(fot. UM)

Działania straży miejskiej w Pszczynie w okresie epidemii

Pszczyna20.10.2020, 18:46

Od 12 października straż miejska w Pszczynie decyzją wojewody śląskiego ponownie pracuje pod zwierzchnictwem Komendy Powiatowej Policji w Pszczynie. Dla pszczyńskich strażników nie jest to żadna nowość - taka organizacja pracy prowadzona była już w kwietniu, a i wcześniej obie jednostki wielokrotnie wspólnie podejmowały interwencje.

- W Pszczynie współpraca obu jednostek od dawna układa się bardzo dobrze, co przekłada się na bezpieczeństwo mieszkańców. W związku z epidemią koronawirusa zakres podejmowanych czynności został zwiększony o kolejne zadania - mówi komendant straży miejskiej Artur Krzyżaniak.

Wśród zadań zleconych straży jest kontrola osób objętych kwarantanną na terenie gminy Pszczyna. Strażnicy patrolują też miasto i sołectwa, sprawdzając czy zgodnie z wytycznymi dla stref żółtych osoby przebywające w przestrzeni publicznej zakrywają nos i usta.

- Nasze społeczeństwo wykazuje się dużą dyscypliną. Większość osób nosi maseczki i przestrzega przepisów - ocenia komendant i dodaje, że niestosowanie się do tych rygorów grozi postępowaniem mandatowym.

Kontrolowane przez strażników są także miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne. Ze względu na sytuację epidemiczną oraz coraz niższe temperatury mundurowi nie tylko zaopatrują potrzebujących w maseczki, ale przekazują, gdzie udzielana jest dalsza pomoc. W wyjątkowych warunkach straż podejmuje się transportu osób bezdomnych do  noclegowni w Rybniku lub Czechowicach-Dziedzicach. W aspekcie niesionej pomocy kluczowa jest dobra współpraca strażników z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Pszczynie.

Komendant Artur Krzyżaniak dodaje, że wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego wznowione zostały kontrole palenisk. Patrol prowadzi przede wszystkim oględziny w miejscach zgłoszonych przez mieszkańców. Jeszcze w tym roku straż otrzyma wsparcie drona, który będzie pobierał próbki do badań laboratoryjnych. W sposób anonimowy informację o niedozwolonym spalaniu odpadów można przekazać strażnikom poprzez stronę www.smog.pszczyna.pl.

Poza wymienionymi zadaniami strażnicy prowadzą 24-godzinny dyżur oraz monitoring miasta. Wszelkie zgłoszenia są przyjmowane pod czynnym całodobowo numerem telefonu 322102850.

(źródło: UM)

KK

T G+ F

Zobacz także

Straż Miejska apeluje ws. bezdomnych
Straż Miejska apeluje ws. bezdomnych
Padł akumulator w aucie? Straż Miejska pomoże
Padł akumulator w aucie? Straż Miejska pomoże
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18