Pszczyna: Podatki w górę!

08.12.2011, 11:43

Pszczyna

Radni ustalili stawki podatków na 2012 r. Czeka nas ok. 10% podwyżka podatku od nieruchomości oraz 30% podwyżka podatku rolnego.


Co prawda burmistrz obniżył średnią cenę skupu żyta, na podstawie której obliczany jest podatek rolny z 74 do 50 zł, ale rolnicy i tak zapłacą wyższy podatek w 2012 r., niż obecnie. I to aż o 30%. - Gdyby burmistrz nie obniżył średniej ceny skupu żyta, podatek rolny wzrósłby o 100%. Stoimy na stanowisku, że nie zawsze cena skupu żyta jest adekwatna do działalności rolniczej - w przypadku plantatorów tak, ale hodowców już nie, a akurat hodowców w naszej gminie jest najwięcej – tłumaczy skarbnik gminy, Marek Dutkowski.

Podatek od nieruchomości oraz opłata targowa wzrosną średnio o ok. 10%. Kto prócz rolników najbardziej odczuje podwyżkę? Hotelarze. Stawka od 1 m2 powierzchni użytkowej pokoi noclegowych i hotelowych wzrośnie z 12 na 14 zł, czyli o ponad 15%. Choć trzeba podkreślić, że to i tak stawka preferencyjna. Bo pozostali przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą zapłacą 20 zł od m2 budynków (w tym roku było 18 zł).

Radna Sylwia Caputa sprzeciwiała się podwyżce opłaty targowej. - Rocznie wpływy do budżetu z tego tytułu są tak niskie, wynoszą ok. 50 tys. zł, że nie warto podnosić tych opłat. To szum o nic, a dla tych, którzy handlują na targowisku to duża podwyżka. Zarządca targowiska planuje tam generalną modernizację, więc po podwyższeniu standardu, jak najbardziej można podnosić ceny. Ale teraz nie jest to uzasadnione – tłumaczyła nam S. Caputa. Jednak i opłata targowa wzrośnie, i to, co warto podkreślić, na wniosek większości radnych. Władze przygotowały projekt uchwały, na podstawie którego stawki opłaty targowej byłyby takie same jak w obecnym roku (zresztą ta opłata nie była podwyższana od 2007 r.). Ale to radni na komisjach wnioskowali, by wzrosła.

Więcej czytaj w najnowszym numerze Gazety Pszczyńskiej”. Już w sprzedaży.

ram

T G+ F

Zobacz także

Szpital zwolniony z podatku
Szpital zwolniony z podatku
Płaci o 1300 procent większy podatek!
Płaci o 1300 procent większy podatek!
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18