Za oknem słońce

26.01.2006, 17:45

Suszec, powiat

   Gmina Suszec słynie z tego, że wydaje wiele pozycji książkowych. Tomik poezji „Za oknem słońce” autorstwa Gabrieli Drząszcz dołącza do tej listy. W ostatni mroźny poniedziałek grono miłośników poezji wzięło udział w spotkaniu z autorką, która czytała swoje wiersze i opowiadała o miłości do poeGabriela_Drzszczzji.

       - Jest to bardzo skromny tomik poezji, ale do czegoś trzeba zacząć. Mam nadzieję, że uda mi się napisać jeszcze niejedną książkę – powiedziała poetka we wstępie. Gabriela Drząszcz pisze od dawna i jak sama mówi, jest to potrzeba jej serca. To właśnie w Suszcu, gdzie przeprowadziła się 16 lat temu z Raciborza, odbyła się pierwsza publiczna prezentacja jej wierszy, zorganizowana przez Gminny Ośrodek Kultury.

       Pierwszy tomik poezji „Za oknem słońce” Gabriela Drzeszcz zadedykowała swojej mamie. – Mama co prawda nie żyje od kilku lat, ale w moim sercu będzie żyła wiecznie. Była kochana, troskliwa i te wiersze napisałam z myślą o niej – podkreśla autorka.

       Poetka zaprezentowała także swoje wiersze sprzed lat, jak sama mówi po to, „żeby przybyli mogli się zorientować, o czym to ta Gabrysia pisze”. Nie zbrakło także motta przewodniego i odpowiedzi na pytanie, po co piszę się wiersze. Tutaj poetka odniosła się do twórczości niedawno zmarłego księdza Jana Twardowskiego, który pisał, „że ten, kto pisze wiersze, ma coś ważnego do powiedzenia, coś, co trzeba opisać, ocalić od zapomnienia”. – Jest to autoterapia dla samego poety, ale także dla innych, którzy szukają w poezji tego, co ludzie mają najlepszego – podkreśliła Gabriela Drzeszcz.

        Co można znaleźć w jej  poezji? W wierszach przewija się słońce, miłość, nadzieja i wiara. – To wszystko wynika z mojego wnętrza, bo ja taka właśnie jestem, jakie są moje wiersze. Poezja to wnętrze człowieka i nikogo nie da się tutaj oszukać – mówiła poetka. 

        Oprócz wierszy o mamie, w tomiku „Za oknem słońce” znalazły się także utwory o Bożym Narodzeniu, które poetka napisała pod wpływem wrażeń, jakie przyniosły jej obrazy namalowane przez osoby niepełnosprawne. Poetka w rozdziale „Smak słowa” zamieściła złote myśli i sentencje. Jej wiersze związane są z przyrodą, miastem, wzruszeniami, przeżyciami. – Wszystko zależy od tego, co się wydarzy i mnie zainteresuje. Później znajduje to odzwierciedlenie w moich wierszach – podkreśla poetka.

      Utwory z tomiku „Za oknem słońce” są pełne uczuć, ciepłe, opisują to, co znajduje się wokół każdego z nas, a do czego być może na co dzień nie przywiązujemy zbytniej wagi. Dlatego lektura tej pozycji na pewno skłoni nas do zadumy i przemyśleń. Być może choć na chwilę docenimy to, co jest tuż obok nas.   (Fot. infopres)

 

Infopres

T G+ F

Zobacz także

Plaża, słońce i wakacyjny klimat w B3
Plaża, słońce i wakacyjny klimat w B3
Jak wykorzystać słońce?
Jak wykorzystać słońce?
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18