9 lub 15 zł za śmieci w Miedźnej

27.12.2012, 08:47

Miedźna

Nie 11 lub 20 zł, a 9 lub 15 zł od osoby zapłacą za wywóz śmieci mieszkańcy gminy Miedźna. Stosowną uchwałę podjęła dziś na sesji Rada Gminy.


Pierwotnie projekt uchwały zakładał, że stawka za odpady segregowane wynosić będzie 11 zł od osoby, a za niesegregowane - 20 zł. Po burzliwej dyskusji kwoty zostały zmniejszone. Za uchwałą mówiącą o stawce odpowiednio 9 i 15 zł głosowało 13 radnych, 1 się wstrzymał, 1 był przeciw. (pako)

Informacja z 27 grudnia:

Już jutro gminni radni zadecydują, ile mieszkańców będzie kosztował miesięcznie wywóz śmieci.

W porządku obrad znalazła się uchwała w sprawie w sprawie ustalenia stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Będzie też przyjmowany wzór deklaracji, w której mieszkańcy dokładnie muszą podać, ile osób mieszka w danym gospodarstwie domowym i czy zamierzają segregować śmieci.

Jeżeli tak, proponowana stawka od osoby to 11 zł, jeśli nie, trzeba będzie miesięcznie zapłacić 20 zł.

O tym, że o cenie zadecyduje liczba mieszkańców, zespół powołany do opracowania i wdrożenia w życie nowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi w gminie Miedźna nie miał wątpliwości. - To nie metry zużytej wody ani powierzchnia nie robią śmieci, ale ludzie – argumentowała jeszcze w listopadzie 2012 roku Renata Łuniewska, sekretarz gminy oraz przewodnicząca zespołu.

Najwięcej wątpliwości przyniósł radnym regulamin utrzymania czystości i porządku w gminie. Choć wszystkie uchwały poddawane były konsultacjom społecznym, a radni na komisjach drobiazgowo analizowali każde niemal słowo, i tak nie wszyscy radni są przekonani co do zasadności niektórych punktów. Na przykład co do ilości zawieranych umów. - Prowadząc firmę jednoosobową, w domu, trzeba płacić za dodatkowy pojemnik – wskazywał radny Marian Brandys. Co w praktyce oznacza, że trzeba, tyle że odbiór śmieci będzie się odbywał na przykład raz na pół roku, jeśli częściej nie będzie to konieczne.

Zgody nie było też co częstotliwości wywozu. Radny Franciszek Klenczar starał się przeforsować pomysł, by wywóz śmieci w domach jednorodzinnych był raz w miesiącu. - To przy pełnej segregacji powinno wystarczyć. Obserwuję, że z wielu budynków wywozi się raz. Zmuszając jakieś 30% mieszkańców do wywozu dwa razy, możemy spowodować, że nie napełnią drugiego kosza. Od razu w ten sposób górujemy cenę – radny proponował, by przyjąć to rozwiązanie. Pojawił się nawet wniosek, nad którym ostatecznie nie głosowano. Ci, którzy są za zwiększoną liczbą wywozów, argumentują, że rzadsze wizyty śmieciarek w domach jednorodzinnych to więcej śmieci w koszach osiedlowych. Temat zahaczył o popiół z pieca, który powinien trafiać do pojemników, a to, jak przekonuje sekretarz Renata Łuniewska, przewodnicząca zespołu, i tak mało, jeśli chciałoby się wyrzucać tu tylko popiół.

Radny Mariusz Wojtala pytał, skąd standard pojemności koszy, czyli 110 i 120 litrów. - Musieliśmy od czegoś zacząć. Liczba wymaganych pojemników wzrasta co 4 osoby – tłumaczy Renata Łuniewska. Uściślono też, że worki na odpady selektywne nie będą mniejsze niż 120 l.

Firma, która wygra przetarg, będzie pilnować, czy mieszkańcy przestrzegają regulaminu, a do gminy trafiać będą kwartalne raporty. Gmina do województwa będzie sprawozdawać raz na rok.

Sesja rozpocznie się 28 grudnia (piątek) o godz. 14.00. Jutro też radni będą przyjmować budżet na 2013 rok.

agw

T G+ F

Zobacz także

Taniej za śmieci w Miedźnej
Taniej za śmieci w Miedźnej
Goczałkowice: 9,20 lub 20 zł za śmieci
Goczałkowice: 9,20 lub 20 zł za śmieci
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18