Kiedy będzie autobus do Jankowic i Studzienic?

Jankowice04.04.2018, 14:45

Podczas zebrania sołeckiego mieszkańcy przypomnieli burmistrzowi o obiecanej komunikacji gminnej.

Plan transportowy dla gminy Pszczyna powstał już kilka lat temu. Jednak linia łącząca Pszczynę ze Studzienicami prowadząca przez Jankowice nadal widnieje tylko na mapie. Brak alternatywy dla samochodu był jednym z głównych tematów na ostatnim zebraniu sołeckim w Jankowicach.

– W tamtym roku prosiłam o jakieś rozwiązania w sprawie komunikacji. W Jankowicach są osoby starsze, schorowane, a nie ma czym dojechać do Pszczyny. Ja rozumiem, że pan ma lepsze środki transportu, ale inni mają z tym problem – mówiła mieszkanka Janowic do burmistrza.

Obecnie jedynym liniowym połączeniem z Pszczyną jest autobus nr 181 MZK Tychy. Jednak kursuje on tylko cztery razy dziennie. W dodatku mieszkańcy skarżą się na niekorzystne godziny. Przykładowo jadąc z Jankowic autobusem o 9.29, powrotny kurs jest już o 10.20, a następny dopiero o 14.35.

Burmistrz zapewniał, że również autobusy szkolne mogą zabierać mieszkańców. Jednak i tu połączeń jest niewiele. Nawet rowerem trudno dojechać do Pszczyny, ponieważ ruch na ulicy Żubrów jest duży i jazda może być niebezpieczna. Dlatego mieszkańcy nie ukrywają wzburzenia. – Czemu inne sołectwa mają busy, czemu na innych wsiach są? Tylko w Jankowicach nie ma! – pytają. W podobnej sytuacji są także mieszkańcy Studzienic, którzy również oczekują na uruchomienie komunikacji gminnej.

– Przygotowaliśmy plan transportu miejskiego, jest w nim uwzględniona linia przez Jankowice do Studzienic. Ogłosiliśmy przetarg. Chcieliśmy już nawet dopłacić, żeby tylko przewoźnik na tej linii jeździł, ale nikt się nie zgłosił – tłumaczył zastępca burmistrza, Grzegorz Wanot. – W tym roku po raz kolejny ogłosimy taki przetarg, ze zmienioną siatką połączeń. Może wcześniej mieliśmy zbyt wysokie wymagania co do autobusów. Chcieliśmy jednak, aby były w miarę ekologiczne i dosyć często jeździły. Zobaczymy, co się wydarzy w tym roku i czy ktoś się zgłosi – zapowiedział.

W najnowszej aktualizacji planu transportowego tabor musi spełniać co najmniej normy spalin określone jako EURO V. Jest to modyfikacja w stosunku do pierwszego planu, gdzie ratusz wymagał, aby pojazdy spełniały normy spalin EURO 2.

To nie jedyne zmiany. - Zaktualizowaliśmy plan transportu obejmuje korekty przebiegu tras, a także wprowadziliśmy zmiany w kursach. Dzięki temu liczymy, że najbliższy przetarg zostanie rozstrzygnięty – mówi rzecznik ratusza, Piotr Łapa.

Trasa Pszczyna-Studzienice uległa skróceniu (pierwotna długość 18 km, obecnie 11 km). W najnowszej wersji jako przystanek początkowy wyznaczona zastała ulica Sokoła, gdzie powstanie centrum przesiadkowe.

Kolejny przetarg na połączenia autobusowe ratusz planuje ogłosić w kwietniu.

 

Reklama

man

T G+ F

Zobacz także

Pawłowice nadal będą jeździć za złotówkę. Będzie kilka zmian w organizacji komunikacji
Pawłowice nadal będą jeździć za złotówkę. Będzie kilka zmian w organizacji komunikacji
Chcą przystanku autobusowego przy ul. Skłodowskiej-Curie
Chcą przystanku autobusowego przy ul. Skłodowskiej-Curie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 19