Jak dobrze przeżyć starość?

Powiat10.09.2019, 13:24

W poniedziałek, 9 września odbył się pierwszy wykład z cyklu "Dobra starość, długie życie”. W spotkaniu uczestniczyło kilkudziesięciu seniorów.

Pierwszy z wykładów adresowany był do seniorów, którzy mogli się dowiedzieć, jak postępować, żeby zmniejszyć ryzyko bycia osobą niesprawną. - Co zrobić, żeby dobrze się zestarzeć? Większość ludzi nie umiera na starość. Starość nie jest chorobą. Zwykle ludzie umierają na choroby związane z miażdżycą i nowotworami. Tylko nieliczna grupa osób umiera jako osoby 120-letnie. Natomiast to zjawisko będzie się zmieniało w czasie, ponieważ już teraz wiemy, że dzieci, które obecnie się rodzą, będą średnio żyły 95 lat. W związku z tym należy się nastawić, że starość jest najdłuższym okresem życia człowieka, dlatego musimy go wykorzystać najlepiej, jak potrafimy - mówiła dr n. med. Agnieszka Jabłeka, specjalista geriatrii i chorób wewnętrznych.

Prelegentka zwróciła uwagę, że 70% wszystkich chorób, które dotyczą osób w starszym wieku, da się leczyć. Można im także skutecznie zapobiegać. - Jeżeli chcemy dożyć 90, czy nawet 100 lat, możemy każdego dnia pracować na to, żeby te schorzenia, które dotyczą całej populacji, nie występowały. Zarówno procesowi starzenia, nowotworom, chorobom związanym z nieprawidłową funkcją układu krążenia można zapobiegać na trzy sposoby - stosując właściwą dietę, właściwą aktywność fizyczną i rezygnując z używek - podkreślała.

Podała też zatrważające dane potwierdzające, że bardzo dużo osób w starszym wieku jest niesprawnych ruchowo. W Polsce połowa 70-latków i 70% 80-latków to osoby, które nie mogą same wyjść z domu. - Najważniejsza jest aktywność fizyczna, ale podejmowana w sposób mądry. Ruch może naprawić naczynia krwionośne, serce, mózg, ale pod warunkiem, że odpowiednio go dawkujemy. Spacery szybkim krokiem, z kijkami, jazda rowerem, pływanie czy gry zespołowe mogą być dobrą formą aktywności dla osób starszych. Do tego dieta bogata w warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste, nieprzetworzone, przygotowane w domu - mówiła dr Jabłeka i zachęcała także, do regularnego wykonywała badań profilaktycznych, bo wtedy można uchwycić chorobę, kiedy jest ona całkowicie uleczalna. - Najważniejsze jest nasze nastawienie. Starość wcale nie jest taka najgorsza. Trzeba sobie stawiać cele, bo celem każdego 70- czy 80-latka nie jest zestarzeć się i umrzeć. Trzeba wychodzić z domu, nauczyć się czegoś nowego, spotkać z ludźmi - mówiła.

Kolejna prelekcja pt. „Pacjent geriatryczny w praktyce lekarskiej POZ” odbędzie się 21 października i będzie skierowana głównie do lekarzy POZ i personelu medycznego pracującego z osobami w podeszłym wieku. Z kolei 4 listopada wykład pt. „Organizacja opieki nad schorowanym seniorem w domu. Praktyczne wskazówki na co dzień” adresowany będzie do seniorów, opiekunów osób starszych oraz wszystkich zainteresowanych problematyką dobrego i godnego starzenia.

Prelekcje odbywają się w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Pszczynie, ul. 3 Maja 10, I piętro, pok. 44. Początek o godz. 15.00. Spotkania mają charakter otwarty. Program pod patronatem starosty Barbary Bandoły został w całości sfinansowany z budżetu powiatu.

(źródło: powiat)

KK

T G+ F

Zobacz także

Cykl wykładów na temat kirkutu
Cykl wykładów na temat kirkutu
Pawłowickie Dni Promocji Zdrowia
Pawłowickie Dni Promocji Zdrowia
Nowe oświetlenie przejścia na ulicy Bielskiej
Nowe oświetlenie przejścia na ulicy Bielskiej
Zamknięto mostek na Pszczynce
Zamknięto mostek na Pszczynce
Gmina przebuduje ulicę Lercha
Gmina przebuduje ulicę Lercha

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18