fot. UM Pszczyna

Rozmawiają o jakości edukacji w gminie Pszczyna

Pszczyna01.12.2017, 11:04

Od kilku lat gmina Pszczyna organizuje dla nauczycieli, uczniów i rodziców otwarte wykłady w ramach Forum Edukacyjnego. W spotkaniach uczestniczą również przedstawiciele instytucji edukacyjnych oraz organizacji działających na rzecz edukacji.

Założeniem Forum Edukacyjnego jest tworzenie przestrzeni do stworzenia szerokiej koalicji ludzi i instytucji, którzy wspierają działania edukacyjne w gminnych placówkach. Dotychczas odbyły się cztery edycje Forum Edukacyjnego.

I Forum w 2014 r. zatytułowane było „Zasoby edukacyjne powiatu pszczyńskiego. Instytucje lokalne działające na rzecz edukacji”, II Forum w 2015 r. - „Kompetencje oczekiwane przez pracowników lokalnego rynku pracy”, III Forum w 2016 r. - „Kształtowanie kompetencji kluczowych w naszych szkołach”, a tegoroczne, IV Forum - „Pan daltoński - od nauczania do uczenia się”.

Ponadto gmina Pszczyna uczestniczy w projekcie MEN realizowanym przez Ośrodek Rozwoju Edukacji „Wsparcie kadry jednostek samorządu terytorialnego w zarządzaniu oświatą ukierunkowanym na rozwój szkół i kompetencji kluczowych uczniów”.   

Koordynatorami projektu są Barbara Sopot-Zembok - zastępca burmistrza i radna Maria Szostak. Koordynatorzy uczestniczyli w szkoleniach, których celem było przygotowanie planu strategicznego doskonalenia pracy pszczyńskich placówek oświatowych, opracowania działań i zasad ich finansowania.

W opracowaniu założeń planu doskonalenia uczestniczyło całe środowisko edukacyjne gminy. 16 września 2017 r. odbyło się w gronie nauczycieli, rodziców i instytucji edukacyjnych I spotkanie dialogowe - „Szczere rozmowy o edukacji”. Efektem tego spotkania było wskazanie priorytetów doskonalenia gminnych placówek.

Po opracowaniu propozycji planu strategicznego przez koordynatorów projektu 9 listopada odbyło się II spotkanie dialogowe, służące ustaleniu działań w szkołach i przedszkolach, które wpłyną na kształtowanie kompetencji kluczowych uczniów.

Drugie spotkanie odbywało się pod hasłem „Jakość to sposób myślenia, który powoduje, że poszukuje się najlepszych rozwiązań”. Działania zaplanowane w placówkach będą realizowane w ramach procesowego wspomagania organizowanego przez PPP w Pszczynie.

Uczestnicy spotkań z wielką troską rozmawiali o potrzebie organizacji procesów edukacyjnych we współpracy z rodzicami i instytucjami lokalnego środowiska. Oba spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem i potwierdzały sens dialogu w działaniach na rzecz edukacji.
UM Pszczyna

 

Reklama

pako

T G+ F

Zobacz także

Od 20 lat uczy, wzrusza i rozwija pasje
Od 20 lat uczy, wzrusza i rozwija pasje
Materiały dydaktyczne do wspólnej domowej nauki
Materiały dydaktyczne do wspólnej domowej nauki
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 19