Dzień Słowiański w „Samochodówce”

18.05.2009, 09:59

Pszczyna

Dobar dan svima koji su ovdje došli da bi s nama slaviti prvi u našoj školi Slavenski Dan. Danas ćete poznati porijeklo slavena, njihovi običaji, književnost, povijest i jelo. (...) Još jedan put: Dobrodošli i ajde počinjemo! Od tych słów uczniowie Zespołu Szkół Samochodowych w Pszczynie rozpoczęli obchody Dnia Słowiańskiego.


W czasie trwania prawie dwugodzinnego programu młodzież miała okazję do zapoznania się z pochodzeniem Słowian, ich podziałem, historią, wierzeniami i obyczajami.
Dużą atrakcję stanowiła muzyka i teksty literackie recytowane przez uczniów w językach: czeskim, słoweńskim, chorwackim, rosyjskim, macedońskim i bułgarskim. Podczas imprezy przypomniano fragmenty utworów w wykonaniu Karela Gotta, Heleny Vondračkovej oraz innych wykonawców z terenów słowiańszczyzny takich jak: chorwacka Severina, słoweński zespół Korado in Brendi, macedoński Leb i Sol i wiele innych. Szczególnym zainteresowaniem wśród uczniów cieszył się pokaz mody, w trakcie którego zaprezentowane zostały poszczególne bóstwa i demony słowiańskie: strzygi, upiory, zmory, latawice, domowiki, rusałki, czy licho. Kolorowe i pomysłowe stroje, fryzury i makijaże budziły podziw i wywoływały salwy śmiechu.

W czasie obchodów Dnia Słowiańskiego uczniowie Zespołu Szkół Samochodowych przedstawili również typowe stroje słowiańskie mężczyzn i kobiet, obrzęd postrzyżyn, który na terenach słowiańszczyzny oznaczał przyjęcie młodzieńca do grona mężczyzn, zwyczaje związane z higieną Słowian, taniec oraz typowe zabiegi kosmetyczne.

Punktem kulminacyjnym imprezy był Quiz dotyczący wiedzy o kulturze dawnych Słowian. Wzięły w nim udział dwie drużyny: uczniów – „Otroków” oraz nauczycieli – „Starszyzny plemiennej”. Obie drużyny wykazały się nie tylko duchem walki, ale również bogactwem wiedzy w zakresie obrzędów i zwyczajów pradawnych Słowian. Zwycięstwo przypadło drużynie Starszyzny Plemiennej. Uczestnicy quizu w nagrodę otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz „Warzechy Rzepichy”.

Organizacja Dnia Słowiańskiego stała się świetną okazją do przypomnienia uczniom
o ich korzeniach. Poprzez przedstawienie historii związanej z wędrówką Słowian, legendy panońskiej, działalności Cyryla i Metodego, modlitw w języku starocerkiewnosłowiańskim, młodzież ugruntowała swoją wiedzę na temat rodziny słowiańskiej.

Uczniowie entuzjastycznie zareagowali na pomysł zorganizowania imprezy. Poświęcili sporo czasu i wysiłku na przygotowanie strojów oraz z zaangażowaniem uczyli się tekstów literackich w językach słowiańskich. Było to dla nich nie lada wyzwaniem, gdyż teksty nie należały do najłatwiejszych, a wśród nich znajdowało się sporo łamańców językowych. Dzięki wsparciu i pomocy nauczycieli: Anny Harazin i Agnieszki Władarz, które czuwały nad szatą graficzną, oprawą muzyczną, choreografią i grą aktorską uczniów; Józefy Waliczek, która nadzorowała dobór strojów, fryzur i makijażu uczniów, Patrycji Lekki, która sprawowała pieczę nad „jadłem” i z perfekcją przygotowała potrawy słowiańskie oraz Justyny Dulemba, która zadbała o wystrój auli oraz o fotograficzną oprawę imprezy, nie udałoby się z takim rozmachem przygotować obchodów Dnia Słowiańskiego. Oczywiście uroczystości nie odbyłyby się, gdyby nie zaangażowanie uczennic klasy II Zasadniczej Szkoły Zawodowej w zawodzie fryzjer oraz chłopców z klasy II Zasadniczej Szkoły Zawodowej w zawodzie monter instalacji i urządzeń sanitarnych, którzy zaprezentowali profesjonalny taniec „break dance”.

Dziękujemy uczniom i nauczycielom za zaangażowanie i przygotowanie imprezy. W nadchodzącym roku szkolnym planujemy przygotować Dzień Śląski. Miejmy nadzieję, że wzbudzi on równie wielki entuzjazm i będzie cieszył się tak wielkim powodzeniem jak obchody Dnia Słowiańskiego.


Agnieszka Władarz i Anna Harazin
Fot. Justyna Dulemba

ram

T G+ F

1

1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1

Zobacz także

Dzień Otwarty w Samochodówce
Dzień Otwarty w Samochodówce
Dzień Otwarty w „Samochodówce”
Dzień Otwarty w „Samochodówce”
Wielki sukces GKS-u Pniówek
Wielki sukces GKS-u Pniówek
Samorządowcy pytają o czerwoną strefę
Samorządowcy pytają o czerwoną strefę
Nowa nawierzchnia na "Orliku" przy POSiRze
Nowa nawierzchnia na "Orliku" przy POSiRze

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18