fot. powiat

W 2019 roku powiat pszczyński przeznaczył ponad 31 mln zł na inwestycje

Powiat pszczyński02.01.2020, 12:11

W 2019 roku powiat zrealizował rekordową ilość inwestycji, na które wydał ponad 31 mln zł. Najbardziej kosztowne było dokończenie budowy centrum przesiadkowego. Wiele środków pochłonęły prace drogowe oraz przebudowa infrastruktury oświatowej. Powiat intensywnie wspierał działalność pszczyńskiego szpitala.

Na dokończenie budowy centrum przesiadkowego w Pszczynie przeznaczono  w 2019 roku 12,5 mln zł. Sporo pieniędzy zainwestowano w rozwój bazy oświatowej oraz przystosowanie szkół do przyjęcia podwójnego rocznika. Niemal milion złotych kosztowała modernizacja budynku internatu Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie - na poddaszu powstały pokoje dla uczniów, a II piętro zostało przebudowane na pracownie. Pół miliona zł z budżetu w 2019 r. przeznaczono na dostosowanie budynku, w którym mieści się szkoła w Woli do wymagań przeciwpożarowych. Za niemal 400 tys. zł wymieniona została instalacja grzewcza oraz instalacja c.o. w budynku PZS nr 2 przy ul. Bogedaina 24.

W 2019 roku powiat pszczyński przebudował drogi na długości prawie 4 km, wybudował lub wyremontował 2,6 km chodników oraz 3,5 km kanalizacji deszczowej. Przebudował także siedem przepustów pod drogami.

- Na zadania inwestycyjne na drogach powiatowych w 2019 roku wydaliśmy ponad 11,5 mln zł, a prawie 1,3 mln zł kosztowało bieżące utrzymanie dróg. Dzięki każdemu 1 mln powiatowych pieniędzy realizowaliśmy inwestycje za ponad 3 mln dzięki pozyskanym środkom z budżetu państwa, JSW oraz współpracy z gminami, za którą bardzo dziękuję - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

Do najważniejszych inwestycji na drogach powiatowych należały: przebudowa ul. Pawiej w Wiśle Małej (6,1 mln zł), przebudowa wraz zabezpieczeniem na szkody górnicze odcinka drogi wraz z przepustem na potoku Pawłówka w ciągu ul. Wyzwolenia w Pawłowicach (860 tys. zł w 2019 r.), budowa chodnika przy ul. Wiejskiej w Jarząbkowicach (436 tys. zł), remont ul. Łącznej w Brzeźcach (980 tys. zł), przebudowa ul. Sznelowiec w Pszczynie (860 tys. zł).

Minione miesiące były czasem rozwijania działalności  pszczyńskiego szpitala. Łącznie wydatki powiatu na szpital w 2019 roku wyniosły 6.085.540 zł.

Dzięki staraniom dyrekcji i spółki prowadzącej placówkę w 2019 roku rozwinięto działalność szpitala o: poradnię chirurgiczną i ortopedyczną, rehabilitację, pracownię endoskopową oraz Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy. Szpital został doposażony w nowe urządzenia, do czego przyczyniły się zarówno środki przekazane przez powiat pszczyński, jak i samorządy gminne. Wartość pomocy ze strony gmin Pszczyna, Goczałkowice, Suszec, Miedźna i Kobiór sięgnęła łącznie kwoty 710 tys. zł, za które zakupiono aparat RTG śródoperacyjny z ramieniem C oraz wyposażenie pracowni endoskopii. W październiku gmina Pawłowice przeznaczyła 30 tys. zł na zakup defibrylatora.

Powiat jesienią zainicjował publiczną debatę na temat finansowania działalności bieżącej szpitala. W związku z niską wyceną świadczeń i trudnościami z bilansowaniem się bieżącej działalności, zaproszono gminy powiatu pszczyńskiego oraz gminę Czechowice-Dziedzice i Bestwinę do współprowadzenia spółki odpowiedzialnej za prowadzenie szpitala lub pomocy finansowej w bieżącym utrzymaniu placówki. Gminy odpowiedziały na apel i w projektach budżetu na 2020 zabezpieczyły środki na wsparcie szpitala:

- gmina Suszec - 200 tys. zł

- gminy Pszczyna, Goczałkowice-Zdrój oraz Miedźna - po 100 tys. zł

- gmina Kobiór - 50 tys. zł

 Powiat otrzymał zapewnienie o pomocy ze strony gmin Czechowice-Dziedzice oraz Bestwina.

- Została otwarta szeroka  debata na temat szpitala, która miała na celu zwrócenie uwagi, że zadaniem powiatu nie jest finansowanie działalności medycznej w szpitalu, bo jest to zadanie NFZ i ministra zdrowia - mówi starosta Barbara Bandoła.

W 2019 roku udało się rozwinąć akcje społeczne na rzecz szpitala - dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Omnibus mieszkańcy w ramach 1% podatku przeznaczyli na rzecz szpitala 13 244 zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup sprzętu dla oddziału noworodkowego. Dochód ze spektaklu charytatywnego „Bajka na niepogodę” w wykonaniu samorządowców z powiatu pszczyńskiego wyniósł 16 660 zł, natomiast z koncertu „Narodziny Gwiazd” organizowanego przez Ognisko Muzyczne w Pszczynie oraz Szpital Powiatowy w Pszczynie  4802 zł.

Szpital uzyskał wsparcie przyjaciół z powiatu Anhalt - Bitterfeld w postaci łóżek, sprzętu ortopedycznego i materiałów pielęgnacyjnych. Powiat zwrócił także uwagę fundacji i instytucji regionalnych  na potrzebę pomocy szpitalowi.

(powiat)

Reklama

ar

T G+ F

Zobacz także

Gmina Pawłowice opublikowała podsumowanie roku 2019. Jakie zadania zrealizowano?
Gmina Pawłowice opublikowała podsumowanie roku 2019. Jakie zadania zrealizowano?
Koniec roku z promilami na pszczyńskich drogach
Koniec roku z promilami na pszczyńskich drogach
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
12 wzruszających historii pszczyńskich Sybiraków spisanych w książce
12 wzruszających historii pszczyńskich Sybiraków spisanych w książce
W czwartek i piątek utrudnienia na ul. Bielskiej w Pszczynie
W czwartek i piątek utrudnienia na ul. Bielskiej w Pszczynie
Pszczyna pozyskała 4 mln zł na fotowoltaikę
Pszczyna pozyskała 4 mln zł na fotowoltaikę

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 19