Gimnazjaliści "podglądali" pasje

12.05.2008, 13:08

Miedźna

Od września 2007 r. Gimnazjum im. Powstańców Śląskich w Miedźnej realizuje 5-letni cykl „Szkoła dla społeczności lokalnej”. Bieżący rok, pod hasłem „Rodzina”, dedykowany jest rodzicom.


6 maja 2008 r. rodzice zostali zaproszeni na imprezę „Rodzina z pasją”. Uczniowie klasy IIa i IIb pod kierunkiem p. Anny Figołuszki i p. Agaty Gibas odwiedzili rodzinne domy uczniów. Spotkali się z rodzicami i ich dziećmi, których łączy szczególna więź polegająca na wspólnych zainteresowaniach, zamiłowaniach, pasji.

Określenie „człowiek z pasją” kojarzy się nam zazwyczaj z zapaleńcem, przeznaczającym w znacznej części swoje dochody na fascynujące go rzeczy. Pasja jawi się nam jako niezwykły atrybut człowieka wyjątkowego. Wyjątkowość wynika z samego faktu posiadania pasji. W wielu wypadkach są to pasje, za które właściciele uzyskują społeczne uznanie, są doceniani, podziwiani. Pasje niosą ze sobą radość, tak zwykłą i potrzebną do życia, jak powietrze.
Pasja, potocznie konik, to czynność wykonywana w czasie wolnym od obowiązków, dla relaksu. Może łączyć się ze zdobywaniem wiedzy w danej dziedzinie, doskonaleniem swoich umiejętności w pewnym określonym zakresie albo z zarobkiem - głównym celem pozostaje jednak przyjemność płynąca z uprawiania hobby.

Pierwszy film zaprezentowany podczas uroczystości przedstawiał hobby p. Józefa Ulczoka z Góry, który hoduje gołębie odnosząc międzynarodowe sukcesy. Tą pasją „zaraził się” jego syn Krzysztof (uczeń klasy IIIc). Osoby niewtajemniczone na ogół nie podejrzewają, jak bogaty jest świat gołębia. Nie mają też pojęcia, że gołąb jest delikatny, ale wytrwały i ambitny.

Pasją kolejnej rodziny – Państwa Celiny i Andrzeja Kurpierzów – jest żeglarstwo. Dyscyplina sportu i turystyki uprawiana na sprzęcie o napędzie żaglowym. Zaspokaja różnorodne potrzeby człowieka, m.in. poznawcze, estetyczne, emocjonalne, kulturalne, kształtując specyficzny model zachowań. Syn Państwa Kurpierzów – Krzysztof – uczeń klasy IIIa, podczas wakacji popłynie w swój drugi rejs po Bałtyku. Aby wprowadzić gości w odpowiedni klimat uczniowie wykonali szantę - tradycyjną piosenkę żeglarską.

Kolejna pasja pojawia się w wielu domach naszych uczniów. Mamy, babcie, ciocie wieczorami wyczarowują igłą i kolorową nitką piękne krajobrazy, portrety, kwiaty, pejzaże. Tworzenie obrazów igłą jest sposobem na nudę i bezczynność. Uczy cierpliwości i wytrwałości. Daje wiele radości. Prace Pani Renaty Rozmus i jej córki Edyty (uczennicy klasy IIIa) mają różne wielkości, w zależności od gęstości kanwy, na której są wykonywane, stąd też wielkość wyhaftowanego obrazu nie jest proporcjonalna do wkładu pracy. Świat „igłą malowany” jest bajecznie kolorowy, radosny i zachwycający.

Przygotowując materiał na szkolne spotkanie z rodzinami, gimnazjaliści starali się odpowiedzieć na pytania:
Jak rodzicom udało się zaszczepić w dzieciach swoje pasje? Jak sprawili, że synowie czy córki zamiast buntować się, zakochali się w tym samym, w czym ich rodzice? Co zrobić, żeby pójść ich drogą?

Mieszkańców gminy Miedźna, a tym bardziej rodziców uczniów, udało się poznać z innej strony. Jako ludzi realizujących swoje marzenia. (źródło: miedzna.pl)


agw

T G+ F

Zobacz także

Wystawa
Wystawa "Nasze pasje"
Ruszyły „Nasze pasje”
Ruszyły „Nasze pasje”
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18