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18