Palenie liści powoduje spore zadymienie otoczenia / fot. pixabay

Zakaz spalania liści i innych odpadów zielonych na posesjach. Co z nimi zrobić?

Pszczyna22.10.2019, 12:06

Rozpoczął się czas jesiennych porządków w ogrodach. W Gminie Pszczyna problemem jest gospodarowanie bioodpadami, które nie są odbierane z posesji. Nie wszyscy mieszkańcy ustosunkowują się do zakazu palenia trawy, liści, gałęzi i innych odpadów zielonych.

Spalanie liści i innych odpadów zielonych wywołuje spore zadymienie, które przyczynia się do powstawania smogu i jest uciążliwe dla otoczenia. Bioodpady są palone, bo często nie ma co zrobić z ich dużą ilością. Nie można wrzucać ich do pojemników na odpady zmieszane, ani do pojemników na popiół. Takie kontenery nie są odbierane przez firmę wywożącą śmieci. Wprawdzie można dostarczyć je bezpłatnie do PSZOK-u przy ul. Cieszyńskiej 35 w Łące w ilości do 200 kg na posesję na rok, ale duże ilości odpadów zielonych trudno wywozić samochodem osobowym. Wciąż prościej jest spalić je na ognisku. Problem można rozwiązać, organizując ich wywóz bezpośrednio z posesji przez firmę wywożącą śmieci. W gminie Pszczyna nie jest on obecnie realizowany.

Za spalanie bioodpadów grozi kara od 500 zł do 5 tys. zł, a sąsiad, któremu wyjątkowo uprzykrzymy życie, może, powołując się na art. 144 kodeksu cywilnego skierować sprawę do sądu. Samo palenie ognisk, czy grillowanie na posesjach nie jest zabronione. Ważne jest tylko, czy drewno jest suche – wówczas podczas spalania emitowane są niewielkie ilości dymu.

Rozwiązaniem problemu może być kompostowanie. To najbardziej ekologiczna metoda gospodarowania odpadami zielonymi. W ten sposób można uzyskać dobrej jakości nawóz, który nadaje się do zasilania większości gatunków roślin. Kompostując, zmniejszamy ilość odpadów zmieszanych kierowanych na wysypisko o 30-50%. 

Od 21 października Zakład Zieleni Miejskiej w Pszczynie udostępnia specjalne kontenery na liście w różnych lokalizacjach na terenie naszego miasta, a także w Piasku. Do kontenerów można wrzucać wyłącznie liście bez worków. Nie należy umieszczać tam gałęzi, trawy, ani odpadów kompostowanych! [ZOBACZ GDZIE]

Reklama

Reklama

ar

T G+ F

Zobacz także

Akcja
Akcja "Rzucisz Palenie"
Palenie trawy zabija!
Palenie trawy zabija!
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"

Komentarze:

maciej 2019-10-24 godz. 09:35
Zabetonować i zaasfaltować wszystko i nie będzie problemu !
mieszkaniec 2019-10-22 godz. 19:49
Odpadów nie należy spalać! Ale 200 kg na posesję na rok to śmieszna ilość. Może jak ktoś ma małą działkę, to wystarczy. Z dużej działki 1 koszenie trawy to ok. 40 kg. A gdzie gałęzie z przycinanych drzew i krzewów? Przecież zależy nam na zieleni w mieście! Czy mamy wszystko zabetonować, żeby nie było odpadów zielonych?
treść:
autor:

SQL: 20