W konferencji udział wziął m.in. prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, Sławomir Broniarz (pierwszy z lewej)

Bronią gimnazjów i 6-latków: nie dla rewolucji w oświacie

Pszczyna08.12.2015, 20:41, aktualizacja: 09.12.2015, 14:42

We wtorek w Pszczynie odbyła się konferencja „Razem dla gimnazjów i 6-latków”.

Spotkanie, które zorganizowali Zarząd Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Pszczynie oraz Urząd Miejski odbyło się w ratuszu. Udział w nim wzięli m.in. prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, Sławomir Broniarz, burmistrz Dariusz Skrobol, zastępca burmistrza, Barbara Sopot-Zembok, członkowie ZNP, nauczyciele, kierownicy szkół, samorządowcy, a także gimnazjaliści i rodzice uczniów.

Reforma goni reformę

Po co takie spotkanie? Wszystko w związku z zapowiedziami rządu, który ma zamiar już od przyszłego roku zlikwidować gimnazja i znieść obowiązek wysyłania do szkoły podstawowej 6-latków. W Pszczynie dyskutowano o skutkach tych posunięć. Dorota Obidniak z Zarządu Głównego ZNP zwracała uwagę na liczbę reform, jakie przeprowadza się w szkołach. - Uderzająca jest liczba tych reform wprowadzonych w ostatnich 15 latach. Jedna goni drugą. Wszystkie tłumaczy się tym, by lepiej się działo w szkole, uczniowie osiągali lepsze wyniki, rozwijali swoje talenty i by nauczycielom lepiej się pracowało. Tymczasem odbiór społeczny wielu tych reform, w tym także uczniów, rodziców i nauczycieli jest inny – mamy poczucie, że wsadzono nas do pociągu, który pędzi coraz szybciej, a my nie wiemy, czy jedzie z nami maszynista, który ten pociąg w odpowiednim momencie zatrzyma – mówiła. Jej zdaniem, te reformy w coraz mniejszym stopniu są konsultowane ze społeczeństwem.

Barbara Sopot-Zembok podkreślała, że w oświacie rewolucje nie są dobre. - W przedszkolach w gminie mamy 1 800 miejsc, które wystarczą dla 3-, 4- i 5-latków. Co się stanie, jeśli rząd cofnie obowiązek szkolny dla 6-latków? Zostanie nam w przedszkolach 600 dzieci dodatkowo. Do przedszkola nie pójdą więc 3-latki, bo nie będzie dla nich miejsca – zauważyła. Zwracała też uwagę na problemy z organizacją przyszłego roku szkolnego, bo rodzice decyzję o tym, czy 6-latek pójdzie do szkoły będą mogli podjąć do końca sierpnia. Jak mówiła, planowane zmiany będą wiązały się też z mniejszą subwencją oświatową dla gminy oraz koniecznością zwolnienia pracowników placówek oświatowych.

W proteście przeciw wysłaniu 6-latków do szkół – przed reformą wprowadzoną przez poprzedni rząd - zebrano ponad milion podpisów. - Nikt nie analizował przyczyn, dla których rodzice podpisywali się pod tym protestem. Naszym zdaniem główny opór skupiał się na prozaicznej kwestii – przedszkole czynne jest z reguły do godz. 17.00, w szkole dziecko kończy zajęcia ok. godz. 13.00. I co wtedy mają robić rodzice pracujący? Nasze dzieci są w stanie podołać temu obciążeniu, które edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna na nie nakłada. Muszą być jednak spełnione pewne warunki, głównie odpowiednie świetlice dedykowane 6-latkom, które będą zapewniały także jedzenie – mówił prezes ZNP, Sławomir Broniarz.

Potrzebne wspólne stanowisko

Uczestnicy konferencji bronili także gimnazjów, które – według planów rządu – od przyszłego roku szkolnego mają być zlikwidowane. - Trzeba zadać sobie pytanie: co nam przyniosły gimnazja? Powstały nowoczesne pracownie, pomoce dydaktyczne. W sensie wychowawczym rzeczywiście pierwsze lata były burzliwe. Mówi się, że gimnazjum deprawuje, ale warto pamiętać, że wychowanie jest procesem, na który wpływ ma środowisko, w skład którego wchodzi szkoła, ale nie jest jedynym elementem. Dlatego ważne jest, by wzmocnić autorytet nauczyciela - mówił wicestarosta Krystian Szostak, który – jak przyznał – 15 lat temu był przeciwnikiem reformy szkolnictwa, był członkiem zespołu, który zajmował się tymi zmianami w gminie Pszczyna. - To, że w gimnazjach jest samo zło, to mit. Choć zdarzają się trudne sytuacje i trudni uczniowie, ale tak jest w każdej grupie społecznej. Nie potrafię też stwierdzić, że w gimnazjach jest niebezpiecznie. Sposób na dobre gimnazjum to sprawny pedagog i sprawny psycholog – mówił Damian Cieszewski, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Pszczynie. - Gimnazja przez 15 lat zbudowały pewną kulturę szkolną. Likwidując je, pozbywamy się tych wartości, doświadczeń – przyznała D. Obidniak.

Podczas konferencji zwracano uwagę, że konsekwencje reformy oświaty – także finansowe - spadną na samorządy. Podkreślano, że zmiany przeprowadzane mają być niezwykle szybko, a nadal brakuje szczegółowych informacji na ten temat. Dlatego też apelowano o wspólne stanowisko w tej sprawie. - Rządzący powinni wziąć pod uwagę stanowisko samorządowców i nauczycieli – powiedział prezes ZNP. Krystian Szostak zapowiedział, że wkrótce tematem zajmie się Rada Powiatu Pszczyńskiego. Związek Nauczycielstwa Polskiego już wystąpił do prezydenta Andrzeja Dudy o zwołanie okrągłego stołu w sprawie zmian w edukacji.

 

Reklama

pako

T G+ F

Konferencja „Razem dla gimnazjów i 6-latków”, 8 grudnia 2015 r.

Konferencja „Razem dla gimnazjów i 6-latków”, 8 grudnia 2015 r.
Konferencja „Razem dla gimnazjów i 6-latków”, 8 grudnia 2015 r.
Konferencja „Razem dla gimnazjów i 6-latków”, 8 grudnia 2015 r.
Konferencja „Razem dla gimnazjów i 6-latków”, 8 grudnia 2015 r.
Konferencja „Razem dla gimnazjów i 6-latków”, 8 grudnia 2015 r.
Konferencja „Razem dla gimnazjów i 6-latków”, 8 grudnia 2015 r.

Zobacz także

Co z maturami?
Co z maturami?
Rosną mury Dwójki
Rosną mury Dwójki
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
12 wzruszających historii pszczyńskich Sybiraków spisanych w książce
12 wzruszających historii pszczyńskich Sybiraków spisanych w książce
W czwartek i piątek utrudnienia na ul. Bielskiej w Pszczynie
W czwartek i piątek utrudnienia na ul. Bielskiej w Pszczynie
Pszczyna pozyskała 4 mln zł na fotowoltaikę
Pszczyna pozyskała 4 mln zł na fotowoltaikę

Komentarze:

Rodzic 2015-12-12 godz. 11:01
Nie wszystkie dzieci są takie same,wiec nie badz taka ograniczona Katarzyna.
KatarzyNA 2015-12-11 godz. 07:14
rodzic 2015-12-10 godz. 09:37 mój syn poszedł jako sześciolatek do szkoły, i drugi raz tego błędu bym nie popełniła. w naszej szkole są dwie klasy 6 latków i dwie klasy 7 latków - różnica jest ogromna może nie na tyle umysłowa ale emocjonalna. to chyba coś nie tak z Twoim 6 latkiem, moja 6 latka jest w klasie mieszanej i nie ma żadnych problemów.
Rodowitych Pszczynianin 2015-12-10 godz. 13:02
Zlikwidować gimnazja! Dzieci do szkoły dopiero jak będą miały 7 lat. Dość, że to za małe, za głupie, nie wie co się koło niego dzieje. ... jest to ewidentne odbieranie dziecku dzieciństwa...Powinno być tak jak kiedyś. ... dziecka szły jak miały 7 lat, nic się nie działo, wszystko było Ok. A co to tych miejsc w przedszkolu dla 3 latków -to jakaś wielka ściema. ... Wcześniej były miejsca alee nagle ich niema. .. oj ciekawe gdzie poszły. . Hmmm. Paranoja. ...
RODZIC 2015-12-10 godz. 11:19
Ratujmy MALUCHY!!!!!
rodzic 2015-12-10 godz. 09:37
mój syn poszedł jako sześciolatek do szkoły, i drugi raz tego błędu bym nie popełniła. w naszej szkole są dwie klasy 6 latków i dwie klasy 7 latków - różnica jest ogromna może nie na tyle umysłowa ale emocjonalna.
rodzic 2015-12-09 godz. 21:48
To dopiero geniusz. "..główny opór skupiał się na prozaicznej kwestii – przedszkole czynne jest z reguły do godz. 17.00, w szkole dziecko kończy zajęcia ok. godz. 13.00. I co wtedy mają robić rodzice pracujący?" - tak Pan prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, Sławomir Broniarz tłumaczył protesty rodziców i milion podpisów przeciwko obowiązkowi szkolnemu 6-latków. Moje dzieci chodziły jeszcze do "zerówki" w spokojnym przedszkolu i nie wyobrażam sobie aby musiały ten czas spędzić w szkole , w zupełnie innych warunkach.To było dobre rozwiązanie dla dzieci i ich rozwoju. Jeszcze większym złem było wprowadzenie gimnazjów. To też przechodziłem z dziećmi. Temat na książkę. Wszyscy moi znajomi rodzice i nauczyciele uczący w gimnazjach, prywatnie zgadzali się z tą opinią. Ale przecież to nie rodzice wiedzą , co najlepsze dla dzieci tylko nauczyciele lub urzędnicy i oni mają o tym decydować. Zastanawiam się, czy obecni na spotkaniu rodzice zabrali głos. Niestety , koszty powrotu do normalności to koszty, które należy ponieść aby uratować nasze dzieci, zapewnić im godne warunki dorastania . Ktoś musi naprawić błędy polityków, pedagogów. Na koniec spotkania prezes ZNP powiedział : "- Rządzący powinni wziąć pod uwagę stanowisko samorządowców i nauczycieli " Milion podpisów , protesty rodziców i wielu również nauczycieli, dramaty dzieci- to nic nie znaczy. Nauczycieli nie można zwalniać a samorządowcy mają mieć święty spokój. Mam nadzieję, że odezwą się też głosy nauczycieli i samorządowców wspierające rodziców i dzieci. To był prawdziwy pokaz egoizmu. Jestem przerażony , że tacy ludzie "troszczą" się o nas w urzędach i szkołach.
barbara 2015-12-09 godz. 19:44
Co za absurd to my rodzice i tylko my mamy prawo decydować czy nasze dziecko ma iść do szkoły czy nie. Moje musiało by iść mając pięć lat bo jest urodzone w grudniu ,wiec naprawdę nie ma nawet o czym gadać nie zgadzam się, inne zakłady tez likwidują i ludzie tracą pracę ale to jakoś nikogo nie obchodzi
dan 2015-12-09 godz. 19:19
A pytał się ktoś rodziców o zdanie?
dfefe 2015-12-09 godz. 13:54
Nic dodać i nic ująć poprzednie komentarze to również moja opinia.
ewa 2015-12-09 godz. 11:07
7 latki - do szkoły, zlikwidować gimnazja, 4 letnie LO, przynajmniej będzie dodtaowy rok na Przygotowanie uczniów do matury. Teraz to porażka z 3 letnimi L.O., widać to w zdawalności matur . Gimnazja to pomyłka.
POP 2015-12-08 godz. 21:25
Sprzedali przedszkola w prywatne ręce,gdzie teraz te miejsca nie maja nic z tym wspólnego." Do przedszkola nie pójdą więc 3-latki, bo nie będzie dla nich miejsca – 'a kto odebrał te miejsca???
treść:
autor:

SQL: 19