Aktywizacja zawodowa

28.08.2008, 10:36

Artykuł sponsorowany

1 sierpnia zakończyły się warsztaty zawodowe dla 16 osób niepełnosprawnych, biorących udział w projekcie „MARZYSZ, PLANUJESZ, DZIAŁASZ – Aktywizacja zawodowa i społeczna osób zagrożonych wykluczeniem społecznym w powiecie pszczyńskim”.

Warsztaty zawodowe to kolejny etap projektu realizowanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Pszczynie w ramach programu Operacyjnego Kapitał Ludzi. Wcześniej, na przełomie maja i czerwca grupa 16 zrekrutowanych do projektu osób niepełnosprawnych przebywała na turnusie rehabilitacyjnym w ośrodku wczasowym Fama-Sta w Mrzeżynie.

Celem trwających przez 10 dni (od 21.07 do 01.08) warsztatów było uświadomienie uczestnikom roli i wagi, jaką w życiu ma wykonywanie pracy, rozbudzenie ich aspiracji zawodowych oraz podniesienie ich własnej samooceny i zmotywowanie do samodzielnego życia. Podczas zajęć uczestnicy warsztatów starali się poznać swoje możliwości i odkryć swój potencjał. Odbyli szereg ćwiczeń i treningów, które miały pomóc im określić swoje predyspozycje zawodowe oraz pokazać, jak znaleźć pracę. Uczestnicy poznali także zasady pisania życiorysu oraz listu motywacyjnego.

Teraz przed nimi następne zadanie. 4 sierpnia rozpoczął się kolejny etap realizacji projektu. Tym razem w ramach warsztatów aktywizujących ta sama 16-osobowa grupa będzie nabywać umiejętności praktyczne z zakresu gastronomii i decoupage’u (włoskiej sztuki ozdabiania przedmiotów). Podczas trwających 9 dni warsztatów uczestnicy nabędą także umiejętności obsługiwania wszelkich sprzętów domowych i przygotowywania podstawowych posiłków. Zajęcia mają na celu podniesienie ich sprawności manualnej, rozwijanie twórczego myślenia, wyobraźni i wrażliwości. Warsztaty mają być również sposobem na wskazanie drogi zarobkowej osobom w nich uczestniczącym.
Organizatorom projektu udało się już zrekrutować kolejną grupę osób niepełnosprawnych, która zostanie objęta wsparciem w projekcie. W połowie sierpnia 12 osób uda się na turnus rehabilitacyjny do ośrodka „Panorama Morska” w Jarosławcu. Dla tej grupy planuje się również zorganizować warsztaty zawodowe i zajęcia terapeutyczne z psychiatrą i psychologiem.

Programem objęta zostanie również 12-osobowa grupa młodzieży złożona z osób opuszczających m.in. placówki opiekuńczo-wychowawcze typu socjalizacyjnego lub rodzinnego, domy dziecka i rodziny zastępcze. W ramach projektu przewidziano dla nich różne szkolenia zawodowe w wybranych przez siebie specjalnościach np. specjalista ds. kadr i płac, kursy prawa jazdy, językowe oraz komputerowe jak również doradztwo zawodowe.

Zainteresowane osoby, które zamieszkują powiat pszczyński, nie pracują oraz korzystają z pomocy społecznej serdecznie zapraszamy do PCPR w Pszczynie i zapisanie się do projektu!

lapp

T G+ F

Zobacz także

Otwarcie lodowiska w najbliższy piątek!
Otwarcie lodowiska w najbliższy piątek!
Koncert Hard Rockets Live w internecie
Koncert Hard Rockets Live w internecie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18