(fot. powiat)

Omówili stan bezpieczeństwa w naszym powiecie

Powiat16.12.2019, 12:54

Komisja Bezpieczeństwa Powiatu Pszczyńskiego omówiła stan bezpieczeństwa w powiecie za okres od stycznia do końca listopada 2019 roku.

Informację o interwencjach podejmowanych przez jednostki ochrony pożarowej przedstawił bryg. Grzegorz Kołoczek, komendant powiatowy straży pożarnej w Pszczynie. Jak podkreślił, liczba pożarów na terenie powiatu utrzymuje się na stałym poziomie, rośnie jednak liczba miejscowych zagrożeń. W 2019 roku było ich 1046 - o ponad 20% więcej niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku. Łącznie straż pożarna do grudnia podjęła 1333 interwencje przy 1236 w analogicznym okresie w ubiegłym roku.

Pierwszy zastępca komendanta powiatowego policji w Pszczynie, mł. insp. Piotr Kost podał, że do końca listopada 2019 roku służby dyżurne Komendy Powiatowej Policji w Pszczynie oraz Komisariatu Policji w Pawłowicach przyjęły zgłoszenia o 1336 popełnionych przestępstwach na terenie powiatu pszczyńskiego (w analogicznym okresie w 2018 roku zgłoszonych przestępstw było 1347). W siedmiu wybranych kategoriach przestępstw, które wpływają bezpośrednio na poczucie bezpieczeństwa obywateli (m.in. kradzież z włamaniem, kradzież mienia, pojazdu, rozbój, bójki, pobicia) były 343 zgłoszenia (spadek o 53). Do końca listopada na drogach w powiecie pszczyńskim doszło do 57 wypadków, w których ranne zostały 62 osoby, a siedem osób zginęło. Policja zatrzymała 107 nietrzeźwych kierujących. Doszło do 1153 kolizji. W ubiegłym roku w 55 wypadkach rannych zostało 57 osób, zginęło 11 osób, zatrzymano 135 nietrzeźwych kierujących i doszło do 1091 kolizji. Pszczyńska policja podjęła 7502 interwencje (domowe, publiczne i inne) przy 7193 interwencjach w analogicznym czasie w 2018 r.

Mariusz Kozik, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Pszczynie omówił stan porządku i bezpieczeństwa pod kątem zagrożeń związanych z prowadzeniem robót budowlanych oraz użytkowaniem i stanem technicznym budynków. PINBud interweniował czterokrotnie w związku z pożarami, a także czterokrotnie w związku z nieprawidłowością w funkcjonowaniu przewodów kominowych i zatruciem tlenkiem węgla. Do tej pory wszczętych zostało 39 postępowań związanych ze złym stanem technicznym bądź nieprawidłowościami w użytkowaniu obiektów. Organ nadzoru budowlanego przeprowadził 232 kontrole obiektów.

Służby omówiły również przygotowanie do zimy. Planowane są m.in. kontrole związane z zimowym wypoczynkiem dzieci. Przedstawiciel Powiatowego Zarządu Dróg w Pszczynie przekazał informacje dotyczące zimowego utrzymania dróg wojewódzkich oraz powiatowych.

Komisja zwróciła uwagę, że częstym problemem na drogach w powiecie jest przekraczanie dozwolonej prędkości przez kierowców pojazdów. - Apeluję do kierowców, by stosowali się do przepisów. Nie skutkują ani elementy bezpieczeństwa na drogach ani widmo mandatu. Musimy zachowywać się uczciwie, stosować się do przepisów, by nie zagrażać sobie, innym kierowcom, pieszym, w tym dzieciom chodzącym do szkoły - mówiła Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

Członkowie Komisji zdecydowali, że w przyszłym roku kampania „Powiat pszczyński - Bezpieczne Miejsce” będzie kontynuowana i zostaną zakupione kolejne elementy odblaskowe, które trafią do mieszkańców powiatu pszczyńskiego

Komisja Bezpieczeństwa i Porządku zajmuje się m.in. oceną zagrożeń czy opiniowaniem pracy służb, inspekcji i straży. Starosta w jej skład powołuje funkcjonariuszy i pracowników powiatowych służb oraz innych organów administracji publicznej. W skład komisji wchodzą także przedstawiciele Rady Powiatu.

(źródło: powiat)

KK

T G+ F

Zobacz także

Dwa lata pracy Zarządu Powiatu Pszczyńskiego
Dwa lata pracy Zarządu Powiatu Pszczyńskiego
W 2019 roku powiat pszczyński przeznaczył ponad 31 mln zł na inwestycje
W 2019 roku powiat pszczyński przeznaczył ponad 31 mln zł na inwestycje
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"

Komentarze:

OZE 2019-12-17 godz. 09:04
Do maciej: masz rację, ale w zasadzie bezpieczeństwo ruchu drogowego jest olewane w całej Polsce, od samego rządu... Jesteśmy na samym dnie statystyk wypadków w całej UE, społeczeństwu to nie przeszkadza (każdy liczy, że taki wypadek go nie spotka).
maciej 2019-12-16 godz. 14:01
Wypadki śmiertelne , ranni , pijani kierowcy , piraci drogowi , co roku to samo ! A w tym czasie na DK1[ Piasek - Pszczyna - Goczałkowice Zdr. ] ZLIKWIDOWANO wszystkie fotoradary ! Niebezpieczne przejścia dla pieszych na tym odcinku jak były tak są nadal . Ta wasza komisja to przykład pozornych działań i niemocy !
treść:
autor:

SQL: 18