(fot. UM)

Oddali hołd powstańcom

Pszczyna21.08.2020, 09:02

W nocy z 19 na 20 sierpnia 1920 roku wybuchło II Powstanie Śląskie. 20 sierpnia burmistrz Dariusz Skrobol, zastępca burmistrza Barbara Sopot-Zembok, przewodniczący Rady Miejskiej Leszek Szczotka oraz poseł na Sejm RP Grzegorz Gaża oddali hołd śląskim bohaterom.

Burmistrz złożył wiązankę kwiatów pod Trzema Dębami, miejscu konspiracyjnych spotkań i składania przysięgi przez powstańców. To stąd do Powstania Śląskiego wyruszali powstańcy w roku 1920.

- Pamięć o historii własnego regionu jest bardzo ważna. Tutaj, na Ziemi Pszczyńskiej, w trakcie Powstań Śląskich prowadzone były liczne działania, których efektem był powrót w 1922 roku Śląska do Polski. Warto opowiadać o tamtych wydarzeniach i przypominać o tych osobach, które były gotowe oddać życie za wolność przyszłych pokoleń - powiedział burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol.

Złożenie kwiatów to tylko część tegorocznych obchodów ku pamięci walczących. 19 sierpnia w Pszczynie odbył się 2. Pszczyński Bieg Powstańczy. Poprzez aktywność 187 biegaczy oddało hołd powstańcom. Wcześniej uczestnicy biegu uformowali flagę w barwach województwa śląskiego. Było to piękne wydarzenie, któremu towarzyszyło wiele sportowych emocji.

W tym tygodniu z okazji 100-lecia Powstań Śląskich na pszczyńskim rynku przygotowana została specjalna wystawa mobilna „Ex Silesia Lux”, którą można zwiedzać do końca tego tygodnia na rynku. Ekspozycja została zorganizowana w dwóch kontenerach: kinowym i multimedialnym.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku w Pszczynie odbyła się inauguracja obchodów 100-lecia wybuchów Powstań Śląskich. Wydarzenie, którego częściami były między innymi defilada służb mundurowych i widowisko historyczne, objęte zostało Narodowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Patronatami Honorowymi Ministra Obrony Narodowej i Marszałka Województwa Śląskiego.

(źródło: UM)

KK

T G+ F

Zobacz także

Uczczono 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej
Uczczono 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej
Ku pamięci ofiar zbrodni katyńskiej
Ku pamięci ofiar zbrodni katyńskiej
Jedź za darmo autobusem! Europejski Dzień bez Samochodu
Jedź za darmo autobusem! Europejski Dzień bez Samochodu
Powiat edukuje rodziców i nauczycieli z zagrożeń w sieci
Powiat edukuje rodziców i nauczycieli z zagrożeń w sieci
Noc Bibliotek w pszczyńskiej bibliotece
Noc Bibliotek w pszczyńskiej bibliotece

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18