Kadr z teledysku: kolędnicy z charakterystyczną gwiazdą

Autentyczna radość z kolędowania

Pszczyna, Grzawa25.12.2017, 12:12

Nie wszystko jest tam idealne. Nie każda nuta jest odśpiewana czy zagrana tak, jak trzeba. Ale wszystko jest prawdziwe, autentyczne. „Folkowianie” nagrali płytę z dawnymi pastorałkami.

Nie jest to płyta świąteczna, jakich można wiele spotkać w sklepach. Zawiera bowiem siedem szerzej nieznanych pastorałek. - Chciałam przypomnieć, jak kiedyś kolędowano. Te pastorałki śpiewali nasi dziadkowie, pradziadkowie – przyznaje Natalia Ruman, nauczycielka w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 w Pszczynie i wykładowczyni na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie. To ona odnalazła w starych książkach i śpiewnikach dawne melodie, dopisała kolejne zwrotki.

Płyta „Zrównoważony rozwój życia: OD-czytanie i DO-świadczenie przesłania Bożego Narodzenia” jest pierwszą w dorobku zespołu integracyjno-folklorystycznego „Folkowianie”. I to dawne pastorałki oraz sami wykonawcy sprawiają, że krążek jest wyjątkowy. Trudno znaleźć drugi taki zespół. „Folkowianie” od 2005 r. śpiewają, bo chcą śpiewać, występować. Ale chcą też się integrować. Integracja przy tworzeniu płyty była widoczna, bo w nagraniach udział wzięli także uczniowie PZS nr 2 w Pszczynie oraz studenci Wydziału Etnologii i Nauki o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego.

Podczas nagrywania płyty (fot. ŚDS Grzawa)

Zespół liczy ok. 20 członków ze środowiskowych domów samopomocy w Pszczynie i Grzawie, które działają w ramach Ośrodka Matka Boża Różańcowa. To osoby w wieku 30-60 lat z różnymi stopniami niepełnosprawności. „Folkowianie”, choć nie stoją w równym rzędzie i nie zawsze robią to, co zaplanowano, ze sceną się oswoili. Są znani, lubiani. I do dziś zarażają swoją autentyczną radością i spontanicznością. Zespół prowadzą Agnieszka Antecka i Bernadeta Jonkisz.

Obie zajmują się arteterapią. To leczenie przez sztukę. Kręcą filmy, wystawiają jasełka, śpiewają na festiwalach. Teraz nagrali płytę. - Arteterapia to skuteczna metoda. Człowiek nie jest w stanie zrobić nic dobrego, jeśli sam ze sobą nie czuje się dobrze. Do zespołu nie przychodzą tylko ci, którzy potrafią śpiewać. Liczą się chęci, a przez członkostwo w zespole podopieczni uczą się odpowiedzialności. Dzięki występom czują się potrzebni i docenieni przez innych – zauważa Agnieszka Antecka. Dziś występują na niemal wszystkich lokalnych festiwalach, i to nie tylko dla osób niepełnosprawnych.

Na okładce płyty znajduje się gwiazda, którą „Folkowianie” otrzymali od twórcy ludowego spod Żywca. Poznali go podczas cyklicznych występów w goczałkowickim uzdrowisku. - Tak naprawdę od tej gwiazdy zaczęło się kolędowanie „Folkowian” - przyznaje terapeutka, bo wcześniej śpiewali głównie śląskie pieśni. Gwiazda widoczna jest też w teledysku nakręconym do znajdującej się na płycie pastorałki „Idą, idą kolędnicy”. W teledysku kolędnicy odwiedzają m.in. pszczyńskie starostwo, Uniwersytet Śląski czy szkołę w Czechach. Można obejrzeć go poniżej.

Płytę można nabyć m.in. w Ośrodku Matka Boża Różańcowa w Pszczynie czy w PZS nr 2, wrzucając do puszki kwestarskiej dowolną kwotę. Zebrany dochód zostanie przekazany na działalność Ośrodka Matka Boża Różańcowa w Pszczynie. Płyta powstała w ramach międzynarodowego projektu Pilgrim, którego hasło brzmi: „Żyjąc świadomie budujesz przyszłość”. - Chodzi o uświadamianie ludziom zdrowym, że osoby niepełnosprawne też są przyszłością. Chcemy ich na tę przyszłość przygotować – podkreśla Agnieszka Antecka.

pako

T G+ F

Zobacz także

Folkowianie i uczniowie występem podziękowali za wsparcie
Folkowianie i uczniowie występem podziękowali za wsparcie
Folkowianie nagrali świąteczną płytę i teledysk
Folkowianie nagrali świąteczną płytę i teledysk
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
12 wzruszających historii pszczyńskich Sybiraków spisanych w książce
12 wzruszających historii pszczyńskich Sybiraków spisanych w książce

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18