Dialogi Muzyki i Poezji wróciły po przerwie

20.03.2013, 13:00

Pszczyna

Dzięki wsparciu starosty pszczyńskiego Pawła Sadzy, po rocznej przerwie powróciły Wielkopostne Dialogi Muzyki i Poezji. To już piętnasta edycja tej imprezy.


W sobotę mieliśmy okazję wysłuchać krótkiego wykładu prof. Dariusza Rotta z Uniwersytetu Śląskiego, który zaprezentował tomik z serii Perły słowa polskiego na Ziemi Pszczyńskiej” zatytułowany Instrukcje rajców miejskich Pszczyny z XVII wieku”.
Książeczka stanowi wybór pisanych w języku polskim protokołów i instrukcji rady miejskiej w Pszczynie autorstwa siedemnastowiecznych pisarzy miejskich. Pozycja ta zawiera m.in. Instrukcję dla Inspektorów piwowarskich w Pszczynie z 1671 roku. Tomik ten wraz z pięcioma wcześniejszymi, publikowanymi przez TMZP od 2005 roku jest cennym zbiorem dokumentującym polszczyznę oraz życie społeczno-kulturalne naszego regionu. To szósta i zarazem ostatnia pozycja z tej serii.

W sobotni wieczór wysłuchaliśmy także muzyki dawnej w transkrypcji na kwintet dęty. Kapela pod kierownictwem Klaudiusza Jani z Radzionkowa zaprezentowała utwory kompozytorów baroku i renesansu. Wyjątkowo brzmiały także kompozycje Chopina.

Muzyka przeplatana z mową w nastrojowych wnętrzach Izby u Telemanna” utworzyła bardzo subtelną atmosferę, którą przeniosła zaproszonych gości do części nieoficjalnej.

Wieczór drugi był równie wyjątkowy jak ten sobotni. Imponująca interpretacja tekstów staropolskich z XVII, XVIII i XIX wieku, pochodzących z pszczyńskiego archiwum, czytanych przez Andrzeja Warcabę - aktora Teatru Śląskiego. Reprint tekstów zaczerpnięty został z tomików wydawanych od roku 2005 przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej w ramach serii Perły Słowa Polskiego Na Ziemi Pszczyńskiej”.

Uzupełnieniem do tekstów czytanych był wspaniały koncert tyskiego kompozytora i organisty Henryka Jana Botora. Na XVIII-wiecznym pozytywie zagrane były z mistrzowskim kunsztem utwory Georga Philippa Telemanna, Johanna Pachelbela, a także Jana Podbielskiego.
Wzruszająca była improwizacja wykonana przez Henryka Botora znanego pszczyniakom utworu
Aleksandra Spyry Matko Boska Pszczyńska” - hymnu do Matki Boskiej Przedziwnej.

Na koniec wieczoru część nieoficjalna z degustacją wyrobów pszczyńskiego producenta wędlin - firmy Alma” oraz kosztowaniem napojów z Pszczyńskiej Warzelni Piwa B. Becka, które zamykały ten uroczysty wieczór. Było to udane zwieńczenie imprezy w subtelny sposób korespondujące z czytanymi wcześniej instrukcjami rajców miejskich dotyczącymi ważenia piwa w Pszczynie.

Jesteśmy szczególnie wdzięczni Staroście Pszczyńskiemu Pawłowi Sadzy za wsparcie organizacji tegorocznej edycji dialogów. Bez jego pomocy ta wdzięczna i kameralna impreza nie miałaby miejsca.

Z nadzieją oczekujemy przyszłego roku kiedy być może po raz kolejny spotkamy się w okresie wielkanocnym na tym zacnym wydarzeniu.

Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej, fot. Piotr Buchta

tmzp.pl

T G+ F

Zobacz także

XV Wielkopostne Dialogi Muzyki i Poezji
XV Wielkopostne Dialogi Muzyki i Poezji
XI dialogi muzyki i poezji
XI dialogi muzyki i poezji
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18