Ekonomik do likwidacji!

11.01.2012, 09:35

Pszczyna, powiat

Władze powiatu chcą, by Ekonomik zniknął z mapy szkół ponadgimnazjalnych, a kierunki, w których się tu kształci zostały włączone do byłego „Rolniczoka”.


Ta wiadomość spadła na uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych jak grom z jasnego nieba. Tuż po Nowym Roku dowiedzieli się, że od 1 września ich szkoła prawdopodobnie przestanie istnieć, a oni będą uczniami Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie, czyli dawnego „Rolniczoka”. – Nie dopuścimy do tego. Będziemy walczyć o naszą szkołę – mówili nam drugoklasiści z „Ekonoma”.

– Nie sądzę, żeby ktoś z uczniów manifestował swoje zdanie. Choć na pewno większość z nas wolałaby, żeby zostało Technikum Ekonomiczne, bo chodzimy przecież do Ekonomika, nie chcemy, żeby to była część „Rolniczoka”, który jest na drugim końcu miasta i gdzie poziom jest znacznie niższy – powiedziała nam inna uczennica.

Likwidacja ZSE to pomysł władz powiatu, który jest organem prowadzącym. Starosta Paweł Sadza tłumaczy, że konieczność reorganizacji placówek oświatowych wymusza bezlitosna dla powiatu statystyka - do 2019 r. będzie ubywać kandydatów do szkół ponadgimnazjalnych. – By istniał Zespół Szkół muszą wchodzić w jego skład co najmniej dwa typy szkół. ZSE to dzisiaj Liceum Profilowane, Technikum nr 2 oraz Szkoła Policealna. Do tej ostatniej od kilku lat nie ma naboru. Do tego ustawodawca nakłada na nas obowiązek likwidacji liceów profilowanych od 1 września 2012 r. – mówi P. Sadza.

Co z nauczycielami i uczniami? – Rozważaliśmy dwie możliwości. Zlikwidowanie ZSE i pozostawienie Technikum nr 2, które kształci w kierunkach technik-logistyk, technik-ekonomista oraz technik marketingu i organizacji reklamy, jako odrębnej szkoły. Drugi pomysł, do którego się przychylamy, to włączenie Technikum nr 2 do Powiatowego Zespołu Szkół nr 2. Tym samym powstanie jedna, silna szkoła, która będzie przyciągała uczniów także nowymi kierunkami, które planujemy uruchomić, jak np. Technikum Budowlane. Za tym rozwiązaniem przemawia fakt, że będzie większa możliwość rotacji nauczycieli. Zatem mniej z nich straci pracę – starosta zapewnia, że uczniowie Ekonomika dalej będą uczyć się w dwóch budynkach przy ul. Bogedaina.

Już w środę, 25 stycznia radni powiatowi pochylą się nad projektem uchwały w sprawie zamiaru rozwiązania ZSE. Jeżeli większość zagłosuje za, rozpocznie się procedura powiadamiania rodziców uczniów. Szkoła będzie mogła zostać zlikwidowana po zasięgnięciu opinii kuratora oświaty. Projekt uchwały do 22 stycznia muszą też zaopiniować związki zawodowe, działające w ZSE.

– Na tę chwilę nasza opinia jest negatywna. Osobiście nie widzę powodu, by likwidować szkołę, która ma bogatą historię i jest znana z tego, że kształci na wysokim poziomie. Powinno się zostawić odrębne technikum. Najwięcej do powiedzenia w tej kwestii mają nauczyciele i rodzice. Powinni walczyć. Nie mówię o strajku, jak w Bytomiu, ale są inne metody, np. dialog społeczny – mówi szefowa pszczyńskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego, Alina Michalak.

Co o zamiarach powiatu sądzą rodzice i nauczyciele? Więcej czytaj w najnowszym numerze Gazety Pszczyńskiej”. Już w sprzedaży. Tylko za 1 zł!

ram

T G+ F

Zobacz także

"Ekonomik" w telewizyjnej debacie
"Ekonomik" gościł Włochów
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18