Jubileuszowe X Dni Suszca

24.11.2009, 15:17

SUSZEC:

Obchody święta Gminy w Suszcu mają już dziesięcioletnią tradycję i co roku dostarczają mieszkańcom mnóstwo dobrej zabawy. Odbywające się w pierwszej połowie listopada Dni Suszca, mają wpisane w swój repertuar takie imprezy jak: premiera spektaklu Amatorskiej Grupy Teatralnej działającej przy Kole Związku Górnośląskiego w Suszcu, koncert gwiazdy polskiej sceny muzycznej, sesję naukową, Turniej Zespołów Ludowych Ziemi Pszczyńskiej im. Mariana Cieśli „Jak ze Suszca powędruję”, Przegląd Amatorskich Kabaretów „W DECHE” oraz koncert „Muzyka w barwach jesieni”, który odbywa się w suszeckim kościele.



7 listopada:

Tegoroczne świętowanie rozpoczęła premiera spektaklu w wykonaniu Amatorskiej Grupy Teatralnej zatytułowanego „Jak wesele to wesele” w reżyserii Bogusława Musiolika. Spektakl swoją tematyką nawiązuje do pierwszego przedstawienia zagranego przez Grupę Teatralną pt: „Wesele na Górnym Śląsku” na podstawie scenariusza Stanisława Ligonia.

W zamyśle reżysera było ukazanie różnic i podobieństw związanych ze śląskim obrzędem weselnym z początku XX wieku oraz weselem współczesnym. Oprócz porównania ceremonii ślubnych widzowie mogli obejrzeć obyczaj zalotów i zaręczyn, który za czasów naszych babć był bardzo oficjalny i wiązał się z tym, iż ówczesny „zolytnik” o rękę dziewczyny prosił rodziców, którzy nie musieli się zgodzić i przyjąć młodzieńca do rodziny. W czasach uwolnienia młodzieży od wszelkich konwenansów oraz obyczajowości związanej z kulturą śląska zaloty, zaręczyny jak również sama ceremonia ślubna i wesele wyglądają zupełnie inaczej. Młodzi nie zważają na zdanie rodziców i samodzielnie podejmują decyzję o założeniu rodziny. Wszystkie te obyczaje i obrzędy ukazane w sztuce oprawione są zabawnymi dialogami w gwarze śląskiej, świetną grą aktorską oraz ciekawymi i barwnymi strojami. Spektakl obejrzało ok. 600 widzów zgromadzonych w sali widowiskowej DK w Suszcu.

Listopadowa premiera była szczególna ponieważ wiązała się z dziesięcioleciem istnienia Amatorskiej Grupy Teatralnej. To właśnie 11 listopada 1999 roku Teatr rozpoczął swoją działalność wystawieniem sztuki wg St. Ligonia „Jak wesele to wesele”. Miało to być jednorazowe przedsięwzięcie, które jednak zaowocowało wieloletnią współpracą i przyniosło Grupie Teatralnej
z Suszca wiernych słuchaczy oraz fanów.

Zainteresowanych zapraszamy w imieniu aktorów na spektakl pt: „Co nowego
u Pogorzałków i w okolicy”,
który jest związany z tematyką zbliżających się Świat Bożego Narodzenia.


8 listopada:


Imprezą, na którą z pewnością czekali młodzi mieszkańcy Gminy był koncert zespołu VIDEO. Koncert odbył się w niedzielę 8 listopada i zgromadził ok. 350 fanów dobrej zabawy. Polski zespół grający pop - rockowe brzmienia podniósł temperaturę w sali widowiskowej Domu Kultury, dając pokaz swych umiejętności wokalno - instrumentalnych. Gościem specjalnym koncertu była wokalistka Ania Wyszkoni. Po koncercie wokalista Wojtek Łuszczykiewicz wraz
z zespołem rozdawał autografy fanom.


9 listopada:

Z okazji XX – lecia Koła Związku Górnośląskiego w Suszcu odbyła się w Domu Kultury sesja naukowa pt: „Kultura kultu religijnego na Śląsku – historia i teraźniejszość”. Poświęcona tematyce ewangelicyzmu i ekumenizmu na ziemi śląskiej. Sesja zgromadziła kilkudziesięciu zainteresowanych. Podczas spotkania wypowiedzieli się: ks. bp Tadeusz Szurman z ewangelicko – augsburskiej diecezji katowickiej, ks. bp Jan Kopiec z diecezji opolskiej, mgr Grzegorz Witosza, ks. dr Henryk Olszar z Wydziału Teologicznego UŚ w Katowicach oraz dr hab. Bogumiła Dunikowska.

Spotkanie prowadził dr Waldemar Szendera z Suszca. W czasie trwania sesji można było obejrzeć prezentację przygotowaną przez ks. Jana Badurę z Pszczyny, dotyczącą ewangelickich leśnych kościołów. A także wystawę krzyży oraz zbiór eksponatów
i strojów związanych z codziennymi zajęciami naszych babć m.in. maszynę do szycia, maglownicę, wyżymaczkę, żelazko z duszą, śląski waszbret, grotek, lizeskę i chłopski strój codzienny dla kobiet. Eksponaty pochodzą z prywatnych zbiorów etnograficznych państwa Szendera z Suszca.

Urozmaiceniem muzycznym sesji był występ chóru „Canticum” działającego przy suszeckiej parafii. Zwieńczeniem naukowych rozważań był piękny koncert organowy w kościele św. Stanisława B.M. w Suszcu, wykonany przez Jacka Glenca z udziałem sopranistki Elżbiety Żydek.


11 listopada:

Przegląd Zespołów Ludowych, który od sześciu lat odbywa się podczas listopadowego święta gminy, bieżącego roku zgromadził ok. 100 słuchaczy, którzy obejrzeli i wysłuchali 16 zespołów ludowych. Łącznie przez suszecką scenę przewinęło się ok. 400 uczestników, którzy zaśpiewali ok. 80 utworów. Ponadto poza konkursem wystąpił ubiegłoroczny zdobywca Grand Prix – zespół „Bojszowianie” z Bojszów oraz gość specjalny - chór żeński „Melodia” z Nawsia k. Jabłonkowa w Czechach.

Zwycięzcą tegorocznego Turnieju został chór „Pogodna Jesień” z Suszca, który otrzymał Grand Prix oraz nagrodę pieniężną w wysokości 1 000 zł. Pozostałe laury otrzymali: zespół „Wiślanie” z Wisły – pierwsze miejsce, zespół „Ćwiklice” z Ćwiklic – drugie miejsce, zespół „Radostowianki” z Radostowic – trzecie miejsce, zespół „Studzieńczanie” ze Studzionki – I wyróżnienie, zespół „Dolanie z Łąki” - II wyróżnienie, Zespół „Talizman” z Pawłowic – III wyróżnienie. Przyznano także wyróżnienia specjalne: dla zespołu folklorystyczno – integracyjnego „Folkowianie” z Ośrodka Matka Boża Różańcowa w Pszczynie oraz dla zespołu śpiewaczego „Mizerowianie” z Mizerowa.


15 listopada:

Największym zainteresowaniem, oprócz spektaklu, cieszył się Przegląd Amatorskich Kabaretów „W DECHE”. Do udziału w IV Przeglądzie zgłosiło się osiem amatorskich grup kabaretowych, jednak do rywalizacji stanęło siedem. Kabaretowe zmagania oceniał zaproszony przez organizatora Kabaret DNO z Rudy Śląskiej.

Zwycięzcami został Kabaret „Kałasznikof” z Rybnika, który zaprezentował program pt: „Trzy – czwarte”. Kabaret powstał w maju 2007 roku. Jego założycielami i członkami są: Beata Kabzińska, Rafał Gorzelany, Łukasz Zaczek i Adam Paszenda. Wypracowany przez Kabaret styl jest mieszanką lekko absurdalnego humoru i żartów sytuacyjnych, bliskich odbiorcy. „Kałasznikof” oprócz uznania jury, otrzymał Nagrodę Publiczności, która doceniła występ gromkimi brawami. Pozostałymi laureatami zostali: Kabaret „Czwarta Fala” z Opatowa k. Kielc – II miejsce, Kabaret „Na Ostatnią Chwilę czyli N.O.C.” z Rybnika – III miejsce. Gościnnie na suszeckiej scenie zaprezentował się Kabaret DNO. Program przedstawiony przez gości rozbawił publiczność do łez.
Szalone poczucie humoru poparte bogatą ścieżką dźwiękową, niebanalnymi kostiumami i rekwizytami – to wszystko mogła obejrzeć publiczność zebrana w sali widowiskowej DK w Suszcu.


22 listopada:

Wielbiciele muzyki gospel mogli upoić swoje zmysły na koncercie chóru kameralnego
AF Music z Żor pod dyrekcją Andrzeja Marcińca, który odbył się w kościele św. Stanisława B.M. w Suszcu o godz. 17:00. Muzyka pełna radości i uwielbienia wprawiła słuchaczy w doskonały humor. Zebrani goście entuzjastycznie odebrali koncert, nagradzając występ gromkimi brawami. Koncert był zwieńczeniem jubileuszowych dziesiątych obchodów Dni Suszca.


Wystawy w Galerii OKO Gminnego Ośrodka Kultury w Suszcu.

Miłośników sztuki zapraszamy do obejrzenia wystaw towarzyszących obchodom X Dni Suszca. W Domu Kultury można obejrzeć następujące wystawy:
plakatu, grafiki użytkowej i fotografii – studentki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie - Moniki Cyganik, poplenerową – zdjęcia uczestników konkursu fotograficznego „Gmina Suszec w jesiennej szacie” (sala widowiskowa DK), zdjęcia uczestników III Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej OFFO 2009, wystawę etnograficzną pt: „Tak to drzewiej bywało” ze zbiorów Marii Szendera z Suszca.

„GMINA SUSZEC W JESIENNEJ SZACIE”
- LAUREACI KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO


Tegoroczna edycja konkursu fotograficznego zatytułowanego „Gmina Suszec w jesiennej szacie” zorganizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Suszcu cieszyła się bardzo dużym powodzeniem. Konkurs fotograficzny odbywa się od kilku lat i jest imprezą, towarzyszącą obchodom Dni Suszca, które w bieżącym roku organizowane były po raz dziesiąty.
W konkursie plenerowym wzięło udział 33 amatorów sztuki fotografowania. Nadesłane zdjęcia przedstawiały piękno suszeckiej przyrody ubranej w jesienne kreacje w kolorach złota, czerwieni i brązu. Piękne widoki, pełne uroku zakątki znajdujące się na terenie gminy Suszec, utrwalone na zdjęciach można podziwiać w Punktach Czytelnictwa w Rudziczce oraz Mizerowie.

Lista laureatów konkursu:

Aleksandra Gottwald – I miejsce – kat. dorośli.
Łukasz Sierny – wyróżnienie – kat. dorośli
Michał Grobarek – I miejsce – kat. młodzież
Monika Pawlas – I miejsce – kat. młodzież
Monika Zbirowska – wyróżnienie – kat. młodzież
Małgorzata Kuśnierz – wyróżnienie – kat. młodzież
Barbara Czylok – wyróżnienie – kat. młodzież
Paulina Kilos – wyróżnienie – kat. młodzież
Klaudia Jędrzejek – wyróżnienie – kat. młodzież
Marcin Pastuszka – wyróżnienie

Patrycja Hanak
Michał Witosza
Agnieszka Hanak
Aneta Merkel
Sławomir Kuzia
Natalia Losa
Katarzyna Kuśnierz
Edyta Zimnicka
Marcelina Nowok
Martyna Górka
Justyna Klos
Krzysztof Błaszczyk
Katarzyna Dulemba
Klaudia Czaj
Artur Masny
Klaudia Paszek
Karina Machnik
Karina Drabina
Józef Szendera
Kinga Warkocz
Katarzyna Wyrobek
Weronika Pająk
Alina Szymik


Gminny Ośrodkek Kultury składa serdeczne podziękowania panią, które przygotowały dzieci i młodzież szkolną do udziału w konkursie:

Anna Woźny – opiekun uczniów z SP w Suszcu,
Sylwia Kowalska – opiekun uczniów z ZSP w Mizerowie,
Sylwia Michalska – opiekun uczniów z GP w Radostowicach.

Serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Suszcu.


oprac. Izabela Bartoszek
Gminny Ośrodek Kultury w Suszcu


akm

T G+ F

Zobacz także

XIX Dni Suszca
XIX Dni Suszca
Ania Rusowicz gwiazdą 19. Dni Suszca
Ania Rusowicz gwiazdą 19. Dni Suszca
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18