Detektywi, biblioteka i… język polski!

Pszczyna14.11.2017, 11:18

Jakie umiejętności przydatne są w pracy detektywa? Jak prawidłowo odmienić słowo „iść”? Co kryje tajemnicze pudło? Odpowiedzi na te i inne pytania poznali jesienią uczniowie dziewięciu  szkół podstawowych z powiatu pszczyńskiego.

Pracownice Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Pszczynie w ramach projektu „Na tropie Ojczystego” przeprowadziły 18 lekcji bibliotecznych, podczas których dzieci poprzez udział w detektywistycznej zabawie poszerzały swoją wiedzę o języku polskim.

Uczestnicy zajęć zostali podzieleni na cztery grupy – każdy z zespołów otrzymał tajemniczą skrzynkę, zawierającą zakodowaną wiadomość z szyfrem, który należało złamać. Po odczytaniu kodu uczestnicy zajęć musieli odnaleźć ukryte w książkach wskazówki, które pozwoliły im na zdobycie hasła dostępu. Podczas tej detektywistycznej zagadki uczniowie zmagali się również z zadaniami sprawdzającymi ich kompetencje językowe. Grupy opisywały np. smak cukierka za pomocą rozmaitych przymiotników i tworzyły językowe neologizmy.

W ramach projektu „Na tropie Ojczystego” odbyły się również takie wydarzenia jak: kryminalne, rymowane dyktando dla dzieci „(K)rymolirytanduś”, noc w bibliotece „Spod ciemnej gwiazdy”, siedem warsztatów dla klubu detektywów, lekcja muzealna w Muzeum Zamkowym w Pszczynie i turniej gier językowo-planszowych w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wiśle Wielkiej.

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2017”.

Aleksandra Sobańska, bibliotekarka MPBP Filia Wisła Wielka

 

Reklama

Reklama

jack

T G+ F

Zobacz także

Wyjątkowy koncert
Wyjątkowy koncert "Dzieci-dzieciom"
Zagłosuj na Bibliotekę w Suszcu!
Zagłosuj na Bibliotekę w Suszcu!
W Pawłowicach na DK 81 dachowały dwa auta
W Pawłowicach na DK 81 dachowały dwa auta
Studzienice: 4-latka potrącona przez samochód
Studzienice: 4-latka potrącona przez samochód
Art. spons. Zmiany przepisów podatkowych w 2018 r.
Art. spons. Zmiany przepisów podatkowych w 2018 r.

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 20