(fot. Hospicjum Ojca Pio)

Praca hospicjum w okresie epidemii

Pszczyna27.05.2020, 16:04

W czasie epidemii Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie przy zachowaniu wszystkich środków ostrożności prowadzi codzienną pracę.

Hospicjum uruchomiło nowy numer telefonu − 32 445 78 08 − pod którym można kontaktować się bezpośrednio w sprawie:
- rejestracji chorych do opieki paliatywnej oraz rejestracji chorych niesamodzielnych do usług opiekuńczych i zdrowotnych oraz w innych sprawach administracyjnych lub zapytaniach;
- osobistej rozmowy z terapeutami, psychologami (należy wybrać nr wewnętrzny 3);
- wypożyczeń sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego (nr wewnętrzny 2).

Osoby wymagające opieki paliatywnej w chorobie nowotworowej przyjmowane są do pszczyńskiego hospicjum bez żadnych ograniczeń spowodowanych stanem epidemii, a nawet w liczbie większej niż w poprzednich miesiącach. W kwietniu pod opieką hospicjum znajdowało się łącznie 60 osób z chorobami nowotworowymi. We wszystkich przypadkach wymagających wizyt były one i są prowadzone. W lżejszych sytuacjach z chorymi i ich rodzinami jest utrzymywany stały kontakt telefoniczny, udzielane są tele-porady lekarskie, pielęgniarskie, psychologiczne oraz wystawiane e-recepty.

Podczas zgłoszeń chorych podstawowe dane i wywiad przyjmowane są telefonicznie, pozostałe niezbędne dokumenty dostarczane są do biura z zachowaniem wszystkich środków ostrożności. Wśród dokumentów zgłaszający zobowiązani są wypełnić ankietę epidemiologiczną.

Druga grupa chorych (tzw. osób niesamodzielnych 60+), którzy znajdują się pod opieką hospicjum w ramach dwóch projektów unijnych, otoczona jest opieką w zakresie omówionym i uzgodnionym z ich najbliższymi. Obecnie często z powodu epidemii rodziny pozostają w domach i mogą bardziej zająć się chorym. Natomiast w przypadku osób niesamodzielnych, które nie mają oparcia w bliskich hospicjum nadal świadczy pomoc opiekuńczą i medyczną. Opiekunki robią zakupy artykułów spożywczych i leków lub przychodzą do mieszkań z pomocą w codziennej toalecie, przygotowaniu posiłków, podaniu leków, kontynuacji rehabilitacji.

Zespoły opiekujące są chorymi, zarówno paliatywnymi jak i pozostałymi, tzw. niesamodzielnymi, kontynuują dotychczasową formę współpracy poprzez cotygodniowe zebrania – teraz online. Ta forma komunikacji służy także hospicyjnym wolontariuszom, spotkaniom edukacyjnym z psychoterapeutą oraz spotkaniom zarządu i grupy liderów.

Ograniczenie osobistych kontaktów zewnętrznych, które wpływa na wiele osób, zainicjowało nową formę wsparcia ze strony hospicyjnych terapeutów, psychologów. Panie – Róża Polak i Jolanta Wanot – zapraszają do kontaktu telefonicznego pod numerem − 32 445 78 08 − wszystkie osoby, które chciałyby podzielić się swoimi problemami związanymi z przeżywanymi trudnościami podczas opieki nad osobą chorą. Hospicyjny Telefon Zaufania działa w godz. 18.00-20.00 we wtorki (J. Wanot) i piątki (R. Polak).

Hospicyjna Wypożyczalnia Sprzętu Medycznego i Rehabilitacyjnego (Pszczyna, ul. dr. Witolda Antesa 4b) pracuje obecnie w godz. 8.00-12.00 i z nią również można się kontaktować pod nowym nr tel.: 32 445 78 08. Sprzęt można wypożyczyć lub oddać w godz. 8.00-10.00 od poniedziałku do piątku. W tych samych godzinach, z wyjątkiem czwartku, w Wypożyczalni (a nie jak dotychczas w biurze) przyjmowane są odpłatności za czynsz, kaucję oraz załatwiane wszystkie formalności dotyczące zawarcia lub rozwiązania umowy na wypożyczenie sprzętu dla chorych nieonkologicznych.

(źródło: Hospicjum Ojca Pio w Pszczynie)

KK

T G+ F

Zobacz także

Hospicjum podsumowuje 20. rok działalności
Hospicjum podsumowuje 20. rok działalności
Listopadowa kwesta online
Listopadowa kwesta online
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18