II Pszczyński Weekend Teatralny

09.07.2010, 08:31

Pszczyna

II PSZCZYŃSKI WEEKEND TEATRALNY to jedyny w swoim rodzaju, niepowtarzalny, kameralny festiwal teatralny.

Już po raz drugi w Pszczynie podczas Festiwalu zaprezentowane zostaną spektakle plenerowe, a w szczególności: happeningi i etiudy, teatr ruchu, teatr kabaretowy, muzyczny oraz teatr ognia.


Pojawi się także spektakl dla dzieci, spektakl przy ławeczce księżnej Daisy, a także możliwość przejażdżki wesołą taksówką w stylu retro... w towarzystwie bohaterów sztuk Witkacego.

Spektakle i happeningi prezentowane będą zarówno na pszczyńskim rynku, jak i w parku oraz na zabytkowej, niemal kultowej ulicy Piastowskiej, gdzie odbędzie się między innymi spektakl komediowy będący inscenizacją najzabawniejszych monologów Williama Shakespeare’a.

Nowością będzie także spektakl inscenizowany na ulicy Bankowej.
Będzie to sztuka w wykonaniu pszczyńskiej grupy teatralnej teatr/scena/rowerownia.

Swój spektakl przedstawi także młodzież z pszczyńskiego III Liceum Ogólnokształcącego.

Na „Pszczyńskim Weekendzie Teatralnym” swoje spektakle zaprezentują ciekawe grupy teatralne prezentujące swoje spektakle na prestiżowych festiwalach teatralnych w Polsce i za granicą.
Festiwal gościł będzie spektakle komediowe, ruchowe, ogniowe i happeningowe – czasami przygotowane specjalnie z okazji Pszczyńskiego Weekendu Teatralnego …

Dobór repertuaru sprawi, że z całą pewnością każdy znajdzie coś interesującego dla siebie.
Na pszczyńskim rynku pojawią się aktorzy aby bawić, wzruszać, przywoływać nutę refleksji – słowem aby dostarczać publiczności wielu różnorakich wrażeń…
Teatr, który wyjdzie na ulice odsłoni swoją drugą magiczną twarz.
Z całą pewnością ta jedyna w swoim rodzaju impreza artystyczna wprowadzi niepowtarzalny koloryt oraz magiczny klimat i sprawi, że już po raz drugi przez tych kilka dni – Pszczyna stanie się najciekawszą sceną teatralną w Polsce.


REPERTUAR

9 lipca 2010 (piątek)

15:00 – 16:00 – ulicą Piastowską i wokół Rynku kursować będzie specjalna TAKSÓWKA a‘la WITKACY, którą wraz z postaciami ze sztuk Witkacego będą mogli jeździć mieszkańcy Pszczyny i przechodnie.


16:00 – SCENA NA PIASTOWSKIEJ:
„PUK! PUK! KTO TAM? PUK! , czyli SZEKSPIR NA WESOŁO”

Spektakl w wykonaniu aktora scen krakowskich Karola Zapały
Spektakl to nieco eksperymentalny, zupełnie luźny w strukturze i w zasadzie wciąż otwarty. Ot kilka zupełnie ze sobą niezwiązanych, nie mających żadnego wspólnego punktu monologów z różnych dzieł mistrza Williama ze Stradfordu. Monologów, a czasem nawet „wariacji na temat”...
Do tego całkowicie pozbawionych kontekstów ze swych rodzimych dramatów.
Postaci je wygłaszające, też różne. Od wysoko postawionych po plebs niepiśmienny...
W zasadzie, poza oczywiście Szekspirem, łączy je nieco przymrużone oko na podejmowane tematy oraz osoba aktora, który nie wiadomo w zasadzie jak i dlaczego, przeniósł się z Anglii elżbietańskich czasów do Polski XXI wieku i jakoś sobie tu próbuje poradzić...

18:00 – RYNEK:
Teatr ECCE HOMO (Kielce) – „MASTABA” („KRUCHOŚĆ”)

Spektakl uliczny , którego tematem jest samotność. Najczęściej dramatyczna, bez względu na okoliczności; bo nie tylko wtedy, gdy jest wynikiem bycia samotnym, ale i wówczas, gdy jej doświadczamy będąc pośród innych ludzi. Wykonawcy z niemałą ekspresją, mając w tle odpowiednią w klimacie i rytmie muzykę, opowiadają o osamotnieniu, które coraz częściej jest wynikiem pękania więzi pomiędzy ludźmi i atrofii uczuć oddalającej ich od siebie i wpędzającej w zakamarki wnętrza, by się w nim schować.

21:00 – ULICA BANKOWA:
SCENA/TEATR/ROWEROWNIA (Pszczyna) – „JORDAN”

„Jordan to wstrząsająca opowieść osadzona w realiach prawdziwej historii. Monodram stanowi wiwisekcję duszy dzieciobójczyni, ubraną w formę spowiedzi, lamentu, jęku rozpaczy. Pytajmy więc o innego, o miłość, gdzie są jej granice. Pytajmy o mordercę i zabójcę ale pytajmy też o system i jego struktury. Ta prawdziwa historia – mimo, że teatr nie lubi obyczajówek, interwencji, komentarzy rzeczywistości – pozwala nam choć trochę zbliżyć się do odpowiedzi na nie. Nie bez racji Józef Tischner pisał, że „...zabójstwo jest aktem, który daje się wyjaśnić i przynajmniej częściowo usprawiedliwić, natomiast morderstwo nie jest do usprawiedliwienia. Pierwsze wynika z jakiegoś ”interesu, drugie jest bezinteresowne (...) morderstwo jest mniej „zwierzęce”, a bardziej „ludzkie”.

10 lipca 2010 (sobota)

10:00 – 11:00 – TAKSÓWKA a‘la WITKACY,

12:00 – ŁAWECZKA KSIĘŻNEJ DAISY:
Teatr OFF Tatrzański (Zakopane) - „HAJ LAJF”

Jest to spektakl kabaretowy zrealizowany w konwencji buffo. Akcja spektaklu w groteskowy i nieco zdeformowany sposób ukazuje perypetie bohaterów, którzy koniecznie i za wszelką cenę chcą stać się kimś, kim w rzeczywistości nie są, nie byli i z różnych powodów na pewno nie będą.
Bohaterowie spektaklu dwoją się i troją, puszą się jak przysłowiowy paw przyjmują kolejne (nieprawdziwe) pozy narażając się na śmieszność…
Ale z drugiej strony…. Przecież każdy z nas czasem, chociaż na kilka chwil chciałby stać się kimś innym…

14:00 – RYNEK:
Teatr Wielkie Koło (Będzin) – „SZNURKOWE SKRZATY”

Bajka rockandrollowa dla dzieci i dla dorosłych!!!
Spektakl ten to gwarancja interaktywnej zabawy, bo każdy widz od lat trzech do stu trzech na moment staje się sznurkowym skrzatem, pomaga w budowaniu sznurkowego mostu i śpiewa skrzacie piosenki. To
barwne lalkowe widowisko z aktorami w maskach, które rozbawi każdego.
Aktorzy postarają się na oczach widzów ”odsupłać tajemnice sznurkowej krainy, gdzie mieszkają sznurkowe, rozśpiewane skrzaty. Główni bohaterowie - Węzełek wraz z rodziną Supełków śpiewająco rozplączą historię festiwalu w tym magicznym miejscu.

Niepowtarzalnym walorem całości jest zderzenie aktorów w maskach w żywym planie z lalkami typu muppet oraz muzyką graną na żywo z towarzyszeniem instrumentów akustycznych: djembe, gitary i grzechotek.
By wkroczyć w sznurkowy świat wystarczy nieco magii i wyobraźni...., a Teatr Wielkie Koło dostarczy wielu wrażeń podczas godzinnego spektaklu. Po przedstawieniu przewidziany jest pokaz lalek, masek i instrumentów.

21:00 – RYNEK:
Zespół Teatralny III Liceum Ogólnokształcącego (Pszczyna) – „ZEJŚCIE DO PIEKIEŁ”

Spektakl ten opowiada o grupie młodych ludzi, którzy w czasie wędrówki trafili do piekła. Tam przeżyli mnóstwo przygód, zaprzyjaźnili się z diablicami, które pomogły im wrócić na Ziemię, ale też nie od razu!


21:45 – RYNEK:
Teatr ON OFF (Kraków) – „E’VIVA L’ARTE”

Jest to spektakl w klimacie i formie „malowania ogniem”.
Spektakl złożony z kilku sugestywnych i przejmujących scen teatralnych odwołuje się do żywiołu ognia: najpiękniejszego, ale i najbardziej destrukcyjnego ze wszystkich żywiołów.
Spektakl w formie koncertu ognia, podczas którego za sprawą tajemniczego dyrygenta-demiurga publiczność ogląda płonący happening.
Za sprawą magii teatru malowanego ogniem i poruszającej, sugestywnej muzyki publiczność przeniesie się na kilka chwil w inny, magiczny świat ognia, muzyki i poezji.


11 lipca 2010 (niedziela)

13:30 – 14:30 – ulicą Piastowską i wokół Rynku
kursować będzie specjalna TAKSÓWKA a‘la WITKACY, którą wraz z postaciami ze sztuk Witkacego będą mogli jeździć mieszkańcy Pszczyny i przechodnie.


14:45 – 15:45 – PARK (scena przed zamkiem):
„SZTUCZKI, CZYLI MAGICZNA SCENA MISTRZA ARCHIBALDA”

Jest to happeningowy pokaz sztuczek iluzjonistycznych w nieco niekonwencjonalnej – jak na iluzję - formie.
Mistrz Archibald zaprezentuje kilkanaście sztuczek i tricków, ale nie wszystkie się udadzą…
Tym samym Mistrz Archibald uchyli rąbka tajemnicy iluzji aby widzowie mogli poznać jej tajniki…
Niektóre tricki będą faktycznie dziełem magii oraz iluzji, inne zaś będą parodią iluzji w krzywym zwierciadle… Które? Widzowie będą musieli odgadnąć sami…

16:00 – RYNEK:
Teatr Cocktail (Kraków) – „ŚWIAT FANTAZJI”

Są to przygody małej dziewczynki w świecie jej własnej wyobraźni i marzeń.
Zaprzyjaźnia się tam z bajkowym szpiegiem.
Przez nieuwagę zostawia on walizkę z piękną lalką, która staje się ulubioną zabawką dziewczynki.
Szpieg odzyskuje lalkę i znika. Zrozpaczona dziewczynka wyrusza na ich poszukiwanie, a pomagają jej widzowie.

17:00 – RYNEK:
Teatr OFF Tatrzański (Zakopane) – „DZIDZIBOBO, CZYLI MIŁOŚĆ ROMANTYCZNA CZEKA JUŻ POD DRZWIAMI”

Jest to spektakl będący inscenizacją przewrotnej i błyskotliwej jednoaktówki Tadeusza Różewicza.
To zabawny spektakl pełen humoru sytuacyjnego i słownego w zabawny sposób przedstawiający specyficzną sytuację głównych bohaterów.
Młodzi ludzie postawieni przez los w konkretnej sytuacji toczą ze sobą rozmowę pełną nieco starodawnego żargonu i slangu.W spektaklu tym zabawny, potoczysty dialog miesza się ze śmiesznymi puentami zaskakujących sytuacji.Spektakl ten jest także zabawną, wyrafinowaną parodią tak zwanej „miłości romantycznej”, do której głowni bohaterowie jeszcze chyba nie dojrzali…
To po prostu komediowy spektakl obyczajowy idealny na niedzielne popołudnie.

18:00 – RYNEK:

Teatr Klaunów: Pufi Skarpetka i Tomcio Drabinka (Olsztyn) –

„SPACE SOKS, CZYLI KOSMICZNA PODRÓŻ KLAUNA PUFIEGO i TOFCIA”

SPEKTAKL FAMILIJNY WIEŃCZĄCY 2 PSZCZYŃSKI WEEKEND TEATRALNY

Spektakl interaktywny opowiadający o poszukiwaniu zaginionej skarpetki Klauna Pufiego. Klauni do spektaklu angażują publiczność. Rodzice wraz ze swoimi pociechami przemieszczają się w przestrzeni kosmicznej Galaktyki BooBoo. Podczas podróży nasi uczestnicy biorą udział w różnych zadaniach oraz pokonują różne przeciwności. W finalnym momencie spektaklu Klaun Pufi odnajduje Skarpetkę i zostaje nazwany Klaunem Pufim Skarpetką. Kapitanem całej podróży jest przyjaciel Pufiego - Klaun Tofcio Drabinka.





Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w repertuarze!

(PCKul)

akm

T G+ F

Zobacz także

Pszczyński Weekend Teatralny
Pszczyński Weekend Teatralny
Pszczyński weekend teatralny
Pszczyński weekend teatralny
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18