Centrum Dializa zawiesza działanie szpitala! Co to oznacza dla pacjentów?

Powiat12.06.2018, 13:43, aktualizacja: 15:43

Spółka Centrum Dializa z dniem dzisiejszym zawiesza funkcjonowanie Szpitala w Pszczynie! W trybie natychmiastowym jego prowadzenie chce przejąć Powiat Pszczyński.

 - Poinformowaliśmy Narodowy Fundusz Zdrowia, Śląski Urząd Wojewódzki i Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe, że jesteśmy zmuszeni zawiesić prace większości oddziałów szpitalnych z powodu braków kadrowych. 20 pacjentów wymaga przewiezienia do innych, okolicznych szpitali. Uzgadniamy transport z Wojewódzkim Pogotowiem Ratunkowym - mówi Witold Jajszczok, rzecznik prasowy spółki Centrum Dializa, dzierżawiącej Szpital w Pszczynie. Jak twierdzi rzecznik, część pracowników dzisiaj nie przyszła do pracy. Powodem ma być niejasna przyszłość szpitala. Pracownicy mówią jednak, że spółka przestała płacić im wynagrodzenia.

Do ruchów dzierżawcy szpitala szybko odniosło się Starostwo Powiatowe w Pszczynie, które deklaruje, że jest w stanie w trybie natychmiastowym przejąć prowadzenie pszczyńskiego szpitala. 

"W związku z docierającymi do Starostwa Powiatowego w Pszczynie informacjami, świadczącymi o podjęciu przez dyrekcję NZOZ Szpital w Pszczynie decyzji o zawieszeniu działalności szpitala, starosta pszczyński, Paweł Sadza poinformował dyrektora Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Katowicach, że powiat pszczyński jest gotowy na przejęcie pacjentów w trybie natychmiastowym i dalsze nieprzerwane prowadzenie szpitala" - czytamy w komunikacie.

- Chcemy zapewnić pacjentom opiekę medyczną przez wykwalifikowany personel, który wyraził chęć pracy w szpitalu prowadzonym przez powiat pszczyński. Czekamy na decyzję dyrektora NFZ w tej sprawie - informuje starosta pszczyński, Paweł Sadza.

- Starosta jest już po rozmowach z ordynatorami oddziałów i pracownikami pogotowia. Personel deklaruje, że nie odejdzie od łóżek - mówi Marcela Grzywacz, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Pszczynie.  - To wyjątkowa sytuacja. Liczymy, że NFZ przystanie na naszą deklarację. Za kilka dni ma być rozstrzygnięty konkurs na leczenie szpitalne, do którego zgłosiliśmy  ofertę.  Jesteśmy gotowi na wejście do szpitala w każdej chwili - dodaje Marcela Grzywacz.  

Komunikat w tej sprawie wydał też Śląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Katowicach. Poniżej jego pełna treść.

Informacja ws. kontynuacji leczenia pacjentów Szpitala w Pszczynie
"12 czerwca 2018 r. do Śląskiego OW NFZ wpłynęło pismo, w którym Dyrektor Szpitala w Pszczynie informuje, że Centrum Dializa sp. z o.o. złożyła do Wojewody Śląskiego informację o czasowym całkowitym zaprzestaniu działalności leczniczej w szpitalu w Pszczynie od dnia 12 czerwca 2018 r. do 30 czerwca 2018 r. w zakresach: anestezjologia i intensywna terapia, chirurgia ogólna, choroby wewnętrzne - neurologia, izba przyjęć, neonatologia, ortopedia i traumatologia narządu ruchu, położnictwo i ginekologia, nocna i świąteczna opieka zdrowotna. Jako powód został wskazany brak wystarczającej kadry medycznej.
W związku z pismem Szpitala w Pszczynie, Dyrekcja Śląskiego OW NFZ wezwała świadczeniodawcę do udzielenia wyjaśnień w trybie natychmiastowym: przekazania informacji o aktualnej liczbie pacjentów hospitalizowanych w poszczególnych oddziałach szpitala; liczbie osób, wobec których planuje się zakończenie hospitalizacji; liczbie osób wymagających kontynuacji hospitalizacji oraz o przekazanie szczegółowego planu ewentualnej ewakuacji z informacją o podmiotach, do których skierowani zostaną pacjenci celem kontynuacji leczenia.
Ponadto, Dyrekcja Śląskiego OW NFZ w dniu dzisiejszym wystosowała komunikat do wszystkich szpitali w promieniu 25 km od Pszczyny z prośbą o udzielenie wszelkiej, niezbędnej pomocy w procesie przejmowania pacjentów dotychczas leczących się w Szpitalu w Pszczynie, wymagających dalszej hospitalizacji.
Dzisiaj Dyrekcja Śląskiego OW NFZ odniosła się także do pisma Starosty Pszczyńskiego z 12 czerwca 2018 r., który wyraził wolę "przejęcia kontraktu w trybie natychmiastowym". Z uwagi na trwającą umowę na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie szpitalne z Centrum Dializa Sp. z o.o., brak jest prawnych możliwości przekazania kontraktu w trybie natychmiastowym mocą jednostronnego oświadczenia woli Dyrektora Śląskiego OW NFZ.
Obecnie trwają postępowania konkursowe na udzielanie od 1 lipca 2018 r. świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie szpitalne w zakresach: ortopedia i traumatologia narządu ruchu; położnictwo i ginekologia - hospitalizacja II poziom referencyjny; neurologia - hospitalizacja; neonatologia - hospitalizacja II poziom referencyjny; chirurgia ogólna - hospitalizacja; choroby wewnętrzne - hospitalizacja; geriatria - hospitalizacja; anestezjologia i intensywna terapia - hospitalizacja; świadczenia w izbie przyjęć (IP) na obszarze powiatu pszczyńskiego oraz konkurs ofert o udzielanie świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej na obszarze: powiatu pszczyńskiego.
Przypomnijmy: 20 marca 2018 r. Dyrektor Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia rozwiązał umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej we wszystkich zakresach leczenia szpitalnego ze Szpitalem w Pszczynie, prowadzonym przez spółkę Centrum Dializa w Sosnowcu. Wśród powodów podjęcia takiej decyzji były m.in. negatywne wyniki kontroli przeprowadzonych przez Śląski OW NFZ, Państwową Straż Pożarną i Śląski Urząd Wojewódzki. Umowa została rozwiązana z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia - wygasa 30 czerwca 2018 r.
Śląski OW NFZ podejmie wszelkie możliwe działania, aby zapewnić pacjentom Szpitala w Pszczynie dostęp do informacji w sprawie kontynuacji leczenia. Pacjenci mogą uzyskać informację, dzwoniąc na numer całodobowej infolinii: 801 002 903 lub w godz. 8-16 od poniedziałku do piątku na numer: 32 735 16 00".

30 czerwca mija termin wypowiedzenia spółce Centrum Dializa kontraktu przez NFZ oraz umowy dzierżawy przez powiat pszczyński.

 

Reklama

Reklama

jack

T G+ F

Zobacz także

Powiat daje 900 tys. zł na audyt w szpitalu
Powiat daje 900 tys. zł na audyt w szpitalu
Od sierpnia prawie 6 tys. pacjentów w szpitalu
Od sierpnia prawie 6 tys. pacjentów w szpitalu
Biegaj z Aktywną Pszczyną
Biegaj z Aktywną Pszczyną
Zaginął 43-letni mieszkaniec Pszczyny
Zaginął 43-letni mieszkaniec Pszczyny
gorący temat
Nowy numer "Gazety Pszczyńskiej": zapraszamy do lektury!
Nowy numer "Gazety Pszczyńskiej": zapraszamy do lektury!
Nie Dokarmiaj Smoga ma konkretne pomysły na walkę ze smogiem
Nie Dokarmiaj Smoga ma konkretne pomysły na walkę ze smogiem
Przedszkole zamiast szkoły: trwają prace w Studzionce
Przedszkole zamiast szkoły: trwają prace w Studzionce
Prośba odrzucona. Bramka zamknięta
Prośba odrzucona. Bramka zamknięta
Ponad stu maturzystów zatańczyło uroczystego poloneza
Ponad stu maturzystów zatańczyło uroczystego poloneza

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 20