Kobiór z lotu ptaka (fot. UG Kobiór)

Gmina Kobiór świętuje 25-lecie istnienia

Kobiór02.04.2016, 07:31, aktualizacja: 03.04.2016, 14:57

2 kwietnia minęło 25 lat od ponownego uzyskania odrębności administracyjnej przez gminę Kobiór.

1 lutego 1977 r. Kobiór stał się częścią miasta Tychy, wkrótce potem działalność rozpoczął Komitet Osiedlowy Samorządu Mieszkańców, który zajmował się opiniowaniem przedsięwzięć i zadań dotyczących Kobióra czy reprezentowaniem Kobióra na forum władz miasta Tychy.

"Okresu przynależności do Tychów nie sposób jednoznacznie ocenić, zresztą, nie o ocenę tutaj chodzi, a jedynie o przywołanie pewnych faktów związanych z tym czasem. Z jednej strony "pod rządami tyskimi" realizowane były pewne inwestycje, takie jak budowa wodociągu wiejskiego czy też zabiegi związane ze stopniową telefonizacją naszej miejscowości (np. powiększenie centrali telefonicznej w roku 1987) [...] Pojawiały się głosy, iż włączenie Kobióra do Tychów spowodowało zahamowanie rozwoju miejscowości, a nawet regres. W owym czasie narodziła się więc myśl, by rozpocząć starania o reaktywowanie gminy" - czytamy w opracowaniu Joanny Lubańskiej pt. "Najpiękniejsza wieś nad Korzeńcem".

"Na posiedzeniu z dnia 17 lutego 1989 roku władze Tychów przedstawiły koncepcje szczegółowego planu zabudowy Kobióra. Był to moment, od którego walka o usamodzielnienie naszej gminy poczęła się wzmagać. Jedna z wersji owego planu zakładała rozbudowanie naszej wsi do 9500, druga zaś do 14 000 mieszkańców" - pisze J. Lubańska.

W grudniu 1989 r. Stowarzyszenie Miłośników Kobióra przeprowadziło referendum wśród mieszkańców. Reaktywację gminy poparło 75% osób. Zwracano uwagę na dużą odległość od miasta i urzędów, mały wpływ radnych z Kobióra na decyzje dotyczące miejscowości czy zaniedbania w infrastrukturze technicznej i komunalnej.

Dążenia mieszkańców okazały się skuteczne. 22 grudnia 1990 r. premier Tadeusz Mazowiecki wydał rozporządzenie, w którym stwierdzono, że "w województwie katowickim utworzono m.in. gminę Kobiór z siedzibą władz w Kobiórze; w skład gminy Kobiór wchodzi część obszaru miasta Tychy o powierzchni 4949,70 ha, stanowiącego obręb geodezyjny Kobiór".

Rozporządzenie weszło w życie z 2 kwietnia 1991 r.

- Uzyskanie odrębności administracyjnej okazało się dobrym punktem wyjścia do dalszej działalności samorządu lokalnego i mieszkańców - podkreśla wójt gminy Kobiór, Eugeniusz Lubański. - Zdobytą samodzielność należało utrzymać i zadbać o wszechstronny rozwój miejscowości. Nie było to łatwe ze względu na trudną sytuację finansową i gospodarczą, w jakiej znalazł się Kobiór w okresie transformacji ustrojowej. Od tamtej pamiętnej daty minęło 25 lat. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu lokalnej społeczności i pracowników samorządowych, Kobiór zmienił w tym czasie swój wizerunek, stając się gminą piękniejszą, nowocześniejszą i zintegrowaną społecznie. W procesie rozwoju gminy, zawsze kierowano się dbałością o dobro mieszkańców z jednoczesnym zachowaniem lokalnych tradycji, kultury i wartości chrześcijańskich. Nie wszyscy doczekali "srebrnego" jubileuszu, jesteśmy jednak przekonani, że spoglądają oni na nas z góry z życzliwością, ciesząc się z każdego kolejnego sukcesu. Tym, którzy w minionym ćwierćwieczu poświęcili się pracy samorządowej oraz wspierali podejmowane działania serdecznie dziękuję - podkreśla.

 

PROGRAM UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI 25-LECIA GMINY KOBIÓR

2 kwietnia, godz. 18.00 - Msza Św. w intencji mieszkańców gminy Kobiór do Bożej Opatrzności, Matki Bożej Wniebowziętej oraz za wstawiennictwem Św. Urbana z podziękowaniem za odebrane łaski i z prośbą o dalsze z okazji 25 lat samorządu Gminy Kobiór ze wspomnieniem zmarłych radnych. Mszę Św. uświetni występ Chóru Ex Animo
Kościół WNMP

22 maja, godz. 10.30 - Msza Św. w intencji parafian z okazji wspomnienia patrona Gminy Kobiór Św. Urbana
Kościół WNMP

16 – 28 maja - obchody Dni Kobióra

27 maja - uroczysta Sesja Rady Gminy oraz wręczenie statuetki Św. Urbana za działalność na rzecz dobra publicznego Pro Publico Bono
Gminny Dom Kultury

lipiec - Światowe Dni Młodzieży
Kobiór-Kraków

27 sierpnia - Festyn rodzinny „Pożegnanie Lata”
Gminne Obiekty Sportowe

2 września - Jubileusz 30-lecia działalności artystycznej Adama Kulisza
Restauracja „Pod Sikorką”

4 września, godz. 10.30 - Msza Św. dziękczynna za plony
Po Mszy Św. spotkanie rolników w Domu parafialnym
Kościół WNMP

14 października - obchody 50-lecia Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy
Szkoła Podstawowa

11 listopada - Msza Św. za Ojczyznę
Występ orkiestry i Zakończenie obchodów jubileuszu 25 lat samorządu Gminy Kobiór
Kościół WNMP
UG Kobiór

 

 

Reklama

Reklama

pako

T G+ F

Zobacz także

Rusza budowa Domu Opieki Społecznej w Kobiórze
Rusza budowa Domu Opieki Społecznej w Kobiórze
Kobiór: były hotel zmieni wizerunek
Kobiór: były hotel zmieni wizerunek
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
12 wzruszających historii pszczyńskich Sybiraków spisanych w książce
12 wzruszających historii pszczyńskich Sybiraków spisanych w książce
W czwartek i piątek utrudnienia na ul. Bielskiej w Pszczynie
W czwartek i piątek utrudnienia na ul. Bielskiej w Pszczynie

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 20