E-wrota już szeroko otwarte

13.03.2013, 10:02

Powiat, Pawłowice

Projekt Elektroniczne Wrota dla Powiatu Pszczyńskiego doczekał się finału. Efektem jest rozbudowany portal informacyjny dla mieszkańców powiatu.


Strona internetowa www.wrotapszczynskie.pl to teraz chyba największe źródło informacji o powiecie pszczyńskim. Oferuje ona dostęp drogą elektroniczną do informacji i usług m.in. z zakresu oświaty, kultury, sportu, turystyki, zdrowia czy ewidencji gruntów.
- Częścią centralną projektu jest katalog usług (20 usług) oraz podkłady mapowe, dzięki którym szybko i w sposób intuicyjny możemy znaleźć interesujące nas informacje – mówi Tomasz Porwisz z Urzędu Gminy Pawłowice, koordynator projektu.

W katalogu usług zajdziemy więc na przykład informacje dotyczące planów zagospodarowania przestrzennego, na mapach powiatu odnajdziemy parkingi, bankomaty, szlaki rowerowe, zabytki, punkty gastronomiczne czy urzędy, sprawdzimy też rozkład jazdy autobusów z konkretnego przystanku. Dzięki specjalnemu formularzowi kontaktowemu mieszkańcy powiatu będą mogli też zadać pytanie, które system automatycznie przekaże na skrzynkę mailową konkretnego urzędnika w konkretnym urzędzie. To tylko mała część tego co oferuje portal. Jak zaznacza Tomasz Porwisz, portal ciągle będzie rozwijany i aktualizowany. Trwają m.in. prace nad uruchomieniem modułu rezerwacji i płatności elektronicznych.

E-wrota to także świetne narzędzie dla urzędników. Ci będą mogli na przykład łatwo i szybko wygenerować wypis z planu zagospodarowania przestrzennego, a nawet wyłożyć go do konsultacji społecznych. Urzędnicy będą mogli też na bieżąco edytować wszelakie rejestry. - Wszystko przy niewielkim nakładzie sił i środków. To od urzędników, czyli użytkowników wewnętrznych portalu zależy podnoszenie atrakcyjności i stopnia korzystania z portalu – mówi Paweł Pietras z firmy GIS Partner, wykonawcy projektu.

Inicjatorem i liderem przedsięwzięcia była gmina Pawłowice. Szybko dołączyły do niego pozostałe samorządy terytorialne powiatu pszczyńskiego. Prace nad projektem trwały od 2007 r., a całkowity koszt wyniósł ponad 3 mln zł, z czego 85% stanowiło dofinansowanie z Unii Europejskiej.

jack

T G+ F

Zobacz także

E-wrota jeszcze nie otwarte
E-wrota jeszcze nie otwarte
Decorto już otwarte!
Decorto już otwarte!
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18