materiały promocyjne

Konferencja popularnonaukowa "Powiat pszczyński i jego mieszkańcy w I Powstaniu Śląskim" na XII Tyskim Sympozjum Historycznym

Tychy26.11.2019, 10:58

W czwartek, 28 listopada w godzinach 10.00-14.30 w Muzeum Miejskim w Tychach odbędzie się konferencja popularnonaukowa  „Między Polską a Niemcami – powiat pszczyński i jego mieszkańcy w I Powstaniu Śląskim”. 

Tematem przewodnim konferencji będzie I Powstanie Śląskie w powiecie pszczyńskim - Tychach i okolicznych miejscowościach, które znajdowały się dawniej w jego granicach.
Naukowcy omówią m.in. zryw powstańczy w odniesieniu do ówczesnych Polski i Niemiec oraz na tle fali buntów społecznych w Europie. Druga perspektywa z jakiej zostanie omówione powstanie to naświetlenie tematyki w kontekście poszczególnych miejscowości w powiecie pszczyńskim i jego mieszkańców. Sympozjum poprowadzi prof. dr hab. Ryszard Kaczmarek, a wśród prelegentów będą: dr hab. Grzegorz Bębnik, dr hab. Maciej Fic, dr Paweł Parys, dr Mirosław Węcki, Witold Iwaszkiewicz, Agnieszka Ociepa-Weiss i Dariusz Zalega.

Program sympozjum:

10.00 Otwarcie sympozjum
prof. dr hab. Ryszard Kaczmarek (Instytut Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej w Katowicach, Uniwersytet Śląski w Katowicach) – Wprowadzenie

10.30–12.00
dr hab. Maciej Fic (Uniwersytet Śląski w Katowicach) „Polska a I Powstanie Śląskie”
dr Mirosław Węcki (Uniwersytet Śląski w Katowicach, Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach) „Niemcy a I Powstanie Śląskie”
Dariusz Zalega „Czas burzy. Powstania śląskie na tle fali buntów społecznych w Europie Środkowej”
Dyskusja

12.00–12.20 - przerwa

12.20–14.30

Agnieszka Ociepa-Weiss (Muzeum Miejskie w Tychach) „I Powstanie Śląskie w Urbanowicach, Paprocanach i Tychach – fakty i mity we wspomnieniach powstańców”
dr hab. Grzegorz Bębnik (Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach) „Jeszcze Nikolai, czy już Mikołów? Miasto i jego mieszkańcy w 1919 roku”
dr Paweł Parys (Muzeum Śląskie w Katowicach) „Mieszkańcy powiatu pszczyńskiego na uchodźstwie po I Powstaniu Śląskim”
Witold Iwaszkiewicz (Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Świętej Anny) „Zbiory Muzeum Czynu Powstańczego związane z powstaniami śląskimi na terenie powiatu pszczyńskiego”
Dyskusja

miejsce: Muzeum Miejskie w Tychach - Stary Magistrat, pl. Wolności 1, Tychy
wstęp wolny

ar

T G+ F

Zobacz także

Dr Małecki o II powstaniu śląskim
Dr Małecki o II powstaniu śląskim
Wykład otwarty o I Powstaniu Śląskim
Wykład otwarty o I Powstaniu Śląskim
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18