Horror na DK1?

22.12.2011, 12:06

Powiat

2012 – to będzie ciężki rok dla kierowców, korzystających z Drogi Krajowej nr 1. Wtedy właśnie realizowane na DK1 będą trzy poważne inwestycje.


Długo zapowiadana i z różnych powodów przekładana budowa północnej obwodnicy Pszczyny właśnie rusza! Na początku grudnia podpisana została umowa na budowę węzła przyszłej obwodnicy Pszczyny z DK 1. Przetarg, w którym udział wzięło 18 podmiotów wygrała firma Mota-Engil Central Europe SA i to ona wybuduje bezkolizyjne skrzyżowanie. Wartość inwestycji to ponad 52 mln zł, które wyłoży samorząd województwa śląskiego.
Węzeł w rejonie skrzyżowania z ul. Katowicką to pierwsza część obwodnicy. Od węzła droga będzie prowadzić do skrzyżowania z istniejącą DW 935 na granicy Pszczyny i Suszca. Prace związane z przygotowaniem do budowy samej obwodnicy także są już na ukończeniu – jak informuje Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach zakończone zostały ostatnie formalności i niebawem ogłoszony będzie przetarg na budowę.

- Prace powinny rozpocząć się po nowym roku, bo przy tak dużym przedsięwzięciu zwykle około miesiąca firma potrzebuje, by zorganizować plac budowy – mówi Ryszard Pacer, rzecznik Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach. Jak dodaje, inwestycja jest skomplikowana, gdyż budowane będą wiadukty czy estakady.

W trakcie budowy zmieniana będzie organizacja ruchu w północnej części pszczyńskiego odcinka DK1. To może spowodować większy ruch na drogach lokalnych, gdyż kierowcy będą chcieli omijać najbardziej zakorkowane odcinki, choć ZDW nie planuje objazdów. - Będą zwężenia jezdni, być może na poszczególnych etapach prac jazda będzie odbywała się jedną jezdnią, po jednym pasie w każdym kierunku. Zdajemy sobie sprawę z tego, że będzie to uciążliwe, ale budujemy obwodnicę, aby zwiększyć komfort jazdy – podkreśla Pacer.

Węzeł i nie tylko
To jednak nie wszystko, co spotka w 2012 roku podróżujących „Jedynką”. Już trwa przebudowa skrzyżowania DK 1 z ul. Borowinową w Goczałkowicach Zdroju (odcinek ok 400 m), prowadzona przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. W trakcie prac przewidywane jest także czasowe zamknięcie całego pasa drogi i prowadzenie ruchu w obu kierunkach jedną jezdnią.

Jakby tego było mało, więcej czasu na podróż będą musieli przeznaczyć też ci, którzy DK1 będą chcieli jechać przez Tychy. Na wysokości Tychów przebudowywany jest bowiem 6-kilometrowy odcinek „jedynki”. Inwestycja ta ma zakończyć się pod koniec 2013 roku. Nieco wcześniej, bo do 30 września tego roku ma być gotowy węzeł północnej obwodnicy Pszczyny. Prace na goczałkowickim odcinku DK1 mają potrwać do maja 2012.

Dorota Marzyńska-Kotas radzi, aby na czas inwestycji sprawdzać informacje o utrudnieniach, jakie zamieszczane są na stronie internetowej GDDKiA. - Dzięki temu serwisowi można zaplanować swoją podróż w optymalny sposób – przyznaje rzeczniczka katowickiego oddziału GDDKiA.
Paweł Komraus/Gazeta Pszczyńska

jack

T G+ F

Zobacz także

Horror w PKFie
Horror w PKFie
Prawdziwy horror!
Prawdziwy horror!
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18