To ich modlitwa, praca i terapia

29.03.2013, 11:59

Pszczyna

Podopieczni Ośrodka Matka Boża Różańcowa w Pszczynie przygotowali wyjątkową Drogę Krzyżową, będącą połączeniem teatru cieni, rozważań oraz pieśni wielkopostnych.


Corocznie w Ośrodku Matka Boża Różańcowa w Pszczynie przygotowywana jest Droga Krzyżowa. To połączenie teatru cieni, rozważań, a wszystko przeplatane jest pieśniami pasyjnymi. W tym przedsięwzięciu bierze udział 20 podopiecznych. Są to osoby z niepełnosprawnością intelektualną jak i z zaburzeniami psychicznymi.
Do podopiecznych Ośrodka dołączyli też wychowankowie Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Łące. - Te dwa światy, to niesamowite połączenie – przyznaje Bernadeta Jonkisz, terapeutka Środowiskowego Domu Samopomocy. - Droga Krzyżowa to nasza modlitwa, a jednocześnie nasza praca i terapia. Podopieczni uczą się przebierania w stroje sceniczne, uczą się tekstów, uczą się jak zachować się w miejscach publicznych. A że nasi podopieczni to w większości osoby bardzo wierzące, każda próba i każdy występ to dla nich i dla nas niesamowite przeżycie - to spotkanie zarówno z Bogiem, z Jezusem Ukrzyżowanym, ale również z ludźmi z zewnątrz – mówi i dodaje, że społeczność wciąż bardzo mało wie o ludziach z niepełnosprawnością intelektualną bądź z zaburzeniami psychicznymi. Często ludzie boją się kontaktu, bądź nie wiedzą jak mają się zachować. - Droga Krzyżowa jednoczy nas w jednej modlitwie, sprawia, że wszyscy patrzymy w jednym kierunku. Tu nie ma różnic. Jest to również okazja, aby pokazać, co na co dzień robimy w naszym Ośrodku, jak pracujemy, z kim pracujemy – podkreśla Bernadeta Jonkisz.

Drogę Krzyżową wystawiają w pobliskich kościołach. W tym roku byli w kościele w Wiśle Małej i w Wiśle Wielkiej. Wystąpili też w Zakładzie Poprawczym. 22 marca w kościele pw. św. Jadwigi Królowej Polski w Pszczynie – Starej Wsi odbyła się Droga Krzyżowa dla społeczności Ośrodka, zaproszonych gości i społeczności lokalnej.

Podopieczni Ośrodka angażują się w to wydarzenia, by zrozumieć krzyż i by poprzez modlitwę podziękować Jezusowi za Jego miłość.

ram

T G+ F

Zobacz także

Modlitwa z Vivaldim w suszeckim kościele
Modlitwa z Vivaldim w suszeckim kościele
Sportowa terapia
Sportowa terapia
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18