Powrót do hafciarstwa na ziemi pszczyńskiej

Powiat18.03.2019, 11:29

Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej zaprasza mieszkańców powiatu pszczyńskiego do udziału w projekcie pn. „Z tradycji czerpiemy siłę - czyli powrót do hafciarstwa na Ziemi Pszczyńskiej”.

Głównym celem przedsięwzięcia jest powrót do tradycji przodków poprzez pielęgnowanie dziedzictwa materialnego i niematerialnego ziemi pszczyńskiej. W nawiązaniu do dawnej tradycji kobiety będą się ze sobą regularnie spotykały, wykonując pszczyńskie hafty i zacieśniając jednocześnie więzy międzyludzkie, co w naszej kulturze jest niezwykle istotne. Niestety, pęd dzisiejszych czasów bardzo często nie pozwala na pielęgnowanie tych wartości. Skansen - Zagroda Wsi Pszczyńskiej to odpowiednie miejsce, doskonale nawiązujące do tradycji i kultury przodków, w którym tego typu warsztaty mogą się z powodzeniem odbyć, dzięki czemu uczestnicy będą mieli możliwość tzw. „Powrotu do przeszłości”.

Ziemia pszczyńska może poszczycić się bogatym zdobnictwem i wzornictwem ludowych strojów oraz misternym wykonaniem widocznych tam haftów. Z przykrością można stwierdzić, że w otaczającej nas dzisiejszej rzeczywistości zdominowanej przez maszyny i urządzenia coraz mniej osób trudni się ręcznym haftem. Jest to bardzo cenna i niestety zanikająca umiejętność. W celu pielęgnowania dziedzictwa kulturowego ziemi pszczyńskiej zrodził się więc pomysł zorganizowania zajęć z hafciarstwa, z głównym naciskiem na haft pszczyński, dla grupy 25 dorosłych osób.

Przygotowano cykl 20 zajęć dwugodzinnych, które będą się odbywały raz w tygodniu w pszczyńskim skansenie. Część zajęć będzie także poświęconych technice wiązania pszczyńskich chust. Zanim jednak uczestnicy pod okiem instruktora przejdą do wykonywania haftów, udadzą się na wycieczkę do Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, celem zwiedzenia wystawy „Z życia ludu śląskiego XIX–XX wieku", połączonego z lekcją pn. „Babcia modna". Będzie to doskonałe wprowadzenie do tematyki zajęć. Podczas cyklu warsztatów przewidziano także wykonanie dokumentacji fotograficznej i filmowej oraz stworzenie na terenie Skansenu małej wystawy fotograficznej z przeprowadzonych zajęć. 

Udział w zajęciach i wycieczce jest bezpłatny. Uczestnicy zapewniają sobie materiały do haftowania we własnym zakresie. Pierwsze zajęcia planowane są na początek kwietnia.

Kontakt: www.skansen.pszczyna.pl, tel. 32 210 57 77, 604 508 718

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Powiatu Pszczyńskiego.

(źródło: ARiPZP)

jack

T G+ F

Zobacz także

Bilet zimowy do Skansenu
Bilet zimowy do Skansenu
Warsztaty wielkanocne w skansenie
Warsztaty wielkanocne w skansenie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18