Kobiety siłą naszego powiatu

17.05.2013, 21:45

Pszczyna, powiat

W powiecie pszczyńskim wiele kobiet aktywnie działa na polu społecznym i zawodowym i inspiruje do działania. To właśnie z myślą o nich po raz pierwszy przyznano Klejnoty Ziemi Pszczyńskiej”.


Gala, podczas której zostały uhonorowane aktywne kobiety powiatu pszczyńskiego odbyła się w piątek w Sali Lustrzanej pszczyńskiego zamku.

- To wydarzenie ma na celu inicjowanie, wspieranie i promowanie aktywnych postaw wśród kobiet - mówiła Bernadeta Sojka-Jany, dyrektorka Powiatowego Urzędu Pracy w Pszczynie, która wspólnie z radną powiatową Agatą Tucką-Marek, jest inicjatorką przyznawania Klejnotów Ziemi Pszczyńskiej”.
O tym, że wspaniałych kobiet w powiecie pszczyńskim nie brakuje i że istnieje potrzeba ich uhonorowania niech dobitnie świadczą dwie liczby. Aż 29 instytucji zgłosiło do odznaczenia klejnotem 61 kobiet! - Szanowne panie nominowane, jesteście inspiracją dla wszystkich kobiet - dodała dyrektorka PUP.

- Piękna kobieta podoba się oczom. Dobra kobieta podoba się sercu. Pierwsza jest klejnotem, druga jest skarbem. Wybór pięciu laureatek był dla nas, kapituły, niezmiernie trudny. Każda z pań zasługuje na tę nagrodę - mówił starosta Paweł Sadza, przewodniczący kapituły, która wybrała laureatki. W jej skład weszli też: przewodniczący Rady Powiatu, Eugeniusz Pająk, członek zarządu powiatu, Barbara Bandoła, Bernadeta Sojka-Jany, Agata Tucka-Marek oraz prezes LGD Ziemia Pszczyńska”, Sylwia Pająk-Figula.

Odznaczenie „Klejnot Ziemi Pszczyńskiej” zostało przyznane w pięciu kategoriach. Oto laureatki:

Odznaczenie w kategorii „Kobieta Społeczna” ma na celu uhonorowanie i wyróżnienie kobiet, które rozwiązują problemy społeczności lokalnej w codziennych staraniach o poprawę jakości życia, wspierająca i upowszechniająca wolontariat.
Laureatką w tej kategorii jest Mariola Rakoczy, jedna z założycielek Hospicjum im. Ojca Pio w Pszczynie.

Odznaczenie w kategorii „Kobieta Obyczajów i Tradycji” ma na celu uhonorowanie i wyróżnienie kobiet, które swoją postawą i działaniami rozwijają w środowisku lokalnym świadomość znaczenia kobiety w przekazywaniu wartości kulturowych, działających w lokalnych Kołach Gospodyń Wiejskich i stowarzyszeniach działających na rzecz krzewienia lokalnych obyczajów, kultury i tradycji.
Laureatka: Jadwiga Masny,która do podtrzymywania obyczajów i tradycji ziemi pszczyńskiej wykorzystuje muzykę. Jest dyrygentką, uchodzi za znawczynię folkloru, jest jurorem wielu konkursów, w tym o randze wojewódzkiej. Wieloletni pedagog, od lat 80. nieprzerwanie prowadzi Regionalny Zespół Śpiewaczy „Radostowianki”, który pod kierownictwem Pani Jadwigi Masny odnosi znaczące sukcesy.

Odznaczenie w kategorii „Kobieta Sztuki i Kultury” ma na celu uhonorowanie i wyróżnienie kobiet, które zaangażowane są w rozwój i umacnianie środowiska artystycznego w powiecie pszczyńskim, wykazująca się znaczącymi dokonaniami w twórczości literackiej, plastycznej, muzycznej, fotograficznej, filmowej oraz artystycznych prezentacjach dzieł sztuki.
Laureatka: Barbara Solarska, pszczyńska nauczycielka, poetka, autorka wielu publikacji o tematyce regionalnej.

Odznaczenie w kategorii „Kobieta Biznesu” ma na celu uhonorowanie i wyróżnienie kobiet, które swoją działalnością promują postawę przedsiębiorczą.
Odznaczenie otrzymała Marta Buchta, która od 1969 r. z wielkim powodzeniem prowadzi działalność gospodarczą w branży handlowej

Odznaczenie w kategorii „Kobieta Ziemi Pszczyńskiej” ma na celu uhonorowanie i wyróżnienie kobiet za szczególne osiągnięcia w działaniu na rzecz powiatu pszczyńskiego poprzez promowanie postaw aktywnych, społecznych, kulturowych i przedsiębiorczych.
Laureatka: Łucja Krutak, prezes Gminnego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Miedźnej, v-ce przewodnicząca Rady Wojewódzkiego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Katowicach, v-ce przewodnicząca Wojewódzkiej Rady KGW w Katowicach; szczególną troską otacza i kultywuje w organizacjach pozarządowych bogactwo kultury i tradycji ludowej ziemi pszczyńskiej.

Laureatki otrzymały repliki maleńkiej, zaledwie 2 cm klamerki - broszki, będącej częścią maneli - bransoletki z 21-karatowego złota, która zachowała się w sarkofagu pod poduszką Zygfryda II Młodszego Promnitza, pochowanego w krypcie pod pszczyńskim kościołem Wszystkich Świętych. Promnitzowie to ród władający Pszczyną od połowy XVI do połowy XVIII w. Na klamerce znajdują się splecione ręce, a z nich wychodzi maleńkie serce. Manela symbolizowała całkowite zawierzenie drugiemu człowiekowi. - W rzeczach małych i prostych tkwi siła wyrazu - przekonują organizatorzy.

Gala Klejnoty Ziemi Pszczyńskiej” została zorganizowana ze smakiem i klasą. Swoimi występami uświetnili ją: zespół Wiślanie”, uczniowie LO im. B. Chrobrego w Pszczynie: Patrycja Kubacka oraz Stanisław Leśniewski, zespół instrumentalno-wokalny 2+3” z Pielgrzymowic oraz właścicielka najmocniejszego głosu na ziemi pszczyńskiej, Barbara Broda-Malon z zespołem. W pamięć szczególnie zapadło nam jej wykonanie utworu Lizy Minelli ”New York, New York.

ram

T G+ F

Zobacz także

Te kobiety są siłą naszego powiatu
Te kobiety są siłą naszego powiatu
"Ślązak roku" znów z naszego powiatu?
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18