fot. Marek Grucka

Ćwierć wieku z samorządem terytorialnym

27.05.2015, 09:37

Dziś mija 25 lat od pierwszych wolnych wyborów samorządowych. 27 maja 1990 r. wybieraliśmy przedstawicieli do rad gmin i rad miejskich.

Z okazji 25-lecia odrodzenia samorządu terytorialnego w Polsce, 22 maja w Sali Lustrzanej Muzeum Zamkowego w Pszczynie odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej w Pszczynie.

27 maja 1990 r. po raz pierwszy w powojennej Polsce obywatele mogli zdecydować, kto będzie ich reprezentantem w gminie Pszczyna. Wybrali 32 radnych. Pierwsza sesja nowo wybranej rady odbyła się 7 czerwca 1990 r. Przewodniczącym Rady Miejskiej w Pszczynie został wybrany Lechosław Gazda, a na drugiej sesji radni wybrali burmistrza Pszczyny, Macieja Duszę. W pierwszej kadencji rada przyjęła 170 uchwał podczas 23 sesji. Sesje odbywały się dwa razy w miesiącu i trwały nawet po osiem godzin!

- Niedoświadczeni radni musieli stworzyć fundamenty raczkującej demokracji i kapitalizmu. I z tego zadania, mimo różnic i sporów, wywiązali się znakomicie. Obecnie trwa dyskusja nad znaczeniem samorządu. Bez względu na jej wynik, samorządy mają i będą mieć kluczowe znaczenie dla stabilizacji i rozwoju kraju. To one decydują o tym, jak świadczona jest większość usług publicznych. Sprawnie funkcjonujące samorządy, to podstawa budowania zaufania obywateli – mówił przewodniczący Rady Miejskiej w Pszczynie, Leszek Szczotka.

Dzisiaj o godz. 12.00 rozpocznie się natomiast uroczysta sesji Rady Powiatu Pszczyńskiego z okazji 25-lecia restytucji samorządu terytorialnego. Do udziału w sesji zostali zaproszeni wszyscy byli oraz obecni wójtowie, burmistrzowie gmin powiatu pszczyńskiego, starostowie powiatu oraz przewodniczący rad gminnych oraz rady powiatu.

jack

T G+ F

Zobacz także

Stypendia dla najlepszych sportowców z gminy Pawłowice
Stypendia dla najlepszych sportowców z gminy Pawłowice
W powiecie samorządowcy też świętowali
W powiecie samorządowcy też świętowali
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18