Pszczyna: Opłata za przedszkola powinna być niższa?

24.12.2011, 12:28

Pszczyna

Radna chce, by gmina obniżyła stawkę godzinową za pobyt dziecka w przedszkolach. – Gdyby opłata była mniejsza, rodzice zostawialiby dzieci dłużej – przekonuje.


Podstawa programowa realizowana w czasie pięciu godzin pobytu dziecka w przedszkolach jest bezpłatna. Do czerwca 2011 r. za każdą dodatkową godzinę pobytu dziecka w placówce rodzice płacili 1,45 zł. Od września stawka godzinowa wzrosła do 2 zł.
To, zdaniem Sylwii Caputy, za dużo, czego wyraz niezadowolenia dawali rodzice w prowadzonych z nią rozmowach. - Obniżenie opłat przełożyłoby się na korzystanie przez większą liczbę dzieci z nauczania, wychowania i opieki ponad ustawowy pięciogodzinny czas zajęć – uważa Sylwia Caputa. - Mam nadzieję, że wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym burmistrz przygotuje stosowny projekt uchwały, obniżający stawkę do 1,60 zł/godzinę oraz wprowadzający zmiany w wysokości opłat oraz ulgi i zwolnienia, takie jak chociażby w opłacie dla drugiego i kolejnych dzieci uczęszczających do przedszkola z tej samej rodziny – wnosiła radna w interpelacji do burmistrza.

Ten w odpowiedzi przypomniał, że do ustalenia wysokości opłat przyjęto średnią wartość godziny pracy nauczyciela mianowanego i dyplomowanego w grupie liczącej 20 wychowanków. A ta wynosi 2,63 zł. Radni obniżyli stawkę do 2,00 zł. - Od czasu obowiązywania nowej stawki do Pszczyńskiego Zarządu Edukacji nie dotarła informacja, jakoby ustalona wysokość opłaty była za wysoka, tym bardziej że w gminach ościennych jest ona na tym samym poziomie i należy do najniższych, tak w województwie, jak i w kraju – informuje burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol. I dodaje, że po zwiększeniu stawki, opłaty, jakie z tego tytułu wpływają do budżetu gminy od rodziców nie tylko nie zmalały, ale wzrosły. Od stycznia do czerwca br., kiedy obowiązywała stawka 1,45 zł/h od rodziców spływało średnio 48 tys. zł miesięcznie. Za wrzesień i październik, kiedy obowiązują 2 zł średnia wynosi 76 tys. zł.

- Jestem przekonana, że gdyby była mniejsza opłata, rodzice zostawiliby dzieci na dłużej, a tak muszą kombinować, dzieci odbierają wcześniej babcie, czy jeszcze ktoś inny. Do 17.00 zostaje np. trójka dzieci, a nauczycielom trzeba zapłacić, więc koszty utrzymania przedszkoli są wyższe – Sylwia Caputa dodaje, że temat jest dla niej nowy i nadal będzie go analizować. (źródło: Gazeta Pszczyńska”)

ram

T G+ F

Zobacz także

Nowe przedszkola w Czarkowie i Studzienicach
Nowe przedszkola w Czarkowie i Studzienicach
Pszczyna: Od września stanieją przedszkola
Pszczyna: Od września stanieją przedszkola
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18