15 spotkanie z „Poezją i muzyką pod 13”

18.03.2013, 12:43

Pszczyna

Piątkowy wieczór 15 marca w „13” upłynął pod znakiem snu. Sen jako zjawisko fizjologiczne i metafizyczne fascynował wielu myślicieli na przestrzeni wieków, stał się obiektem badań naukowych.


Dla zwykłego człowieka jest przede wszystkim momentem odpoczynku. Sen powinien przynosić ukojenie. Czasami nam się coś śni i to coś okazuje się bardzo ważne, chociaż nie wszyscy przywiązują do tego wagę, bo najczęściej po przebudzeniu nie pamiętamy swojego snu.

„Można równie dobrze śnić nie śpiąc, jak spać nie śniąc”
(Georg Lichtenstein).

Z taką właśnie interpretacją tematu zetknęli się widzowie przybyli w piątek 15 marca na kolejne spotkanie z „Poezją i muzyka pod 13”. Wieczór upłynął w miłej atmosferze i goście wychodzili bardzo zadowoleni.

W programie piątkowego spotkania pojawiły się wiersze Adama Asnyka, Bolesława Leśmiana, Karzysztofa Kamila Baczyńskiego, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Adama Mickiewicza, Jana Kochanowskiego, Kazimierza Przerwy Tetmajera, Jonasza Kofty, Agnieszki Osieckiej i Wisławy Szymborskiej w interpretacji Michała Pudełko i Renaty Zborowskiej.

Jak zwykle poezji mówionej towarzyszy poezja śpiewana. Usłyszeliśmy piosenki: „We śnie”i „Kolorowe sny” (Aurelia Uszok), „Małe tęsknoty” (Magda Drobiec), „Nie jeden dzień” (Paulina Mika), „Ten sen” (Ada Komarek), „Ach,śpij kochanie” (Karolina Olszowiec), „Śpij, bajki śniej”, „Nie budźcie mnie”, „Juz czas na sen” (Renata Zborowska). Wokalistom akompaniowali: Daniel Kolarz, Wojtek Niedźwiedź, Karina Bieszczad i Kacper Wieja.

Na zakończenie goście otrzymali „na drogę” złotą myśl Heraklita z Efezu: „Na jawie świat jest dla wszystkich jeden i ten sam, ale we śnie każdy ucieka do własnego świata”.

Zostali również zaproszeni na kolejne spotkanie 26 kwietnia. W kwietniowy wieczór spotkamy się z utworami omawiającymi tematy związane z otaczającymi nas zjawiskami przyrodniczymi.

Zapraszamy już dzisiaj wszystkich, którzy kochają piękne polskie słowo mówione i śpiewane!

Renata Zborowska

jack

T G+ F

Zobacz także

X spotkanie z „Poezją i muzyką pod 13”
X spotkanie z „Poezją i muzyką pod 13”
Siódme spotkanie z Poezją i Muzyką pod „13”
Siódme spotkanie z Poezją i Muzyką pod „13”
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18