Będą przekonywać do podatku

09.10.2006, 14:08

Pszczyna

Rusza kampania informacyjna poprzedzająca gminne referendum „śmieciowe”.


Do każdego domu mają trafić ulotki (kolportowane przez pocztę), na słupach pojawią się plakaty. Został także uruchomiony specjalny numer telefonu 032 449 39 89, pod którym można uzyskać szczegółowe informacje dotyczące referendum (w godzinach pracy Urzędu). W informowanie mieszkańców w sołectwach chcą się także włączyć sołtysi. – Trzeba koniecznie uświadomić mieszkańcom, żeby szli zagłosować – mówi Anna Bratek, sołtyska Łąki. – W gminie ma ruszyć program wymiany pieców na ekologiczne kotły, a wtedy nie będzie już można palić śmieci. Dlatego przekazanie obowiązku wywozu śmieci z posesji gminie będzie dobrym rozwiązaniem – uważa. Urząd liczy także na głosy mieszkańców pszczyńskich osiedli. I choć ci już za wywóz śmieci płacą obowiązkowo, to mają problem z mieszkańcami domków jednorodzinnych, którzy często podrzucają im do kontenerów po kilka worków pełnych śmieci.

Co jeżeli opowiemy się za podatkiem śmieciowym? Do każdej posesji trafi 120 lub 240 litrowy pojemnik na odpady (w zależności od liczby osób w rodzinie), a także worki na odpady segregowane. Firma, która wygra przetarg ogłoszony przez gminę będzie je odbierała raz na dwa tygodnie z prywatnych posesji, a z osiedli, raz w tygodniu tak jak do tej pory. Opłata będzie stała i dzisiaj szacuje się, że może wynosić maksymalnie 4 zł od osoby miesięcznie. Urzędnicy podkreślają jednak, że może być niższa, ale okaże się to dopiero po rozstrzygnięciu przetargu. Prawdopodobnie zostanie też wprowadzony limit ilości odpadów wywożonych z posesji. Beata Czech z wydziału ochrony środowiska mówi, że będzie to ok. 50 litrów na mieszkańca. Dodatkowo dwa razy do roku gmina będzie także organizowała zbiórkę odpadów wielkogabarytowych: starych mebli, sprzętu AGD, itp.

I choć referendum zostanie przeprowadzone w tych samych budynkach co listopadowe wybory samorządowe, głosować będziemy w innych lokalach, na innych kartach do głosowania. Odrębna będzie też komisja (zgłoszenia kandydatów do obwodowej komisji ds. referendum przyjmowane są do 13 października w UM), spis wyborców i urny. Jakie pytanie będzie widniało na karcie do głosowania? Czy jest Pan/Pani za odpłatnym przejęciem przez Gminę Pszczyna od właścicieli nieruchomości położonych na jej terenie obowiązków w zakresie wyposażenia nieruchomości w urządzenia służące do zbierania odpadów komunalnych stałych, utrzymywanie tych urządzeń w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym oraz pozbywania się zebranych na terenie nieruchomości odpadów
komunalnych stałych w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami? Długie i zawiłe, a kampania informacyjna ma umożliwić znalezienie odpowiedzi na wszystkie pytania.

pin

T G+ F

Zobacz także

Na kilka OPP z powiatu jednak nie oddasz 1%
Na kilka OPP z powiatu jednak nie oddasz 1%
Jak będą pieniądze, będą tunele
Jak będą pieniądze, będą tunele
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18