Aleje, ścieżki rowerowe, a może stok narciarski?

14.03.2013, 09:18

Pawłowice

Gmina podpisała porozumienie z Jastrzębską Spółką Węglową w sprawie zagospodarowania terenu poprzemysłowego, tzw. Głowicy Wschodniej KWK Pniówek.


List intencyjny w tej sprawie 1 marca w urzędzie gminy podpisali: wójt gminy Pawłowice, Damian Galusek, przewodniczący Rady Gminy Pawłowice, Franciszek Dziendziel oraz prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Jarosław Zagórowski i z-ca prezesa ds. Pracy i Polityki Społecznej JSW S.A., Artur Wojtków.
Teren „Głowicy Wschodniej” KWK Pniówek to obszar o powierzchni ok. 19 ha, znajdujący się niedaleko osiedla. Przez lata kopalnia składowała tam skałę płonną z wyrobisk. Od prawie 40 lat jest to nieużytek porośnięty samosiejkami. Gmina chce zagospodarować ten teren na cele rekreacyjno-sportowe dla mieszkańców.

Podpisane porozumienie przewiduje, że koncepcję jego zagospodarowania opracują studenci Katedry Urbanistyki i Planowania Przestrzennego Politechniki Śląskiej w Gliwicach, którzy już wcześniej współpracowali z JSW przy podobnych projektach.

- Wspólnie z wójtem doszliśmy do wniosku, że warto byłoby zrobić coś ciekawego i pożytecznego z tym terenem, coś co będzie służyło naszym pracownikom i zarazem mieszkańcom gminy – mówi Jarosław Zagórowski. - Chcemy połączyć siły, bo jesteśmy właścicielem tego terenu, ale mamy ograniczone możliwości finansowe na jego adaptację. Środki, które posiadamy inwestujemy przede wszystkim w rozwój kopalń. Natomiast gmina ma obecnie większe możliwości sięgnięcia po pieniądze zewnętrzne – dodaje prezes JSW.

Pomysł zrodził się trzy lata temu w trakcie konsultacji społecznych z mieszkańcami osiedla Pawłowice. To oni zwrócili uwagę na niewykorzystany, spory obszar poprzemysłowy obok ich osiedla. Później radni podjęli uchwałę intencyjną, upoważniającą wójta do podpisania porozumienia. - Brakuje w tym miejscu terenów typowo rekreacyjnych, spacerowych itp., z których można by korzystać zarówno latem, jak i zimą. Będziemy starać się pozyskać środki unijne lub z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – mówi Franciszek Dziendziel, przewodniczący Rady Gminy Pawłowice.

Zgodnie z zapisami planu zagospodarowania przestrzennego na tym terenie mogą powstać na przykład aleje spacerowe, ścieżki rowerowe, a w okresie zimowym trasa narciarska. Pod uwagę mogą też być brane urządzenia służące organizacji imprez masowych, miejsce na organizacje festynu, „ścieżka zdrowia”, ścieżka przyrodniczo-edukacyjna, plac zabaw, plac ćwiczeń wysiłkowych czy boiska do siatkówki. Ale podstawowym zadaniem będzie zagospodarowanie dziko rosnącej zieleni.

jack

T G+ F

Zobacz także

Trasy rowerowe zostaną prawidłowo oznakowane
Trasy rowerowe zostaną prawidłowo oznakowane
Kolorowe ścieżki rowerowe w Pawłowicach
Kolorowe ścieżki rowerowe w Pawłowicach
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18