fot. Powiat Pszczyński W dni robocze bus na trasie Pszczyna - Pawłowice wykona 11 kursów tam i z powrotem.

Będą kursy do Pawłowic i z powrotem

Pawłowice, Pszczyna30.12.2018, 09:00

W nowym roku nie zabraknie kursów busa na linii Pszczyna - Pawłowice, chociaż takie zagrożenie było realne.

Przez ostatnie 17 lat komunikację na trasie Pszczyna - Pawłowice obsługiwał prywatny przewoźnik, który poinformował jednak, że od nowego roku przestanie realizować kursy. Do tej pory kursy na tej trasie nie były dofinansowywane przez samorządy.

Ponieważ trasa łączy dwie gminy, obowiązki organizatora komunikacji spoczywają w tym przypadku na powiecie, który w trybie awaryjnym musiał zorganizować skomunikowanie obu gmin.
- Poprzez zapytanie ofertowe wyłoniony został przewoźnik, który realizował będzie kursy na trasie Pszczyna – Mizerów – Pawłowice. To firma Przewóz Osób Zbigniew Czech z Mizerowa, która zaproponowała realizację kursów w przypadku otrzymania dopłaty w wysokości 1,57 zł do wozokilometra. Tym samym od 1 stycznia 2019 r. powiat pszczyński będzie organizatorem komunikacji publicznej na trasie Pszczyna - Mizerów - Pawłowice - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

Za ponad 216 tys. zł przewoźnik wykonywał będzie 11 kursów tam i z powrotem oraz po dwa kursy „tam” i „powrót” w soboty. Umowa na trasę z Pszczyny do Pawłowic obowiązuje do końca 2019 r.
Co powinno ucieszyć mieszkańców, na trasie uwzględniony został nowy przystanek - Pszczyna Wodzisławska/Słowicza, a nowością będzie także to, że wszystkie kursy realizowane będą przez Mizerów (aktualnie tylko siedem kursów przejeżdża trasą przez tę miejscowość). Ponadto od nowego roku znacznie korzystniejsze cenowo będą bilety miesięczne dla osób podróżujących tą trasą. Bilet normalny z Pszczyny do Pawłowic będzie kosztował 137,50 zł, bilet ulgowy dla uczniów 70,12 zł. Bedą to kwoty o ok. połowę niższe niż funkcjonujące do tej pory. Cena biletu jednorazowego pozostanie na tym samym poziomie, czyli 5,50 zł.

Kursy na tej lini sfinansują wszystkie zainteresowane samorządy. Starostwo wystąpiło do gmin o wsparcie tego zadania i propozycję następującego podziału kosztów (w zależności od ilości wozokilometrów na terenie danej gminy) - gmina Pszczyna - 100 670 zł, gmina Suszec - 18 590 zł, gmina Pawłowice - 35 620 zł, powiat pszczyński - 33 991 zł.

Będzie to druga linia obsługiwana przez powiat pszczyński. Od 2017 r. powiat organizuje komunikację na trasie Pszczyna – Żory. Z tej trasy od początku 2017 r. do połowy 2018 r. skorzystano 28 tysięcy razy.

Reklama

Reklama

jack

T G+ F

Zobacz także

System dynamicznej informacji pasażerskiej ułatwi życie pasażerom komunikacji powiatowej
System dynamicznej informacji pasażerskiej ułatwi życie pasażerom komunikacji powiatowej
Zmiana trasy linii D
Zmiana trasy linii D
"Perła 2019" - III edycji konkursu aktorsko-wokalno-teatralnego
"Perła 2019" - III edycji konkursu aktorsko-wokalno-teatralnego
VII Targi Edukacji, Pracy i Kariery
VII Targi Edukacji, Pracy i Kariery
17. edycja Reggae w Stodole
17. edycja Reggae w Stodole
Wakacyjne konkursy w goczałkowickiej bibliotece
Wakacyjne konkursy w goczałkowickiej bibliotece

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 20